Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice mają dokładnie 155 lat

2020-09-11

Dokładnie dzisiaj, 11 września, Katowice mają 155 urodziny swoich praw miejskich, które zostały nadane 11 września 1865 roku. Z tej okazji Biblioteka Śląska przygotowało fotograficzne wspomnienie. A my dodamy, że spośród 155 lat Katowic aż 15 lat towarzyszy miastu Portal Katowice :)

Dzisiejsza odsłona bibliotecznych „Naj..." nawiązuje do wydarzenia dokładnie sprzed 155 lat. 11 września 1865 roku Katowicom nadano prawa miejskie, a najstarsze zachowane fotografie Katowic, to również najstarsze archiwalne zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Śląskiej.

Unikatowy album, autorstwa wędrownego fotografa L.A. Lamchego, składa się z 24 odbitek fotograficznych wykonanych techniką albuminową i przedstawia widoki Katowic z około 1872 roku. Lamche fotografował Katowice na zlecenie miejscowego drukarza Gotfryda Siwinny, który pięknie oprawił zdjęcia i zebrał je w tekę zatytułowaną „Album von Kattowitz".

„Górny Śląsk na dawnej fotografii”:

Zapraszamy do wędrówki po dawnych Katowicach. Ten cenny album był jednym z pierwszych obiektów zdigitalizowanych przez Bibliotekę Śląską (już w 2006 roku) i udostępnionych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej na tej stronie

Polecamy także powyższą opowieść wideo pt. „Górny Śląsk na dawnej fotografii", który w przystępny sposób prezentuje najciekawsze zbiory fotograficzne z kolekcji Biblioteki Śląskiej.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Biblioteka Śląska
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic