Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Rozpoczęto zazielenianie ulicy Dworcowej

2020-12-04

Dzisiaj temperatury pozwoliły na bezpieczne rozpoczęcie nasadzeń drzew na przebudowywanej obecnie ul. Dworcowej. Powstanie tutaj miejski deptak, a ważną zmianą jest zastąpienie stojących tu wcześniej samochodów zielenią.

Wykonawca nasadzenia drzew rozpoczyna w piątek 4 grudnia i potrwają one kilkanaście najbliższych dni. Prace będzie nadzorować Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach. W sumie posadzone zostaną 54 drzewa, w tym 28 miłorzębów tremonia, 12 brzóz Maksymowicza, 14 grabów zwykłych oraz dodatkowo w strefie centralnej buk czerwony i liczne trawniki, trawy ozdobne i pnącza. Jednocześnie wykonawca będzie kontynuował prace związane z realizacją nowej nawierzchni, w której wykorzystana będzie oprócz płyt granitowych również odzyskana kostka brukowa spod asfaltu, która przed jego wylaniem stanowiła oryginalną nawierzchnię ulicy.

- To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisuje się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Jednocześnie ważną i zauważalną zmianą będzie pojawienie się w tym miejscu zieleni. Zamiast kilku dotychczasowych drzew w projekcie przewidziano 54 duże, bo około 4 metrowe drzewa wsadzone do gruntu, a także pnącza i trawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zobacz sceny z przebudowy Dworcowej:

- Z uwagi na intensywne deszcze jesienią, a także konieczność skoordynowania prac z inwestycjami prywatnymi w tym rejonie zmieniono termin zakończenia prac budowlanych. Prace zakończą się w drugim kwartale przyszłego roku, następnie czekają nas procedury związane z odbiorem i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie tak, by wiosną móc udostępnić mieszkańcom kolejną ulicę w centrum Katowic, która będzie zamknięta dla ruchu kołowego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest Silesia Invest z Gliwic. Wartość przebudowy to 16,8 mln zł.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. S. Rybok UMK, YouTube Poland Silesia
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic