Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Odpust U Babci Anny w innej formie

2020-07-25

Z powodu tegorocznej pandemii Odpust U Babci Anny, czyli letnia edycja popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu po raz pierwszy od 12 lat nie odbył się. Organizatorzy jednak zaproponowali wystawę plenerową "Nie odpuszczamy" złożoną ze 150 fotografii ze wszystkich jedenastu dotychczasowych edycji Odpustu.

Odpust U Babci Anny to letnia edycja popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu. Nawiązuje do święta patronki parafii św. Anny w Janowie-Nikiszowcu i jest dużym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym. Promuje Nikiszowiec i dokonania jego społeczności. Jednak w tym roku Odpust, jaki znamy od 11 lat, nie odbędzie się. Z powodu epidemii COVID-19 konieczne było odwołanie tegorocznego wydarzenia.

Organizatorzy nie chcą jednak aby ten dzień przeszedł bez echa. Dlatego postanowili świętować w nieco innej formie i już 26 lipca zapraszają do Nikiszowca na wystawę plenerową pn. "Nie odpuszczamy". Na nikiszowieckim rynku zawiśnie ponad 150 fotografii z 11 dotychczasowych edycji Odpustu. Organizatorzy chcą w ten sposób wypełnić pustą przestrzeń dobrymi wspomnieniami oraz pokazać, że „nie odpuszczają" i są obecni tutaj mimo wszystko. A za rok – dokładnie 1 sierpnia 2021 r. – zapraszają ponownie na wielkie święto Nikiszowca czyli Odpust U Babci Anny.

Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Ich autorami są m.in. Zbigniew Brudel, Waldemar Jan, Grzegorz Podgórski, Barbara Mizera, Szymon Nawrat, Klara Drenceni, Małgorzata Krakowiak, Stefania Rybarz-Dalke, Maciej Mutwil, Rafał Roguski. Wystawa będzie dostępna tylko w dniu Odpustu w godz. 10.00-19.00.

Zaproszenie na Odpust u Babci Anny:

W tym samym czasie będzie można w Centrum Zimbardo kupić pamiątki z Nikisza i powspominać odpusty z dawnych lat. Dodatkowo od godz. 14.00 będzie okazja, aby usłyszeć kapelę podwórkową Ślonsko Ferajna, która będzie krążyć po placach ze śląskimi przyśpiewkami. Natomiast o godz. 16.00 na Skwerze Zillmannów odbędą się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez Stefana Kudłę – ostatniego rolnika z Janowa. Więcej: www.facebook.com/events/1461270717537757/

Zapraszamy też na bezpłatne wycieczki z lokalnymi przewodnikami po Nikiszowcu. Więcej: www.facebook.com/events/201627997939889/

Będą też działały lokalne kawiarnie i restauracje. I pewnie swoje sztandy ustawią pod kościołem tradycyjne budy odpustowe z maszketami. Zatem NIE ODPUSZCZAMY i zapraszamy do Nikiszowca.

Organizator: Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Więcej: www.facebook.com/JarmarkNaNikiszu  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic