Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Katowic

2020-01-03

6 stycznia w święto Trzech Króli katowickimi ulicami, przejdzie barwny i rozśpiewany kolędami orszak. Otwierać go będą trzej jadący na koniach Królowie: czerwony Kacper reprezentujący Europę, zielony Melchior jako wysłannik Azji oraz niebieski Baltazar przybyły z Afryki.

Za królami kilka tysięcy mieszkańców miasta w specjalnie przygotowanych na tę okazję koronach przejdzie ulicami Wita Stwosza, Jagiellońską i Powstańców na Plac Żołnierza Polskiego śpiewając kolędy i podziwiając scenki jasełkowe przygotowane przez organizatorów ze stowarzyszenia Węgielek oraz szkół Pomień i Kuźnica.

Katowicki Orszak rozpocznie się w Śródmieściu 6 stycznia o godzinie 13.30 przed Archikatedrą Chrystusa Króla. Po jego zakończeniu na Placu Żołnierza Polskiego odbędzie się koncert oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Czym jest Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

W Polsce wydarzenie to, znane wcześniej głównie z Hiszpanii i Meksyku, jest organizowane od początku wieku, a od 2011 z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Pomysł Orszaków według polskiego scenariusza został podchwycony przez inne kraje - w 2013 roku orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 2014 roku we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz relację z poprzedniego Orszaku Trzech Króli:

Katowicki Orszak Trzech Króli jest częścią właśnie tych największych na świecie Jasełek organizowanych 6 stycznia w całej Polsce. W niemal dziewięciuset miastach wierni kościoła katolickiego oddadzą cześć Dzieciątku Jezus w trójkolorowych orszakach. Wszystkie orszaki są oparte o jeden schemat tematyczny przygotowywany przez fundację Orszak Trzech Króli.

Czasowe wyłączenie ulic dla samochodów

Organizacja orszaku spowoduje niewielkie utrudnienia w ruchu samochodowym gdyż od godziny 13.30 będą wyłączane poszczególne ulice, po których będą szli uczestnicy pochodu: ulice Wita Stwosza, Jagiellońska, Lompy i Powstańców.

Po przejściu trasy orszaku uczestnicy zgromadzą się na Placu Żołnierza Polskiego gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Portal.Katowice.pl
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic