Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Zadbali o swoje familoki. Teraz nazywają ich "Załęskie Tarasy"

2019-06-07

Katowickie Załęże nie ma dobrej renomy. Dzielnica w wielu miejscach jest mocno zaniedbana. Są tu jednak dwa familoki, których mieszkańcy postanowili zmienić swoje otoczenie i wpłynąć na postrzeganie dzielnicy. Wyremontowali podwórko, zrobili ogrodzenie, monitoring i pilnują porządku. Sąsiedzi nazwali ich „Załęskie Tarasy”. I przyjęło się :)

Załęże, niegdyś osobna gmina z całkiem interesującą ulicą Gliwicką, po włączeniu do Katowic straciło na znaczeniu. Teraz ulicy Gliwickiej, która stanowi wręcz przedłużenie Śródmieścia, nie można nazwać reprezentacyjną i z każdym krokiem dalej od centrum wyraźnie ubożeje. Szczególnie widać to po kamienicach, których wiele jest w naprawdę złym stanie, a partery straszą pustymi witrynami zamkniętych sklepów.

Na uboczu, między ulicą Gliwicka a Drogową Trasą Średnicową, położone są dwa klasyczne familoki, jakich jest wiele w miastach Górnego Śląska. Mieszkańcy powołali tu wspólnotę mieszkaniową i zaczęli starać się o swoją wspólną przestrzeń. Tym sposobem na Załężu, powstało spokojne, bezpieczne miejsce do mieszkania w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji na mapie Katowic i Metropolii.

Mieszkańcy owych "grodzonych familoków" w tym roku zorganizowali drugą już osiedlową imprezę o nazwie „Dzień Dziecka na Załęskich Tarasach”, pokazując, że nawet w owianej złą sławą dzielnicy miasta może dziać się coś fajnego i że wspólnymi siłami można zdziałać dla dobra ogółu naprawdę dużo.

Zobacz Załęże z lotu drona:

Imprezą, skierowaną nie tylko do mieszkańców wspólnoty, ale też do przyjaciół tutejszych rodzin, zainteresowały się różne instytucje i przedsiębiorcy. Wsparcia udzielił m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, realizujący projekt "Centrum Społecznościowe Nasze Załęże", pobliska "Balonolandia" oraz hurtownia warzyw i owoców "Frutus", a także Szkoła Podstawowa nr 22 im. Juliusza Słowackiego.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na istotny fakt dla dzielnicy - mieszkańcy "Załęskich Tarasów" wytyczają nowy, realny trend dla Załęża. Dzielnica jest tak dogodnie położona, nie tylko w układzie drogowym Metropolii, ale też infrastruktury (biura w pobliżu, centrum handlowe, parki, miejsca do uprawiania sportu), że tylko patrzeć, jak na tę "złą" dzielnicę faktycznie zwrócą uwagę deweloperzy "Dębowych Tarasów"...  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. Patrycja Siepielska, YouTube KATOdron
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic