Czy wiecie, że w latach 60. i 70. XX wieku Katowice z niemal tysiącem neonów uchodziły za najbardziej rozświetlone miasto w Polsce? Specjalnie dla Was stworzyliśmy Szlak Neonów, na którym prezentujemy najciekawsze katowickie instalacje świetlne.
Katowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt" – „maleńka metropolia", niewielkie jeszcze wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago" od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.
Współczesny wygląd katowickich ulic jest wypadkową złożonej historii, odmiennych stylów i konwencji. Od krzykliwego języka współczesnej reklamy do zachowanych w niektórych miejscach i wciąż powstających nowych reklam neonowych.
Ostatnie lata to wielki powrót szlachetnych form neonu na ulice Katowic. Od 2010 roku w mieście pojawiło się blisko sto nowych i zrekonstruowanych neonów – zarówno komercyjnych, jak i artystycznych form najpiękniejszej reklamy świetlnej. To zainspirowało nas do pokazania, że w Katowicach, w centrum Europy, powstają piękne rzeczy. Design, tradycja i sztuka w niesamowity sposób zmieniły rutynę postindustrialnego miasta. Zapraszamy Was więc na spacer po ulicach Katowic ścieżką nieistniejących już neonów. Wybraliśmy dla Was te najpiękniejsze oraz przywołujące wspomnienia o zmianach i ogromnym tempie rozwoju miasta w ostatnich dekadach.
RED, UM Katowice, Fot. Katowice Oficjalny Kanał