Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Trash Challenge - Katowice podejmują śmieciowe wyzwanie

2019-03-27

Na całym świecie ludzie sprzątają śmieci i się tym chwalą. Katowicki Urząd Miejski postanowił podjąć wyzwanie i do udziału zaprasza mieszkańców. Posprzątajmy wspólnie pięć miejsc w mieście, robiąc zdjęcie przed i po akcji.

Akcja włącza się w ogólnoświatowe wyzwanie Trash Challenge. O co w nim chodzi? W skrócie o robienie porządku w miejscach publicznych - parkach, lasach, na plażach - i chwalenie się tym w mediach społecznościowych. To zabawa zapoczątkowana przez Byrona Romána 5 marca tego roku. Amerykanin udostępnił zdjęcie młodego człowieka z Gwatemali, który sam posprzątał zaśmiecony teren publiczny, fotografując się przed i po tym jak to zrobił.

Román zachęcił przy tym: "Zrób zdjęcie miejsca, które wymaga sprzątania, a następnie zdjęcie po tym, jak coś zrobisz i opublikuj". Dodał, żeby używać oznaczenia #trashtag. Wkrótce po tym tysiące ludzi opublikowało zdjęcia i filmy na Instagramie, Twitterze czy Facebooku, pokazując, że oczyszczają plaże, parki, szkoły, ulice i inne miejsca na całym świecie. Miało to być wyzwanie dla wszystkich "znudzonych nastolatków", ale zaangażowali się w nie ludzie w każdym wieku.

Sprzątanie z grillowaniem

Do 29 marca mieszkańcy Katowic mogą zgłosić miejsca, które chcieliby wspólnie posprzątać. Następnie ze wszystkich zgłoszeń internauci wybiorą pięć finałowych terenów, a w kwietniu i maju spotkają się na wspólnym sprzątaniu zakończonym integracyjnym grillem. Za każdym razem wykonane zostanie zdjęcie przed i po sprzątaniu, które zostanie opublikowane z oznaczeniem #trashtag.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zadba o to, żeby akcje sprzątania przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci.

Społeczne sprzątanie na Osiedlu Witosa:

Ostatnie sprzątanie w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice odbędzie się 1 czerwca. Od tego dnia aż do końca miesiąca Stowarzyszenie Wolnej Herbaty nadal będzie zachęcało do zbierania śmieci, tym razem w ramach wyzwania #codziennie5. Będzie to już trzecia edycja akcji społecznej, polegającej na zbieraniu codziennie 5 śmieci, publikowaniu zdjęć z nimi w mediach społecznościowych i oznaczaniu ich za pomocą hasztagu: #codziennie5.

Harmonogram akcji

zgłaszanie terenów: do 29.03
głosowanie: 8.04 - 21.04
akcje sprzątania: od 27 kwietnia (co sobotę, z przerwą na majówkę)

Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: sprzatamy@wolnaherbata.pl lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Szukajcie go tutaj: www.facebook.com/wolnaherbata.


Zdjęcie w wiadomości Byrona Romána z 5 marca 2019 roku.

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube krzysiu.net
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic