Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Po zeszłorocznej ulewie Katowice postanowiły nieco ujarzmić deszcz

2020-06-01

Katowice postanowiły wykorzystać wodę lejącą się z nieba. Z jednej strony są to duże inwestycje o wartości ponad 60 mln zł i budowa zbiorników w dzielnicach, które zabezpiecza m.in. przed ulewami, a z drugiej strony mała retencja przy budynkach miejskich.

Zeszłoroczne oberwanie nad Katowicami było dla miasta katastrofalne. Filmy z ulewy i jej skutków obiegły Internet (zobacz zbiór video z tej ulewy). Miasto postanowiło się zabezpieczyć i za 64 mln zł zrealizowano budowę podziemnych zbiorników wodnych, gdzie woda deszczowa może się gromadzić i którą można potem wykorzystywać do np. podlewania parków miejskich. Postanowiono również łapać mniejszy deszcz w mniejsze zbiorniki na budynkach.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach rozpoczął akcję "Łapiemy deszczówkę" w ramach której montuje zbiorniki na deszczówkę, którą później będzie wykorzystywać do podlewania roślin. Na montaż 19 zbiorników przeznaczonych zostało blisko 10 tys. zł. W zależności od lokalizacji i możliwości technicznych zbiorniki mają od 200 do 350 litrów pojemności. Montowane są w ramach działań KZGM.

Zbiorniki zamontowane zostały już w Śródmieściu, na Koszutce i w Szopienicach pod ośmioma adresami: Chopina 8, Grażyńskiego 5, Wojewódzka 38, Brata Alberta 1 i 2, Stalmacha 18, Kordeckiego 2a i 4b, a w kolejnych dniach pojawią się w Szopienicach, na Załężu, w Centrum i na Giszowcu, przy budynkach zlokalizowanych: Bednorza 60, Kocura 14, Olchawy 3 i 5, Bednarska 15, Działkowa 32, Mariacka 25 i 28, Reja 6, Słowackiego 11, 3 maja 36, Ondraszka 10.

- W naszym codziennym życiu drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Proekologiczne działanie ma również wymiar ekonomiczny, bo w przypadku akcji „Łapiemy deszczówkę" wodę wykorzystamy do podlewania zieleni wokół naszych budynków. Już dzisiaj zamontowaliśmy osiem zbiorników, a w najbliższych dniach pojawi się kolejnych jedenaście. Każdy zbiornik ma naklejkę akcji i chcielibyśmy tym pomysłem zarazić także wspólnoty mieszkaniowe – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM w Katowicach.

– Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, wymagają od nas szybkich i zdecydowanych działań. Dlatego realizujemy duży projekt budowy 13 zbiorników retencyjnych na terenie Katowic, sadzimy łąki, ale także wdrażamy mniejsze projekty, które w skali miasta mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Ostatnie deszczowe dni były poprzedzone tygodniami suszy - to pokazuje, że powinniśmy „łapać deszczówkę", co wdraża już Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej poprzez montaż zbiorników przy swoim zasobie - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zobacz niezwykle silne opady nad Katowicami:

Duża retencja w Katowicach

Przypomnijmy, że w kwietniu Katowice sprawdziły funkcjonowanie zbiorników dużej retencji. W ramach projektu o wartości prawie 64 mln zł budowanych jest 13 zbiorników retencyjnych. Użycie wód opadowych do celów komunalnych to nie jedyne korzyści z realizacji inwestycji. Taki duży zbiornik retencyjny zatrzymuje okresowo nadmiar wód deszczowych spływających do kanalizacji, zabezpieczając tereny zagrożone podtopieniami przed zalewaniem i powodziami, takimi jak wielkie oberwanie chmury w 2019 roku .

Pierwsze cztery zbiorniki retencyjne powstały w ubiegłym roku w Piotrowicach. Kolejny podziemny zbiornik retencyjny powstał poprzez adaptację istniejącego kolektora deszczowego w Szopienicach. W ramach inwestycji wykonano również renowację kanalizacji deszczowej, wybudowano nową sieć deszczową, wykonano przepompownię wód deszczowych.

Zakończyła się też inwestycja w rejonie skrzyżowania ulicy Jerzego Dudy-Gracza i alei Roździeńskiego, gdzie wraz z podziemnym zbiornikiem retencyjnym wykonano też ponad 190 mb sieci kanalizacji deszczowej wraz z nowymi wylotami do Rawy.

W planach są też kolejne zadania. Dwa zbiorniki będą realizowane na os. Zgrzebnioka. Aktualnie prowadzone są prace projektowe. Natomiast w rejonie ulic: Dytrycha, Pod Młynem i Milowickiej zostanie poddane renowacji blisko 2 km istniejącej sieci kanalizacji deszczowej i wybudowane zostaną trzy zbiorniki retencyjne. Aktualnie trwa przetarg na prace budowlane.

Na osiedlu Widok, w rejonie ulic Dunikowskiego i Stęślickiego wybudowane zostaną ponad 3 km sieci kanalizacji deszczowej oraz dwa podziemne zbiorniki - w parku Alojzego Budnioka oraz przy garażach przy ulicy Stęślickiego. Tu również trwa przetarg. W przypadku, gdy wybór wykonawcy oraz podpisanie umowy nastąpią w planowanych terminach, to roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube HATAMOTO22
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic