Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Mimo upałów Katowice zamroziły 4 000 litrów wody

2020-08-18

Dwa tygodnie temu pierwsi łyżwiarze wyjechali na taflę lodowiska JANTOR 1. Dzisiaj to samo stało się na lodowisku JANTOR 2. Uruchomianie lodowisk w takim okresie to nie wyjątek, a kilkuletnia reguła.

Pomimo, że pogoda na zewnątrz w oczywisty sposób nie kojarzy się z jazdą na łyżwach, to jednak w przypadku sportów seniorskich, ale i młodzieżowych właśnie wtedy zaczynają się przygotowania do sezonu zimowego. Procedura mrożenia lodu jest czteroetapowa i najczęściej trwa 12-14 dni. Ten okres może się wydłużyć, jeśli lato jest naprawdę upalne.

Jak odbywa się mrożenie profesjonalnego lodowiska?

W pierwszej kolejności sprawdzana jest szczelność całej instalacji znajdującej się pod płytą lodowiska, dokonywane są drobne naprawy. Następnie mrożony jest… beton. I dopiero gdy osiągnie on ujemną temperaturę można rozpocząć zalewanie niecki wodą. Gdy pierwsza warstwa lodu ma ok 1 cm rozpoczyna się wyklejania linii hokejowych, reklam widocznych m.in. w trakcie transmisji telewizyjnych. Następnie powoli, aby nie rozmyć nałożonych grafik wlewane są kolejne litry wody. W sumie jedna tafla osiąga 5 cm i pochłania około 2000 litrów wody.

– W ubiegłym roku w sierpniu z lodowiska skorzystało 3332 zawodników. W tym roku powinno być podobnie – mówi Michał Wojaczek, odpowiedzialny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji za wykorzystanie obiektu. Do końca roku, jeśli sytuacja epidemiczna nie wpłynie zasadniczo na organizację sportu, z kompleksu JANTOR może skorzystać nawet 50 tys. użytkowników.

Zobacz jak wygląda Ice Freestyle w Katowicach:

Z kompleksu JANTOR korzystają m.in. łyżwiarze figurowi z UKŁ Spin oraz Edge Skating Academy oraz juniorskie drużyny hokejowe Naprzodu Janów Katowice, Fundacji Sportowe Katowice i seniorskie GKS Katowice. Tafla Jantor II jest główną bazą treningową młodzieży z Szkoła Mistrzostwa Sportowego PZHL w Katowicach. W godzinach wieczornych a czasami nocnych na nikiszowiecką taflę wyjeżdżają old boy'e zrzeszeni w kilkunastu klubach.

Więcej lodu w Katowicach

– Miasto kilka lat temu zdecydowało położyć większy akcent na infrastrukturę lodowisk. Stąd m.in. inwestycje w kompleks lodowisk JANTOR oraz wsparcie finansowe dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się sportami związanymi z łyżwiarstwem. Elementem tej strategii jest także udostępnianie lodowisk już w okresie letnim – mówi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta miasta Katowice odpowiedzialny za sport.

– Już od pierwszego dnia funkcjonowania lodowiska harmonogram treningów napięty jest do granic możliwości. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się godz. 6.30 a kończą o 22.00. Zdarza się iż kluby rezygnują z 15 minutowej przerwy na konserwacje lodu pomiędzy zajęciami, aby wykorzystać maksymalnie czas dostępności obiektu – dodaje Michał Wojaczek.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Patryk Latecki
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic