Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Policja edukuje, by nie patrzeć w telefon

2019-12-04

Ruszyła akcja profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i Urzędu Miasta w Katowicach pod nazwą „Odłóż telefon i żyj!”. Policjanci m.in. na pl. Wolności, apelowali do przechodniów, by odłożyli telefony na chwilę do kieszeni i rozejrzeli się, czy przejście przez drogę jest bezpieczne.

Katowiccy policjanci w rejonie najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych, rozmawiali z przechodniami o ich bezpieczeństwie. Mundurowi apelowali do przechodniów, by ci odłożyli na chwilę swoje telefony komórkowe do kieszeni i upewnili się, że przejście przez jezdnie lub torowisko jest bezpieczne. Realizowane działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w ramach akcji profilaktycznej pod nazwą „Odłóż telefon i żyj!”, organizowanej wspólnie przez katowicką komendę i miejscowy magistrat.

Powodem podjęcia takich działań są coraz częstsze doniesienia o tragicznych w skutkach wypadkach z udziałem pieszych. Wielu z tych zdarzeń można by było uniknąć, gdyby pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko zachował szczególną ostrożność, upewniając się, że przejście jest bezpieczne. Niestety, często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi piesi, nie zwracają uwagi na otaczających ich świat i tracą życie pod kołami samochodów, czy tramwajów. A wystarczy tak niewiele - po prostu odłożyć telefon i żyć!

Na miejsce działań licznie stawili się również przedstawiciele mediów, którym przybliżono ideę organizowanej akcji. Szersze nagłośnienie apelu policjantów do pieszych niewątpliwie również przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz relację z akcji:

W ramach akcji, pod koniec ubiegłego tygodnia, przy przejściach dla pieszych, gdzie odbywa się największy ruch, pojawiły się napisy apelujące o odłożenie na chwilę swojego telefonu, rozejrzenie się i sprawdzenie, czy bezpiecznie można przejść na drugą stronę. Hasła „Odłóż telefon i żyj”, są widoczne na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i pl. Wolności oraz ul. Kościuszki i placu Miarki. Ponadto w planach jest, aby podobne napisy pojawiły się w innych częściach miasta.

Policjanci z katowickiej komendy poruszali w rozmowie z pieszymi inny problem, który również ma wpływ na bezpieczeństwo – ich widoczność na drodze. Jeden mały element odblaskowy również może uratować życie, zwiększając naszą widoczność na drodze. Daje szansę kierującemu zauważyć nas już z odległości 150 metrów, a nie 30, jak to bywa w przypadku osób, które nie mają żadnego elementu odblaskowego, a są ubrane są na ciemno. Dlatego mundurowi również wyposażali przechodniów w elementy odblaskowe.

Pamiętajmy, że stosując dobre praktyki tak proste w zastosowaniu, jak odłożenie telefonu przed przejściem przez jezdnie lub torowisko w celu upewnienia się, że nic nie nadjeżdża, czy założenie chociaż niewielkiego elementu odblaskowego, by być lepiej widocznym, naprawdę może uratować nam życie!  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, KMP Katowice, Fot. YouTube Portal.Katowice.pl
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic