Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Śląscy policjanci nie dopuścili do „ustawki”

2020-01-19

Policjanci z katowickiego oddziału prewencji wraz z miejscowymi interweniowali w jaworznickim lesie przy autostradzie A4. Próbowało tam walczyć ze sobą około 50 mieszkańców Rybnika i innych miast województwa śląskiego oraz Podkarpacia.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców pozyskali informację, że na terenie kompleksu leśnego w dzielnicy Jeleń, kilkadziesiąt metrów od autostrady A4, może dojść do konfrontacji antagonizujących ze sobą grup pseudokibiców. Na miejsce grupowania się osób przyjechały miejscowe zespoły policyjne oraz z katowickiego oddziału prewencji. Policjanci zastali na miejscu 50 mężczyzn, którzy przyjechali kilkunastoma samochodami.

Wszyscy mężczyźni zostali wylegitymowani. Okazali się nimi mieszkańcy Rybnika i innych śląskich miast, a także mieszkańcy Podkarpacia w wieku od 20 do 40 lat. Osoby te są związane ze środowiskiem pseudokibiców jednej ze śląskich oraz podkarpackich drużyn piłkarskich. Mundurowi skontrolowali także ich samochody. 7 osób zostało ukaranych mandatami karnymi. Zatrzymano również jeden dowód rejestracyjny samochodu. Dzięki zdecydowanej i sprawnej reakcji policjantów nie doszło do konfrontacji pseudokibiców.

Zobacz jak wyglądają ćwiczenia policjantów przed meczem:

Kim są tzw. pseudokibice

Na Śląsku, regionie z wieloma klubami sportowymi i ogromnymi sportowymi tradycjami, niestety istnieją również środowiska pseudokibiców. Pseudokibice uważają się za sympatyków danej drużyny, ale charakter ich działań ma zwykle charakter przestępczy. Z jednej strony stadionowi chuligani dopuszczają się naruszeń prawa na terenach obiektów sportowych i podczas trwania sportowych imprez. Z drugiej strony środowiska pseudokibiców zajmują się również inną działalnością przestępczą, taką jak brutalne pobicia, rozboje, wymuszenia czy handel narkotykami.

W każdej śląskiej komendzie służbę pełnią policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców. Stróże prawa monitorują i rozpracowują środowiska pseudokibiców. Policyjne ustalenia już wielokrotnie pozwoliły nie tylko na ustalenie sprawców przestępstw, ale również uniemożliwiły realizację zamiarów pseudokibiców. Ponadto podczas regularnie odbywających się w Śląskiem sportowych imprez masowych służbę pełni zwiększona liczba policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo nie tylko kibiców, ale również mieszkańców miast, w których odbywają się sportowe wydarzenia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, KMP Katowice, Fot. YouTube W Metropolii
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic