Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

25 nowych autobusów wyjedzie na ulice Katowic

2019-08-26

Do Katowic dostarczono kolejne nowe autobusy – to 25 dwunastometrowych pojazdów marki Solaris. 15 nowoczesnych, ekologicznych niskopodłogowych autobusów wyjechało już na ulice, a kolejnych 10 przygotowywanych jest w bazie do swojej pierwszej trasy.

15 nowych autobusów, zakupionych podczas ostatniego przetargu obsługuje już pasażerów na liniach 9, 10, 13, 37, 115, 130, 133, 138, 632, 653, 689, 950. Kolejnych 10 jest już w bazie PKM Katowice przy ul. Mickiewicza - obecnie realizowane są ostatnie formalności przed ich pierwszym wyjazdem w trasę, tj. trwa rejestracja autobusów, a także montaż odpowiedniego oznakowania. W swoją pierwszą trasę pojazdy wyjadą w przyszłym miesiącu.

Pojazdy te są już IV generacją autobusów Solaris z rodziny „Urbino", w pełni spełniającą normę emisji spalin EURO 6. W każdym z nich znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć Wi-Fi, dostępna dla pasażerów. Są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz pojazdu (w zależności od temperatury zewnętrznej).

Podróżujący docenią z pewnością duże i czytelne wyświetlacze z dynamiczną informacją o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, głosowe zapowiedzi przystanków oraz przyciski dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille'a. Wśród dodatkowych atrybutów warto wspomnieć o monitoringu przestrzeni pasażerskiej, dodatkowym oświetleniu pomostów wejściowych, jak również o tzw. przyklęku i platformie dla wózków inwalidzkich.

Autobusy elektryczne

Przypomnijmy, że trwa także zakup kolejnych autobusów elektrycznych. PKM Katowice ze względu na realizację projektu zakupu autobusów elektrycznych ze środków unijnych, a także mając na względzie interes mieszkańców Katowic, powtórzy przetarg na zakup kolejnych 5 autobusów, a do końca przyszłego roku w planie jest, by łącznie w taborze było 20 takich pojazdów. – Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. Autobusy elektryczne będą kursować na liniach obsługujących głównie nasze miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwsze elektryczne autobusy w Katowicach:

Łącznie PKM Katowice dysponuje 255 autobusami. Średni wiek pojazdów to sześć lat, przy czym połowa z nich została zakupiona w ciągu ostatnich trzech lat. Dzięki temu po Katowicach kursuje aktualnie 108 autobusów spełniających normę emisji spalin EURO 6 oraz pięć elektrycznych. Tylko w latach 2016-2018 wyjechało na ulice Katowic 90 autobusów o wartości ponad 100 mln złotych.

– Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z naszymi innymi działaniami, jak np. budowa centrów przesiadkowych, będzie kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu – dodaje prezydent Katowic.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Urban Transport Systems
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic