Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Gdzie jest bezpiecznie w Katowicach? Wyniki rankingu

2020-05-20

Osiedle Zgrzebnika zostało ocenione najlepiej pod względem bezpieczeństwa, a Szopienice na szarym końcu. To mieszkańców nie zdziwi. Bardziej już, że Giszowiec okazał się bezpieczniejszy od Panewnik. Przyjrzyjmy się dokładniej ocenie ponad 1600 mieszkańców Katowic.

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Katowic jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Jednocześnie to aspekt niezmiernie ważny dla osób rozpoczynających poszukiwania nowego mieszkania. Która dzielnica Katowic zdobyła tytuł najbardziej bezpiecznej, a jakiej okolicy lepiej unikać po zapadnięciu zmroku?

Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawidłowości dwóch stwierdzeń. Pierwsze z nich brzmiało: “W mojej dzielnicy czuję się bezpiecznie. Nie boję się po niej poruszać, ani wracać do domu po zmroku”. Drugie sformułowanie natomiast dotyczyło bezpieczeństwa dzieci podczas spędzania czasu poza domem. Która dzielnica Katowic może pochwalić się mianem najbardziej bezpiecznej, a gdzie poziom bezpieczeństwa w mieście wypada niepokojąco?

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka na straży bezpieczeństwa

Numerem jeden w kategorii “bezpieczeństwo” okazała się dzielnica Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, która z oceną 4,33 w skali od 1 do 5 wyprzedziła między innymi Osiedle Tysiąclecia (4,07), Kostuchnę (4,14) i Murcki (4,15). Te dwa ostatnie obszary Katowic jeszcze przed trzema laty zajmowały kolejno pierwsze i drugie miejsce. W tej edycji zwycięski tytuł przypadł jednak dzielnicy znanej również jako “Ptasie Osiedle”, która wyszła na prowadzenie z oceną 4,33. Z czego wynika tak wysoko oceniany poziom bezpieczeństwa w tej dzielnicy Katowic?

– To część miasta z zabudową jednorodzinną. Nieruchomości w tych rejonach są bardzo drogie, co skutecznie ogranicza wiele problemów społecznych, które spotkać można w innych dzielnicach – informuje Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości Sp. z o.o., które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie śląskim.

Zobacz okolice Parku Kościuszki z lotu ptaka:

Bezpieczne i mniej bezpieczne dzielnice Katowic

Wśród dobrze postrzeganych dzielnic Katowic pod względem bezpieczeństwa znalazły się wspomniane wyżej Murcki, Kostuchna, Osiedle Tysiąclecia, a także dzielnica Dąb (4,03), która w ciągu ostatnich 3 lat awansowana z 14 na 5 miejsce. Kolejny wyraźny skok, ale znacznie mniej pozytywny można daje nam Osiedle Witosa - z miejsca na podium w poprzednim Rankingu Dzielnic spadło na 10 miejsce z oceną 3,78.

Znacznie mniej bezpiecznie według mieszkańców Katowic jest w Śródmieściu (3,37), zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę podkategorię związaną z bezpieczeństwem dzieci. Ex aequo na 17 miejscu wraz ze Śródmieściem znalazła się Dąbrówka Mała, a tuż za nią utrzymująca swoją poprzednią pozycję dzielnica Załęże. Zamknięcie rankingu przypadło dzielnicy Szopienice-Burowiec z wynikiem 3,04.

– To dzielnica z ogromnymi problemami społecznymi, choć gołym okiem widoczne są zmiany na plus. W tym rejonie dominuje zabudowa wielorodzinna: bloki i kamienice, raczej w niskim standardzie - dodaje Michał Marciniak.

W porównaniu z 11 innymi miastami, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice nie wypadają najlepiej. Średnia ocena bezpieczeństwa w mieście to 3,72. Gorzej jest tylko w Krakowie (3,7), Wrocławiu (3,63) i Łodzi (3,43). Znacznie wyższe oceny zdobyły przewodzące w rankingu Lublin (3,92) oraz Białystok i Gdańsk (po 3,91).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Marta Godlewska, Fot. YouTube KATOdron
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic