Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice wprowadzają własny Pakiet Przedsiębiorcy

2020-03-25

Katowiccy urzędnicy we współpracy z prowadzącymi działalność gospodarcza w mieście przedsiębiorcami pracują nad wprowadzeniem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy, by załagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa w Katowicach.

- Warto pamiętać, że w ostatnich latach transformacja Katowic dokonała się także dzięki dużej aktywności naszego rodzimego biznesu, co bardzo doceniamy - czytamy w komunikacie prezydenta Katowic Marcina Krupy.

"Pracujemy od zeszłego tygodnia nad wprowadzeniem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami, którzy informują nas o swojej trudnej sytuacji. Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy będzie miał dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Do tej pory, jako jedne z pierwszych miast, podjęliśmy działania doraźne polegające na możliwości odroczenia pobierania czynszów w lokalach miejskich czy też promowanie lokalnych przedsiębiorców z branży restauracyjnej, którzy sprzedają jedzenie na wynos.

Zdaję sobie sprawę, że mówimy o kwestiach kompleksowych, ale też bardzo naglących dla przedsiębiorców dlatego założenia pakietu chcemy przedstawić najpóźniej do końca marca. Zależy nam na podjęciu decyzji rozważnych i optymalnych z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców jak i całego miasta. By nasz pakiet był lepiej dopasowany do potrzeb rodzimego biznesu powołałem specjalny zespół, z udziałem przedstawicieli podmiotów zrzeszających przedsiębiorców - Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, przedstawicieli wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta Katowice oraz Miasta Katowice.

Planujemy pierwsze spotkanie zespołu zorganizować jutro w formie telekonferencji. Praca zespołu pozwoli nam wypracować propozycje dalszych działań. Dodatkowo Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.INK będzie zbierał propozycje od przedsiębiorców pod adresem mailowym: rawa.ink@katowice.eu oraz telefonicznie tel. 32 2593 277."

Katowice podczas kwarantanny:

Komunikat Prezydenta Miasta Katowice do przedsiębiorców:

W związku z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r., Dz. U. z 2020 r., poz. 433) i ustanowieniem czasowego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej z wyjątkiem sklepów spożywczych (w tym piekarni i cukierni), aptek, drogerii, pralni, banków i placówek finansowych, podjąłem decyzję, która ma na celu wsparcie naszych lokalnych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy najmujący lub użytkujący lokale użytkowe zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, w których działalność gospodarcza została wstrzymana lub znacznie ograniczona w oparciu o ww. rozporządzenie, mogą ubiegać się o karencję w spłacie należności z tytułu najmu lub korzystania z lokalu za okres trwania wyłączenia tj. do daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego. Spłata należności objętej karencją winna zostać uregulowania w okresie odpowiadającym trzykrotności okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do ograniczeń funkcjonowania określonych rodzajów działalności gospodarczych, licząc od daty zakończenia obowiązywania stanu epidemicznego.

Przyczytaj Komunikat Prezydenta Miasta Katowice [PDF]  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Artur M
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic