Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Koncerty As Night Falls, Netherfell i Helrot

Katowice, MegaClub, 18 grudnia 2016


Nieczęsto się zdarza, by zespół grający jako support, został zmuszony przez publiczność do grania bisów bezpośrednio przed wyjściem gwiazdy wieczoru. A taka właśnie historia miała miejsce podczas katowickiego występu szwajcarskiej grupy Support Eluveitie (zapraszamy do osobnej relacji z tego koncertu), znanej i uwielbianej w świecie grupy folk-metalowej!

Przed koncertem gwiazdy zagrały trzy zespoły - z Katowic, Krakowa i Warszawy. Zespoły te mają różny staż, ale łączy je jedno - wszystkie swój debiutancki album nagrały dopiero w tym roku. Dla części publiczności ich występy okazały się wiekszym muzycznym objawieniem niż dosonały koncert gwiazdy. Poznajmy ich zatem bliżej!


AS NIGHT FALLS


Pierwszym z zespołów, który stanął na deskach sceny MegaClubu był AS NIGHT FALLS, mając okazję pokazać się i zagrać w swoim rodzinnym mieście. Zespół powstał w Katowicach sześć lat temu z inicjatywy wokalistki i basisty, Ani Achtelik i Pawła Dylewskiego.

Muzyka jaką proponują swoim słuchaczom AS NIGHT FALLS to symfoniczny metal, symphonic power, gdzie można doszukać się zarówno ciężkich riffów, ale i współczesnych dźwięków elektroniki, czy nawet nastrojowych tonów balladowych.

Katowicka publiczność, mimo jeszcze stosunkowo wczesnej pory przywitała grupę AS NIGHT FALLS wyjątkowo entuzjastycznie. Dotychczas, zespół miał okazję supportować między innymi takie nazwiska czy kapele jak Tarja Turunen, Liv Kristine, Antimatter, Welicoruss, Proletaryat, Artrosis. Formacja AS NIGHT FALLS wydała do tej pory 2 EPki „My Secret Place” (2012 r.), „From Grace To Oblivion” (2014 r.) oraz jeden album „Embrace The Journey”, który ukazał się we wrześniu tego roku.


NETHERFELL


Kolejną kapelą, która zagrzewała publikę niedzielnego wieczoru w MegaClubie była NETHERFELL. Już od samego początku, kiedy tylko formacja pojawiła się na scenie, popłynęła od artystów ogromna dawka niesamowitej energii i charyzmy, która utrzymywała się na niezmienionym poziomie do ostatniego dzwięku. Zespół pochodzi z Krakowa i został powołany do życia w 2008 r. Jak mówi jeden członków NETHERFELL kierunek muzyczny jaki sobie na początku drogi wyznaczyli miał być w klimacie progresywnego hard roka, mocno inspirowanego folklorem.

Instrumenty jakie, poza „standardowym” wyposażeniem kapel, NETHERFELL wykorzystuje w swoich kawałkach to skrzypce, flet, bałałajka, dudy, flażolet, dudy, gęśle nowogrodzkie, lira korbowa czy nawet cymbały górskie. Wplatanie do swoich kompozycji śpiewu białego i łączenie nowoczesnych metalowych brzmień z tradycyjnymi ludowymi instrumentami, kobiecymi wokalami i siarczystym growlem, przyczyniły się do tego, że zespół ma już spore grono fanów, w tym także poza granicami naszego kraju.

NETHERFELL pojawiał się dotychczas na różnych festiwalach muzycznych, a na swoim koncie ma wspólne koncerty z takimi zespołami jak Arkona, Dalriada, Alestorm, Grai, Skyforger, Percival Schuttenbach. W październiku tego roku pojawił się na rynku pierwszy album NETHERFELL „Między Wschodem a Zachodem”, który według jej członków ma brzmienie dużo cięższe niż wcześniejszy materiał i nawiązuje momentami do nowoczesnych odmian death metalu czy nawet deathcore'u. Wcześniej zespół wydał materiał demo „Okryte Zapomnieniem” (2013 r.).


HELROTH


Ostatnim zespołem jaki supportował gwiazdę wieczoru był HELROTH. Grupa pochodzi z Warszawy i została założona pod koniec 2012 r. Ich występ tak bardzo spodobał się katowickiej publiczności, że nie obyło się bez kawałka na bis.

Członkowie zespołu sami określają swoją muzykę jako folk/pagan metal, ethno metal z wpływami death i black metalu. Jak na ten gatunek muzyczny przystało, poprzez mocne brzmienia, przeplatane lirycznymi dźwiękami skrzypiec i fletu, słuchacz prowadzony jest po baśniowym świecie, którego obrazy kreślone są tekstami zaczerpniętymi z przedchrześcijańskich wierzeń Słowian oraz innych ludów europejskich.

Zespół miał już wcześniej okazję supporotwać Support Eluveitie. Poza tym, formacja grała również z takimi zespołami jak rosyjska Arkona, Skálmöld, Ensiferum, Skyforger i Metsatöll. Grupa HELROTH wydała dotychczas materiał demo "Helroth" (2013 r.) oraz EPkę „Wataha” (2013 r.). Fani formacji doczekali się także ich debiutanckiego albumu „I, Pagan”, który ukazał się we wrześniu 2016 r.


Każda z supportujących koncert Support Eluveitie grup zadebiutowała swoim pierwszym albumem właśnie w tym roku! Niezwykle dobre przyjęcie ich wystepów przez katowicką publiczność, rokuje zespołom jak najlepiej!

Pozostałe zdjęcia z koncertów


O miejscu wydarzenia

Adres klubu:

  • Mega Club
    Katowice, ul. Żelazna 15
    megaclub@megaclub.pl

Niedaleko klubu zatrzymują się:

  • tramwaje (Załęże Pośpiecha) – 7, 20, 43
  • autobusy (Dąb Huta Baildon) – 6, 7, 7N, 23, 110, 673, 674, 820, 830, 830N, 840, 840N
 Zobacz inne relacje 

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic