Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Pomnik-ławka dla twórcy Śląskiej Szkoły Kompozytorów

2019-10-07

W Ligocie odsłonięto rzeźbę w formie ławki autorstwa Bogumiła Burzyńskiego poświęconą Bolesławowi Szabelskiemu, twórcy Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Jest to pierwszy tego typu projekt Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice, który w 2018 r. głosami mieszkańców został wybrany do realizacji.

W uroczystości wzięli udział: Pani Maria Szabelska-Wielińska – córka słynnego kompozytora, Pan Mariusz Skiba – Wiceprezydent Miasta Katowice, Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Pan Marek Nosal, rzeźbiarz Bogumił Burzyński, wnioskodawca projektu Adam Łęski, przedstawiciele RJP nr 6 Ligota-Panewniki oraz licznie przybyli mieszkańcy, w tym delegacja SP67 z Kokocińca, opiekująca się grobem światowej sławy kompozytora i pedagoga na cmentarzu w Panewnikach.

Dzięki grantowi muzycznemu "Tribute to Bolesław Szabelski", przyznanemu przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, muzyczną oprawę tego wydarzenia mogli stworzyli muzycy Filharmonii Śląskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia puzoniści Piotr Misiak i Karol Gajda oraz Etnos Ensemble koncertem w Miejskim Domu Kultury Ligota.

Bolesław Szabelski - Toccata from Suite:

Skwer Bolesława Szabelskiego powstał uchwałą Rady Miasta Katowice w 2010 r. i znajduje się w Katowicach-Ligocie przy skrzyżowaniu ulic Panewnickiej i Piotrowickiej.

Oprócz twórcy Śląskiej Szkoły Kompozytorów znajdują się tam również ławeczki poświęcone wybitnym osobistościom muzycznym związanym z Ligotą i Panewnikami, a mianowicie: braciom Antoniemu i Karolowi Szafrankom, Karolowi Stryja, Napoleonowi Sissowi oraz franciszkaninowi o.Ansgaremu Malinie.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Filharmonia Narodowa
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic