Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Bardzo zła decyzja - cicha zmiana nazwy Placu Szewczyka

2017-12-14

Dekomunizacja nazw w Polsce przychodzi późno, zbyt późno. Niestety, jak pokazuje dzisiejszy przykład z Katowic, jest ona też przeprowadzana ze zręcznością słonia. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w ostatniej chwili, już po ogłoszeniu 11 nazw, które zmienił na skutek ustawy, zmienił jeszcze nazwę placu przed głównym dworcem kolejowym w Katowicach.

Roztrząsać temat tego kim był dotychczasowy patron placu, Wilhelm Szewczyk, nie jest tu najważniejsze. Będąc zdolnym pisarzem można być jednocześnie zażartym komunistą czy koloryzatorem biało-czerwonej historii Śląska. Obok generała Jerzego Ziętka, Był jednym z tych Ślązaków, którzy za czasów komunizmu wiedli prominentne życie, usłużne wobec władzy, z oczami zamkniętymi na krzywdy pozostałych współplemieńców, jak choćby w trakcie niewyobrażalnej rzezi Ślązaków, podczas tzw. Tragedii Górnośląskiej zaraz po wojnie. Nie to warto tu wypomnieć.

Dekomunizacja nazw dotyczy wydarzeń i postaci, które nacechowane są polityczną przeszłością czasów komunizmu w Polsce. Jednak zastępowanie ich patronami Lechem i Marią Kaczyńskimi, którzy oczywiście zasługują na upamiętnienie, jednak są postaciami również nacechowanymi politycznie, jest błędem. Dla społeczeństwa wybór ten jest jeszcze wciąż kontrowersyjny - ludzie nie oswoili się jeszcze z tą, było nie było, obiektywnie wielką tragedia narodową, jakim była katastrofa smoleńska.

Spotkanie w strojach śląskich na Placu Szewczyka:

Gdyby wojewoda nadał placu po prostu nazwę Plac Dworcowy, nie było by całego szumu i sprzeciwu. W naszym mieście jest nadmiar patronów osobowych, a ubywa neutralnych, związanych z przestrzenią nazw typu Młyńska, Zamkowa, Krzywa czy Pusta. Zamiana przez wojewodę nazwy ronda w Sosnowcu z Gierka na Zagłębia Dąbrowskiego zapowiadała dobry sposób na dekomunizację nazw, który spotka się z przychylnością mieszkańców. Bo czy analogiczne rondo w Katowicach, którego patronem jest niechciany Ziętek, nie mogłoby się nazywać Rondem Górnego Śląska? Czy ktoś by się sprzeciwił?

A teraz zamiast przychylności do idei wojewoda wywołał spór i ferment. Zapowiadane są już protesty organizowane pod hasłem "Plac Szewczyka, nie Kaczyńskich". Czy na pewno o to wojewodzie chodziło? Odpowiedzmy sami sobie - czy ktoś protestowałby pod hasłem "Plac Szewczyka, nie Dworcowy"?

Strach pomyśleć, że nagły ruch ze strony wojewody mógłby wynikać z prostej chęci pokazania kto tu rządzi. Ale zasada z piaskownicy "bo tak", bez refleksji nad konsekwencjami swoich decyzji, ma się nijak do dobrego sprawowania polityki.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Zajta Portal Górnego Śląska
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic