Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Foodsharing w Katowicach - otwarto „Jadłodzielnię”

2019-12-20

Przy ul. Jagiellońskiej 19, przy Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym otwarta została „Jadłodzielnia”. Przed wejściem ustawiono specjalna lodówkę, do której każdy może przynieść żywność i w ten sposób podzielić się tym czym może z innymi osobami.

Jadłodzielnia jest stałym punktem, który służy do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Do wyznaczonego punktu każdy może przyjść i wziąć z lodówek lub półek żywność, którą potrzebuje. Dla przynoszonego jedzenia mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące tych produktów, dla których trudno jest określić ich termin przydatności do spożycia, np. surowe mięso, jaja, niepasteryzowane mleko.

Idea foodsharingu powstała w Niemczech, gdzie rozrosła się do ogromnej ilości punktów. W Polsce pierwsza jadłodzielnia powstała w maju 2016 roku w Warszawie, a następnie w sierpniu w Toruniu i w Krakowie. Punkty foodsharingu funkcjonują również na terenie Śląska, m.in. we Wrocławiu, Gliwicach, Bielsku-Białej i Mysłowicach.

Poznaj ideę Jadłodzielni:

Do katowickiego punktu przy ul. Jagiellońskiej 19 można przynosić oryginalnie zapakowaną żywność z ważnym terminem przydatności do spożycia, takie jak konserwy, sery, jogurty, słodycze, ale również owoce i warzywa.

- Zachęcam zarówno mieszkańców, jak i właścicieli sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych do przyłączenia się do akcji organizowanej we współpracy z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym w Katowicach - apeluje wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak. Poniżej zamieszczamy pełną treść jego listu w sprawie punktu jadłodzielni skierowanego do mieszkańców miasta oraz lokalnych przedsiębiorców.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Foodsharing Warszawa
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic