Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Kultowy zegar powrócił na katowicki dworzec kolejowy

2019-09.13

Przez długie lata mieszkańcy Katowic i przyjezdni umawiali się pod tym zegarem. Był równie charakterystycznym punktem spotkań jak schody Teatru czy sadzawka Żaby na Stawowej. Wielki i świecący zegar widać go było z daleka - wisiał na poprzednim dworcu kolejowym, a po przebudowie zniknął. Teraz, nieco mniejszy, powrócił.

Z okazji 154. urodzin Katowic do miasta powrócił kultowy symbol. W piątek, trzynastego, w obecności mieszkańców i zaproszonych gości, odbyło się oficjalne odsłonięcie odrestaurowanego zegara – niegdyś ozdoby starego dworca PKP oraz jednego z najbardziej znanych miejsc spotkań. Uroczystości towarzyszyła projekcja filmu obrazującego historię miasta oraz koncert Sebastiana Riedla z zespołem Cree i kwartetem smyczkowym.

11 września 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie. Do świętowania tegorocznych urodzin miasta dołączyła również Galeria Katowicka, która dla tutejszej społeczności przygotowała wyjątkową niespodziankę. Prawdopodobnie nie ma w Katowicach osoby, która nie słyszałaby o legendarnym zegarze, bądź - choć raz - osobiście nie stawiła się na spotkaniu umówionym „pod zegarem”. Od kiedy czasomierz zniknął, nie przestały milknąć głosy domagające się jego powrotu. Dla katowiczan stanowił nie tylko wskaźnik czasu, ale również symbol i legendę, darzoną szczególnym sentymentem. Teraz zegar powrócił - uroczyście został odsłonięty 13 września o o godz. 18:00.

- Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy włączyć się w ważne dla katowiczan wydarzenie - tym razem odrestaurowując stary dworcowy zegar, legendarne miejsce spotkań. Postanowiliśmy nadać mu drugie życie, jako moment inauguracji wybierając urodziny Katowic. Dla wielu osób zegar był nieodłączną częścią miasta, pora więc, by znów tworzył nową historię i był świadkiem wielu pozytywnych emocji i wspomnień. Zainstalowanie go na nowoczesnej fasadzie naszego obiektu łączy symboliczną, spójną klamrą historię ze współczesnością - podkreśla Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

Kultowy zegar i Katowice w smogu w serialu "Dorastanie" (1987):

- 154. urodziny miasta są doskonałą okazją, aby mieszkańcy odzyskali symbol, który współkształtował lokalną tożsamość. Galeria Katowicka od początku istnienia uczestniczy w życiu miasta, włącza się w nie i kreuje nowe, ciekawe wydarzenia. Cieszę się, że osobiście mogę być świadkiem powrotu zegara - mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

"To kaj się trefiómy? - Pod zegarym"

Po oficjalnym odsłonięciu zegara, którego dokonali m.in: Mariusz Skiba - Wiceprezydent Miasta Katowice, Joanna Bagińska - Dyrektor Galerii Katowickiej, Tomasz Szpyrka - Przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Katowice oraz przedstawiciele hokeistów GieKSy, odbyła się premiera filmu o Katowicach. Ta specjalna prezentacja, przygotowana przez Galerię Katowicką na podstawie materiałów uzyskanych od Muzeum Historii Katowic, przedstawia historię miasta od czasów współczesnych aż do jego początków.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert z okazji rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, zagrany przez Sebastiana Riedla i zespół Cree oraz kwartet smyczkowy. Wspólnie z artystami mogliśmy wrócić pamięcią do czasów, gdy działał jeszcze katowicki klub Puls, gdzie - jak śpiewał Rysiek - „królował blues”.

Wydarzenie odbyło się w piątek, 13 września o godz. 18:00 na placu przed Galerią Katowicką. Po jego zakończeniu Ślązacy znów będą mogli znów mówić: "To kaj się trefiómy? - Pod zegarym".

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa. Patronowali mu również: Miasto Katowice, Muzeum Historii Katowic oraz PKP Katowice.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Klaudyna Łagocka, Fot. YouTube Henryk Kościelny
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic