Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Od dzisiaj wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w komunikacji publicznej

2018-01-01

Z początkiem roku mieszkańców Katowic i reszty metropolii obejmują korzystne zmiany w autobusowo-tramwajowej komunikacji publicznej. Największe zmiany dotyczą najmłodszych, którzy od dzisiaj mogą podróżować całkowicie za darmo. jednak i pozostałych odczują zmiany na plus.

Od 1 stycznia 2018 roku, na skutek pierwszych działań powstałej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, doszło do połączenia ważności biletów i stawek cenowych KZK GOP z MZK Tychy, czyli organizatorów komunikacji, którzy obejmują swoim zasięgiem metropolię. od teraz możemy dojechać do każdego przystanka w metropolii biletem jednego rodzaju.

Pierwsze zmiany, które obowiązują od dzisiaj, dotyczą biletów jednorazowych. Klienci MZK Tychy mają teraz bilety nieznacznie droższe, mogąc jednak dojechać nimi znacznie dalej, natomiast klienci KZK GOP mają bilety w tej samej cenie, jednak mogą nimi podróżować dłużej. Zanim zmiany obejmą też bilety okresowe (dobowe, tygodniowe, miesięczne i kwartalne) miną jeszcze trzy miesiące, jednak już teraz wielu z mieszkańców przygląda się temu jak od dzisiaj zmienią się ich wydatki.

Na nowo kalkulujemy swoje budżety - jak liczyć czas przejazdu?Dla mieszkańców Katowic zmiany nie są duże. Najtańszy bilet jednorazowy za 3,20 umożliwia przy przesiadkach podróż ledwie 5 minut dłużej, a bilet za 3,80 o 10 minut dłużej (za 4,80 zł o 30 min.) - jednak nawet tyle może oznaczać dla podróżnego brak konieczności kupowania drugiego biletu, jeśli zmieści się w tym czasie. Ale właśnie - jak dokładnie liczony jest czas przejazdu w sytuacji kiedy nasz autobus stoi np. w korku lub spóźni się na przesiadkę. Bez tej informacji nie wiemy czy cokolwiek na dzisiejszej zmianie skorzystamy.

Postanowiliśmy zapytać się o sposób naliczania czasu bezpośrednio u źródła - w KZK GOP. Według otrzymanej odpowiedzi od Naczelnika Wydziału Kontroli Biletów Janusza Tyrana zasady są następujące:

1. Korzystając z taryfy czasowej KZK GOP kieruje się czasem rozkładowym a nie rzeczywistym. Dlatego też ewentualne opóźnienia, nie mają wpływu na odpłatność za przejazd. Inaczej mówiąc ważny jest czas według którego autobus czy tramwaj powinien być na docelowym przystanku, a nie ten o której do niego dotarł.

2. W przypadku przesiadek bilet utrzymuje swoją ważność w drugim pojeździe również wtedy, gdy nastąpiło opóźnienie w pierwszym. Ma to zastosowanie nawet w sytuacji, kiedy trzeba długo czekać na kolejny pojazd i czas odbity na bilecie już przekroczył ważność biletu.


Ale co w sytuacji, kiedy po przesiadce, w drugim pojeździe, kontroler sprawdzi nasz bilet i stwierdzi jego nieważność czasową? Tu sytuacja niestety się komplikuje, ale ostatecznie pasażer nie zapłaci kary.

3. Kontroler przebywający w drugim pojeździe nie musi wiedzieć o opóźnieniu pierwszego pojazdu, dlatego wystawi opłatę dodatkową za przejazd bez ważnego biletu. Jednak pasażer nie zapłaci za nią - wystarczy złożyć odwołanie do KZK GOP, a osoba je rozpatrująca, w przypadku potwierdzenia opóźnienia (w oparciu o dane z systemu ŚKUP), uwzględni okoliczności i opłatę anuluje.

Na koniec tych informacji, które mamy nadzieję ułatwią wielu mieszkańcom naszej metropolii układanie od Nowego Roku swoich podróży komunikacją miejską, życzymy również, byśmy odtąd spotykali tylko tak sympatycznych kontrolerów biletów jak na poniższym filmie :)  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Make-Up
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic