Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Dron przestrzega mieszkańców w związku z epidemią

2020-04-09

Mobilne centrum monitoringu wykorzystane zostało do informowania mieszkańców z powietrza o obostrzeniach dotyczących m.in. wychodzenia z domów w związku z ogłoszonym stanem epidemii.

Katowice wspólnie z firmą Flytronic przetestowały wczoraj mobilne centrum monitoringu. Nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje drony, serwery internetowe oparte o chmury, pojazdy dowodzenia oraz systemy transmisji obrazu i dźwięku. Stworzony przez inżynierów z firmy Flytronic system został wczoraj sprawdzony w akcji przez policjantów i strażników miejskich.

Dyżurny straży miejskiej otrzymał dostęp do serwera, który w czasie rzeczywistym przekazywał informacje o położeniu i obraz z bezzałogowej jednostki patrolowej, a także umożliwiał transmisję dźwięku przez zainstalowany na niej megafon. Policjanci i strażnicy wysyłali do bezzałogowej jednostki wcześniej przygotowany komunikat za pośrednictwem internetu, radiostacji i telefonu komórkowego.

Ważnym elementem mobilnego centrum monitoringu to będący w dyspozycji dyżurnego pojazd dowodzenia wraz z obsługą i wyposażeniem umożliwiającym retransmisję obrazu i dźwięku oraz patrole funkcjonariuszy. Dzięki kamerze operator drona może łatwo zlokalizować np. nielegalne zgromadzenie. Wtedy za pomocą głośników przekazywany jest komunikat ostrzegawczy i kierowany jest w to miejsce patrol funkcjonariuszy.

Katowice z drona w czasie koronawirusa

Załoga pojazdu dowodzenia przez cały czas może monitorować zachowanie osób, które nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Policjanci i strażnicy miejscy przetestowali także możliwość wygłaszania komunikatów ostrzegawczych z powietrza, w warunkach miejskich, parku i w rejonie obszarów leśnych.

Przeprowadzony test mobilnego centrum monitoringu potwierdził, że jest w stanie dostarczyć niezbędne dane do nielimitowanej ilości odbiorców nie tylko w Katowicach, ale też do dowolnego miejsca na świecie i skutecznie można go wykorzystać w działaniach straży miejskiej i policji.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Sokole Oko Drona
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic