Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Po raz kolejny SprzątaMy Dzielnice!

2020-02-19

Miasto Katowice wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty i partnerami, zaprasza do udziału w trzeciej odsłonie akcji SprzątaMy Dzielnice. W zeszłym roku 300 wolontariusz zebrało ponad 633 worków ze szkłem i plastikiem.

Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. Od 19 do 29 lutego na adres mailowy sprzatamy@wolnaherbata.pl oraz bezpośrednio za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje terenów do posprzątania. Z nich Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybierze dwadzieścia, na które następnie będzie można głosować. W 5 miejscach z największą liczbą oddanych głosów zostaną zorganizowane akcje sprzątania, które odbędą się w wybrane soboty marca, kwietnia i maja (harmonogram poniżej).

Większość terenów zgłaszanych przez mieszkańców to tereny zielone, które mogłyby być miejscem spacerów i wypoczynku. Niestety często są to również najbardziej zaśmiecone miejsca, gdzie tworzą się dzikie wysypiska. W ciągu ostatnich dwóch edycji udało się uporządkować m.in. tereny zielone na: Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce (tereny po byłym przejeździe kolejowy), dolinę rzeki Ślepiotki na Ligocie, Las Panewnicki na Ligocie, okolicę Rezerwatu Przyrody Ochojec oraz las przy ulicy Adama na Giszowcu.

- Jesteśmy zaskoczeni aktywnością mieszkańców. W zeszłym roku odebraliśmy 67 zgłoszeń terenów do posprzątania, a na etapie głosowania oddano ponad 5 tysięcy głosów. Nasze najśmielsze oczekiwania przerosła akcja sprzątania na Giszowcu, na którą przyszło ponad 130 osób! Naprawdę widać, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich okolicy było czysto i są gotowi sami wziąć się do pracy – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Zobacz jak podczas akcji sprzątano Osiedle Witosa:

Sprzątanie z grillowaniem i edukacja ekologiczna

SprzątaMy Dzielnice to nie tylko ciężka praca podczas samego sprzątania. Po każdej akcji organizowany jest grill integracyjny, a jego uczestnicy mogą bezpłatnie częstować się wegańskimi i mięsnymi potrawami. Ponadto Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które jest liderem ruchu ograniczania produkcji odpadów, zachęca do zmiany codziennych nawyków.

- Każdego roku przeciętny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów komunalnych, z czego tylko około 30 proc. jest poddawane recyklingowi. Chociaż sytuacja ulega poprawie wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Szczególnie martwi nas sytuacja, gdy odpady są porzucane w lasach i na terenach zielonych, gdyż nie tylko źle to wygląda, ale także stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Wiele odpadów, zwłaszcza sprzęt elektroniczny i opony, których znaleźliśmy ponad 100 w zeszłym roku, podczas rozkładu wytwarzają toksyny zatruwające otoczenie – mówi Ewa Witkiewicz, autorka publikacji „Roślinna kuchnia Zero Waste".

Zero śmieci i kranówka

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zadba o to, żeby akcje sprzątania przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste.

– Po każdej akcji pierzemy rękawiczki i używamy ich ponownie. Zachęcamy mieszkańców, żeby przynosili własne kubki i talerze, do samego grillowania używamy stalowych tacek. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby służyć przykładem, że również duże wydarzenia można zorganizować bez tworzenia odpadów – zapewnia Olaf Józefoski.

Harmonogram akcji:

I Etap – zgłaszanie terenów: 19.02 – 29.02
II Etap – głosowanie: 09.03 – 20.03
III Etap – akcje sprzątania:
1. 28 marca
2. 4 kwietnia
3. 18 kwietnia
4. 25 kwietnia
5. 2 maja


Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: sprzatamy@wolnaherbata.pl lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty: https://www.facebook.com/wolnaherbata/  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Zakłady Usługowe EZT S.A.
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic