Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Juwenalia 2019 kończą się dewastacją Parku Leśnego na Muchowcu

2019-05-25

Dzisiaj jest ostatni dzień imprez śląskich Juwenaliów 2019, które trwają od 21 maja. Jest to zarazem trzeci dzień koncertów odbywających się tradycyjnie na katowickim Muchowcu. Tegoroczne Juwenalia okażą się może ostatnimi zorganizowanymi w tym miejscu. Wszystko zależy od postawy organizatorów i miasta, ale to co pozostawią po sobie Juwenalia w tym roku jest zatrważające.

W materiale nadesłanym do naszej redakcji przez Jana Yahu Pawula, jednego z pierwszych polskich didżejów, a prywatnie katowiczanina i miłośnika Doliny Trzech Stawów, otrzymaliśmy zdjęcia mocnej dewastacji terenu. Nie jest to tylko kompletnie zniszczona polana, z której na co dzień mieszkańcy wypoczywają leżąc na kocach, a która jest teraz zamieniona w morze błota, a wkrótce klepisko, gdzie trawa długo nie wyrośnie... Tego można by się jeszcze spodziewać po imprezie i niedawnych ulewach. Najbardziej bulwersuje zniszczona w tym czasie kilkudziesięcioletnia rzeźba, jedna z kilku, z których park słynie, a zarazem wyjątkowo lubiana przez mieszkańców Katowic - rzeźba matki z dzieckiem.

Pan Jan w obliczu tej sytuacji nie szczędzi ostrych słów. Za komentarz oddajmy mu głos:

"Hańba i wandalizm!! Zniszczony pomnik matki z dzidziusiem. Pomnik stary i sfatygowany, ale ciągle piękny przestał istnieć 24 maja 2019 roku, kiedy to zapijaczone bydło - zapewne publika "śląskich juwenaliów" - pokazała swoje głębokie upośledzenie umysłowe! Zniszczono też trawnik, zamieniając go w błotne grzęzawisko bez trawy!

Co na to władze parku i Katowic??! NALEŻY BEZWZGLĘDNIE SKOŃCZYĆ Z TAKIMI IMPREZAMI W TYM MIEJSCU! Mamy od tego stadiony..."

Jeden z występów na wczorajszym koncercie:

Zachęcamy do refleksji nad tą sytuacją. Liczymy, że zarówno organizatorzy Juwenaliów, jak i miasto, odniosą się do niej i odpowiedzą zbulwersowanym mieszkańcom.

Dla festiwali w Katowicach Muchowiec jest wymarzonym miejscem - zaraz przy autostradzie, z wieloma możliwościami pozostawienia samochodów i dojazdu autobusem. W centrum Katowic nie ma lepszego miejsca - chociaż należy pamiętać, że do niedawna było nim o wiele mniej wymagające, położone obok katowickie lotnisko sportowe.

Park Leśny jest więc miejscem idealnym. Jednak... jest to zarazem miejsce od samego początku wyjątkowo kontrowersyjne. Nie jest to zwykły park miejski, ale park miejski super-popularny. Codziennie korzysta z niego kilka tysięcy mieszkańców - rowerzystów, rolkarzy, spacerujących i wypoczywających. Natomiast organizacja tu koncertu powoduje zagrodzenie dostępności parku dla mieszkańców przez kilka dni. Jeden dzień koncertu może spowodować, jak w tym przypadku, zniszczenie na cały sezon trawnika, na którym wypoczywają mieszkańcy każdego dnia. Ekolodzy i obrońcy praw zwierząt donoszą natomiast o cierpieniu koni i alpak ze stadniny, która położona jest bezpośrednio za bombardującą dźwiękami sceną.

Może warto przenieść zwierzęta ze stadniny na czas festiwali? Może da się lepiej zabezpieczyć teren, by jednego dnia nie niszczyć własności, która ma służyć cały rok o wiele większej liczbie mieszkańców niż gości jednego festiwalu?  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. Jan Yahu Pawul,YouTube SiwY SiwY
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic