Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Druga edycja „wCOP drzewo" - można już zgłaszać nowe drzewa

2019-04-11

Aplikację „wCOP drzewo" miasto uruchomiło w połowie września 2018 rok, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ, który w grudniu odbył się w Katowicach. W wyniku akcji w zeszłym roku posadzono 40 drzew w miejscach wskazanych przez mieszkańców, a w kolejce czeka jeszcze ponad pół tysiąca!

Zgodnie z założeniami akcji, nabór wniosków w edycji jesiennej trwał do połowy listopada. Wpłynęły 433 zgłoszenia, które następnie były weryfikowane m.in. pod kątem własności terenu, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ewentualnej kolizji z podziemną i napowietrzną infrastrukturą, bezpieczeństwa ruchu, zgodności z uwarunkowaniami prawnymi w zakresie ochrony środowiska czy ogólną wizją zagospodarowania terenu pod kątem zieleni.

- Chcieliśmy dać mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsc, gdzie ich zdaniem powinny rosnąć drzewa. Przy okazji jest to forma zachęcenia do dbania o swoje otoczenie i edukacji o zaletach drzew w mieście, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ponad 42 proc. wniosków z aplikacji przeszło weryfikację pozytywnie i trafiło do bazy drzew do nasadzeń w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej będzie je sadził sukcesywnie, wiosną ale przede wszystkim jesienią, bo wówczas drzewa najlepiej się przyjmują. – To wynik lepszy od spodziewanego, biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, przede wszystkim Gdańska – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych. Na bazie gdańskiej aplikacji BAND powstała katowicka wersja, przygotowana przez Fundację Gdańską. – Pośrednim efektem jaki osiągnęliśmy jest społeczna mapa zapotrzebowania na zieleń, która powstała na stronie projektu – dodaje Niziołek-Żądło.

O pierwszym drzewie z aplikacji „wCOP drzewo

Od tego tygodnia rusza wiosenna tura naboru wniosków. W aplikacji działa już funkcja „zasadź drzewo" i będzie aktywna do końca maja. Przypominamy, że aplikacja dopuszcza tylko nasadzenia na terenach miejskich, pozostałe automatycznie odrzuca. Użytkownik dostanie mailowe powiadomienie o przyjęciu wniosku do weryfikacji i – po zakończeniu tego procesu - o jego pozytywnym rozpatrzeniu. Jeśli zgłoszenie na jakimś etapie zostanie odrzucone, urzędnik podejmujący taką decyzję wyśle maila z uzasadnieniem. W jednym zgłoszeniu można wnioskować o maksymalnie pięć drzew w danej lokalizacji.

Aplikacja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Wszystkie dodatkowe informacje, w tym dokładny opis działania aplikacji i wszystkie aktualności, można znaleźć na stronie www.wcopdrzewo.katowice.eu.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic