W Ligocie odsłonięto rzeźbę w formie ławki autorstwa Bogumiła Burzyńskiego poświęconą Bolesławowi Szabelskiemu, twórcy Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Jest to pierwszy tego typu projekt Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice, który w 2018 r. głosami mieszkańców został wybrany do realizacji.
W uroczystości wzięli udział: Pani Maria Szabelska-Wielińska – córka słynnego kompozytora, Pan Mariusz Skiba – Wiceprezydent Miasta Katowice, Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Pan Marek Nosal, rzeźbiarz Bogumił Burzyński, wnioskodawca projektu Adam Łęski, przedstawiciele RJP nr 6 Ligota-Panewniki oraz licznie przybyli mieszkańcy, w tym delegacja SP67 z Kokocińca, opiekująca się grobem światowej sławy kompozytora i pedagoga na cmentarzu w Panewnikach.
Dzięki grantowi muzycznemu "Tribute to Bolesław Szabelski", przyznanemu przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, muzyczną oprawę tego wydarzenia mogli stworzyli muzycy Filharmonii Śląskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia puzoniści Piotr Misiak i Karol Gajda oraz Etnos Ensemble koncertem w Miejskim Domu Kultury Ligota.
Skwer Bolesława Szabelskiego powstał uchwałą Rady Miasta Katowice w 2010 r. i znajduje się w Katowicach-Ligocie przy skrzyżowaniu ulic Panewnickiej i Piotrowickiej.
Oprócz twórcy Śląskiej Szkoły Kompozytorów znajdują się tam również ławeczki poświęcone wybitnym osobistościom muzycznym związanym z Ligotą i Panewnikami, a mianowicie: braciom Antoniemu i Karolowi Szafrankom, Karolowi Stryja, Napoleonowi Sissowi oraz franciszkaninowi o.Ansgaremu Malinie.
RED, UM Katowice, Fot. YouTube Filharmonia Narodowa