Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Rośnie liczba przewoźników Centrum Przesiadkowego na Sądowej

2020-12-29

Od stycznia z Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach pojedziemy z 26 przewoźnikami, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę. Ich liczba będzie rosła, bo podpisane uzgodnienia ma już ponad 20 kolejnych przewoźników.

Centrum Przesiadkowe Sądowa, w którym obsługę pasażerów rozpoczęto we wrześniu, pełni także rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Miasto od dłuższego czasu prowadziło szereg uzgodnień w zakresie przeniesienia się przewoźników z dotychczasowego, prywatnego i zaniedbanego dworca przy ul. Piotra Skargi na nowoczesny obiekt miejski.

- Tysiące mieszkańców Katowic wybiera transport autobusowy przy podróżach po całej Polsce i Europie. Z drugiej strony co roku do Katowic przyjeżdżają setki tysięcy gości. Jako stolica dwumilionowej metropolii musimy zapewniać wszystkim podróżnym komfort i właśnie w tym celu powstało Centrum Przesiadkowe „Sądowa". Niestety pandemia znacząco ograniczyła liczbę przejazdów osób pracujących, uczących się czy też turystów. Dlatego, co dziś jest dla prawie wszystkich oczywiste, okres rozruchowy CP „Sądowa" trwa dłużej niż zakładaliśmy jeszcze rok temu – tłumaczy Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

- Jednak pomimo tych przeszkód atrakcyjna oferta jaką zapewniamy przewoźnikom oraz doskonałe warunki dla podróżnych sprawiają, że kolejne firmy przenoszą się na nasz dworzec ze starego dworca przy ul. Skargi. Od stycznia już 26 przewoźników będzie świadczyć usługi transportowe, a kolejnych 20 ma już podpisane niezbędne uzgodnienia. To wszystko pokazuje, że plotki dotyczące rzekomej budowy nowego, prywatnego dworca autobusowego, które były rozpowszechniane przez jeden z lokalnych portali, były tylko wymysłem kilku osób, które chciały nieuczciwie walczyć o przewoźników i klientów – mówi Sobula.

Od stycznia z Centrum Przesiadkowego Sądowa będą korzystać przewoźnicy oferujący kursy międzynarodowe, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę, przy czym z uwagi na obostrzenia epidemiczne część tych kursów jest ograniczona.

Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Dworca Autobusowego:

- Umowy na kursy zagraniczne są już podpisane, a przewoźnicy wznawiając swoje kursy po zniesieniu obostrzeń będą je realizować z ul. Sądowej. W styczniu z ul. Sądowej pasażerowie będą odjeżdżać do miast takich jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Busko Zdrój, Kielce, Zamość, Olkusz, Opole, Sanok. Dla sprawniejszej obsługi podróżnych pomiędzy CP „Sądowa" a dworcem PKP kursują bezpłatne połączenia autobusowe – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że w skład Centrum Przesiadkowego Sądowa wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, natomiast po ich zniesieniu najemca jest gotowy do jego ponownego uruchomienia. Ponadto w budynku znajduje się punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców (toalety, poczekalnie).

Lista przewoźników z podpisaną umową na korzystanie z CP Sądowa:

od 01.10.2020 UniBus Kraków (Kraków-Katowice-Gliwice, Katowice-Kraków)
od 01.10.2020 INTER Strzelce Opolskie (Katowice-Ustrzyki Górne, Kraków-Łeba, Kraków-Mielno, Poznań-Przemyśl, Rybnik-Katowice, Szczecin-Zakopana, Katowice-Kraków)
od 01.10.2020 Karol Drabas Żory (Jastrzębie-Zdrój-Katowice)
od 01.10.2020 Piotr Drabas Żory (Jastrzębie-Zdrój-Katowice)
od 01.10.2020 Marcin Drabas Żory (Jastrzębie-Zdrój-Katowice)
od 01.10.2020 M CHOICE Marcin Mazurkowski (Katowice-Zator)
od 07.10.2020 RAVEN-X Olaf Pietrek (przewozy nieregularne)
od 10.10.2020 AGAT Andrzej Bartoszek (Świebodzin-Zaporoże, Praga-Turka, Wrocław-Czerniowce, Praga-Lwów, Praga-Kijów, Zielona Góra-Czerniowce, Poznań-Charków, Praga-Chmielnik, Wrocław-Winnica)
od 10.10.2020 TravelPl Sanok (Polańczyk-Bytom-Polańczyk)
od 01.11.2020 Sandra BP Czechowice-Dziedzice (Medyka-Katowice-Wrocław-Stuttgart)
od 23.11.2020 Lux_Reisen Łódź (Szczecin-Chersoń)
od 27.11.2020 Bomatur Czechowice-Dziedzice (przewozy nieregularne)
od 08.12.2020 NeoBus Polska Niebylec (Ustrzyki Dolne-Wrocław)
od 01.01.2021 Flixbus Polska Warszawa (Kraków-Wiedeń, Wrocław-Medyka, Kraków-Praga-Monachium, Rzeszów-Berlin, Kraków-Wrocław, Wrocław-Kraków-Przemyśl-Medyka, Wrocław-Kraków-Rzeszów, Kraków-Wrocław-Berlin, Medyka-Berlin-Bremen, Amsterdam-Medyka, Warszawa-Częstochowa-Katowice: Cieszyn-Katowice-Kraków)
od 01.01.2021 Sindbad Opole (Sanok-Katowice-Opole-Świecko)
od 01.01.2021 D-tka Sosnowiec (Katowice-Dąbrowa Górnicza)
od 01.01.2021 Forsage Auto Warszawa (Piotrków Trybunalski-Kijów)
od 01.01.2021 Sułtan Travel Kraków (Częstochowa-Czerniowce)
od 01.01.2021 Mat-Bus Pińczów (Busko-Zdrój-Katowice-Chmielnik)
od 01.01.2021 PM Woś Grzegorz Tomaszów Lubelski (Zamość-Katowice)
od 01.01.2021 Lux-Reisen Bis Łódź (Szczecin-Kijów)
od 02.01.2021 Marek Kika Olkusz (Katowice-Sosnowiec-Olkusz)
od 02.01.2021 Łach Łukasz Dąbrowa Górnicza (Katowice-Busko-Zdrój, Katowice-Kielce, Katowice-Kudowa-Zdrój, Katowice-od Szczawnica)
od 02.01.2021 Łach Marek Dąbrowa Górnicza (Katowice-Kazimierza Wielka)
od 04.01.2021 DARJAN Kurcbat Dariusz (Stąporków-Katowice)
od 10.01.2021 Agat Transport Mikulin (Szepietówka-Gliwice)  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. M. Malina, YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic