Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

120 tys. pszczół zamieszkało na katowickich budynkach

2020-05-12

We wtorek 12 maja na dachach Basenu Brynów, Basenu Burowiec i NOSPR-u ustawiono trzy miejskie ule. Na początku lipca będzie z nich zbierany miód.

Pszczoły nie przestraszyły się „zimnych ogrodników" i od razu po zasiedleniu rozpoczęły loty.

- W Katowicach od trzech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. Teraz idziemy o krok dalej i zakładamy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W ulach zamieszka 120 tysięcy pszczół – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Później zebrany miód po przepadaniu trafi do słoiczków. Choć wytworzony w ulach miód będzie gadżetem promującym miasto, to jednak produkcja miodu nie jest naszym głównym celem. Naturalna obecność pszczół w środowisku jest bardzo ważna, dlatego też i my obdarzymy pszczoły opieką i nie będziemy wybierać miodu zbyt często – dodaje prezydent.

Zainstalowane ule są w 100% ekologiczne. Utworzone z naturalnych materiałów, bez zastosowania tworzyw sztucznych czy styropianu. Do ich pomalowania użyto wyłącznie ekologicznych farb, nie będą też chemicznie dezynfekowane. Ule są zamocowane z dala od krawędzi dachu. Nie ma w nich luźnych elementów, narażonych na działanie wiatru. Z troski o pszczoły ule ustawiane są na wykładzinie (sztucznej trawie), a przy każdym mocowane jest poidełko. Jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia na dachu prac konserwatorskich, ule można zamknąć w noc poprzedzającą prace.

Miasto to dla pszczół bardzo przyjazne środowisko. Jest w nim cieplej, sezon jest dłuższy, jest więcej różnorodnych kwiatów – nie ma monokultury, roślinność jest pielęgnowana i podlewana. Ważne jest też to, że mieście nie stosuje się pestycydów do ochrony roślin i nawozów sztucznych. Badania analizy pyłkowej z lat 2018-2019 wykonanych na terenie Śląska wykazał, że pszczoły miejskie zbierają nektar z około 50 różnych gatunków roślin.

Zobacz kwiaty, z których skorzystają katowickie pszczoły:

- Od trzech lat na terenie centrum Katowic zbieramy miody. Ule są już na dachu Uniwersytetu Ekonomicznego, a także terenie Muzeum Śląskiego i wiemy, że pszczoły w Katowicach czują się doskonale. W naszych nowych ulach mamy młode rodziny pszczół, ale liczymy minimum na 20 kilogramów miodu w tym roku, jednak wiele zależy od pogody – mówi Łukasz Przybył, opiekun pasieki.

Miody miejskie są rozlewane na miejscu, lokalnie, bezpośrednio po miodobraniu, nie są składowane w beczkach, transportowane przez ocean czy przewożone z kraju do kraju. Nim zebrany z miejskich uli miód zostanie rozlany do słoiczków, zostaną przeprowadzone gruntowne badania jakościowe.

Szacując zapotrzebowanie na owady zapylające w ilości jednej rodziny pszczelej na hektar łąk i parków łatwo obliczyć, że samo miasto Katowice jest w stanie wyżywić kilkaset rodzin pszczelich.

– W niedawno zakończonym plebiscycie Gazety Wyborczej „Supermiasta" mieszkańcy Katowic uznali budowę NOSPRU za największe osiągnięcie minionych trzech dekad, teraz ten budynek, podobnie jak i dwa miejskie baseny, stał się domem dla pszczół – informuje Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji i dodaje, że miód ponownie - tym razem z własnych uli – wykorzystany będzie do promocji miasta. Miody wykorzystywano do promocji Katowic już w 2018 roku przy okazji szczytu klimatycznego.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic