Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice zyskają pozamiejską kolonię. Z plażą :)

2020-12-01

Popularne miejsce letniego wypoczynku w Mikołowie - Starganiec leżący przy granicy Katowic, przejdzie rewitalizację. W ostatnich dniach odbył się przetarg i wkrótce zostanie podpisana umowa w tej sprawie.

Już w minionym tygodniu pojawiły się pierwsze oznaki modernizacji i na wysokości parkingów przy Stargańcu powstało przejście dla pieszych i rowerzystów.

W sprawie rewitalizacji Stargańca list intencyjny podpisali prezydenci Katowic i Mikołowa już w 2018 roku. Wolę współpracy wyraziło też Nadleśnictwo Katowice. Trójstronny list intencyjny dotyczący zagospodarowania i zarządzania „Stargańcem”, to przykład współpracy między miastami w ramach metropolii.

Starganiec, czyli zbiornik wodny wraz z miejscem do biwakowania, znajduje się w granicach administracyjnych Mikołowa, obok granicy z Katowicami. To od wielu lat jedno z ulubionych miejsc wypoczynku zarówno mikołowian jak i katowiczan.

– Chcemy wrócić do dawnej świetności tego miejsca, które ma pozostać zielone i służyć rekreacji. Na pewno przyda się jednak odbudowa pomostu, a także wprowadzenie infrastruktury towarzyszącej, takiej jak kajaki albo rowerki wodne. Jeśli uda się dobrze wyczyścić staw i jego dno, to będziemy myśleć również nad przywróceniem jego funkcji kąpielowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i inicjator listu.

Zobacz zapowiedź zmian na Stargańcu:

Ośrodek Starganiec obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha. Położony jest w centralnej części zespołu leśnego o charakterze gospodarczych upraw, będącego w zarządzie Nadleśnictwa Katowice. Przez ośrodek przebiega również szlak rowerowy, łączący go z Ligotą w Katowicach oraz ze Śmiłowicką Retą w Mikołowie. Ten szlak jest także wykorzystywany jako trasa przejażdżek konnych.

Rada Miasta Mikołów w 2004 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który przewiduje tu usługi turystyki i sportu. – Przy rewitalizacji Stargańca będziemy w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko – zaznacza Stanisław Jeziorański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Jak powstał Starganiec

W latach PRL-u przy mikołowskim stawie "Starganiec" katowicka Huta Baildon utworzyła ośrodek wodno-rekreacyjny dla swoich pracowników. Starganiec leży w otulinie leśnego pasa ochronnego GOP (Lasy Panewnickie). Przez ośrodek przechodzą szlaki: Bohaterów Wieży Spadochronowej, Żwakowski oraz Dwudziestopięciolecia PTTK.

Do ośrodka można dojechać samochodem − drogą krajową nr 81 lub autobusami nr 29, 45, 653, 937 (należy dojść pieszo z przystanku koło zajazdu "Gościniec Śląski") lub 657 (należy dojść z ostatniego przystanku przy ul. Owsianej).  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic