Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice kupiły maszynę do testów na koronawirusa

2020-07-03

Urządzenie bada próbki pod kątem koronawirusa, a w przyszłości będzie mogła zostać wykorzystana także do diagnostyki molekularnej innych zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Urządzenie już pracuje w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Na zakup urządzenia oraz potrzebnych materiałów zużywalnych i odczynników z budżetu miasta Katowice przekazano ponad 930 tys. zł. Maszyna jest automatyczną platformą do oczyszczania kwasów nuklidowych w otarciu o kulki magnetyczne, co oznacza, że system jest zoptymalizowany do izolowania RNA wirusów, w tym SARS-COVID2. Materiałem do badań w kierunku koronawirusa jest wymaz z gardła.

- Nikt nie zastąpi w laboratorium człowieka, jednak, by sprawnie wykonywać prace konieczne są narzędzia. Maszyna, którą otrzymaliśmy od miasta Katowice to mercedes w klasie laboratoryjnej. Na pewno usprawni prace, ona stanie się szybsza i efektywniejsza nie tylko w dobie walki z koronawirusem, ale także w diagnostyce innych chorób zakaźnych - mówi lek. med. Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Inspektor Sanitarny.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podlicza, że większość zakupywanych tego typu urządzeń dzisiaj może ich wykonywać tylko 20. Zakup maszyny przez miasto pozwala zwiększyć przepustowość laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemioogicznej w Katowicach przynajmniej trzykrotnie. Dotychczas badało ono około 200 próbek dziennie, a od chwili uruchomienia urządzenia można analizować nawet 600 próbek.

Śląskie miasta podczas epidemii:

- Maszyna została zamówiona już w kwietniu. Niestety z uwagi na pandemie standardowy czas dostawy urządzenia wydłużył się z 4 do 10 tygodni. Urządzenie importowane było z Szwajcarii, dlatego też musiało przekroczyć kilka granic, na których obowiązują dodatkowe obostrzenia. Ponadto popyt na tego typu maszyny także mocno wzrósł. Ostatecznie maszyna do Polski dotarła w drugiej połowie czerwca, następnie musiała zostać zainstalowana i odpowiednio skalibrowana przez specjalistów. W tej chwili urządzenie już pracuje i bada próbki pod kątem koronawirusa – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Ponadto Katowice realizują w walce z koronawirusem wiele działań. Oprócz uruchomienia wspomnianych wymazobusów, Katowice zakupiły maseczki jednorazowe dla służb i medyków, a dla seniorów bezpłatnie dostępne są wielorazowe. Ponadto dotację na walkę z koronawirusem otrzymał Szpital Murcki i przychodnia miejska. Regularnie prowadzone są dezynfekcje przestrzeni miejskiej oraz oferowana jest szeroka pomoc potrzebujących, od posiłków, pogotowia zakupowego po pomoc psychologów. Odrębne pakiety pomocowe miasto przygotowało dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz świata kultury.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Kreatywny Schron
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic