Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO

28 luty - 26 kwiecień 2015 – Galeria Katowicka

Aż 5 tirów klocków i sprzętu, fantastyczne budowle a wśród nich rekonstrukcja postaci najwyższego człowieka wszech czasów czy statku Star Destroyer z Gwiezdnych Wojen wykonane w całości z klocków Lego. To wszystko już od 28 lutego w Galerii Katowickiej.

Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których

w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Zobaczymy zatem konstrukcje sięgające 3 metrów wysokości oraz takie, które składają się z kilkunastu tysięcy elementów czy zajmują kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Cała ekspozycja zajmuje niemal 1000 metrów kwadratowych i składa się z kilku milionów klocków, z których zbudowano ponad 70 makiet.

Prezentowana ekspozycja stale się powiększa, cały czas projektujemy i tworzymy z klocków nowe budowle. Atrakcje, które będą czekały w Katowicach to m.in.:

Najwyższy człowiek w historii - premierowy pokaz rekonstrukcji postaci najwyższego, mierzącego 272 cm, człowieka w historii - Roberta Wadlow'a - wykonanej w skali 1:1. Do zbudowania tak wysokiej postaci nie wykorzystano żadnego wewnętrznego stelaża. Model zatem składa się wyłącznie z klocków. Do zbudowania tej repliki zużyto ponad 100 000 elementów.

Star Destroyer - jedną z wielu pereł Wystawy jest rekonstrukcja statku Star Destroyer znanego z filmu Gwiezdne Wojny. Model ma prawie 2,5 metra długości, 125 cm szerokości, 58 cm wysokości i waży ponad 50 kilogramów. Star Destroyer jest budowlą niezwykłą w sensie techniki budowania. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie budowy tak wielkiej bryły nie wykorzystano stalowej ramy, co oznacza, że jest w całości wykonany z klocków Lego.

Makiety „Stan wojenny” - pierwsza makieta obnaża codzienność stanu wojennego z wszechobecnymi kolejkami

w sklepach, charakterystycznymi obwieszczeniami na murach i scenografią wnętrza mieszkania z tamtego okresu. Całość w scenerii typowej dla tych czasów – zobaczymy sklep Pewex, bar mleczny i supersam, a na ulicach maluchy, syreny oraz duże fiaty. Druga natomiast przedstawia miasto nocą, gdy po ogłoszeniu przez generała Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego na ulice wyjechały czołgi i wozy opancerzone oraz wprowadzona była godzina milicyjna.

To trzeba zobaczyć - niezapomniane wrażenia zapewnią makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromne lotnisko i kolorowy lunapark. Hitem wystawy jest makieta Stadionu Narodowego. Pojawi się sporo budowli unikatowych. Wyjątkowym dodatkiem będą także budowle autorskie, m.in. bitwa morska pod Oliwą, makieta miasteczka westernowego czy makieta lotniska z kilkunastoma reprodukcjami samolotów z okresu I i II wojny światowej. Na Wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród eksponatów pojawi się bowiem seria zaprogramowanych robotów, które będą reagowały np. na ruch oraz modele z serii LEGO Technic.

Wystawa budowli z klocków LEGO

KONKURS! Zdobądź jeden z pięciu bezpłatnych biletów na niezwykłą wystawę z klocków LEGO w Galerii Katowickiej. By wygrać, wystarczy odpowiedzieć na konkursowe pytanie:

Na którym piętrze Galerii Katowickiej znajduje sie Wystawa Klocków?

Odpowiedź z nazwiskiem wyślij na adres lp.eciwotak.latrop@ysruknok mailem o temacie "Konkurs Wystawa Klocków". Zwyciężą najciekawsze odpowiedzi. Czekamy do 27 marca. Status i wyniki konkursu sprawdzisz na stronie Wyniki konkursów.Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu osób jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.


Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Główną ideą powstania wystawy jest chęć stworzenia budowli o formie i wielkości niewystępującej w codziennych warunkach. Wystawa stworzy dla rzeszy fanów Lego niepowtarzalną okazję do puszczenia wodzy fantazji.


Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty będą prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe jak i współczesne. Takie zestawienie pozwala i to nie tylko najmłodszym zwiedzającym na poszerzenie wiedzy z zakresu historii, geografii, architektury czy robotyki.

Rafał Szymański, organizator wystawy

Gdzie, kiedy i za ile?

Miejsce i czas:

  • Galeria Katowicka
    Katowice, ul. 3-go Maja 30 (poziom +2)
  • 28 luty - 26 kwiecień 2015 roku
    (w godzinach otwarcia Galerii Katowickiej)

Ceny biletów:

  • dzieci do wzrostu 95 cm – wejście bezpłatne
  • od 10 do 18 zł - pełny cennik
Pomysł stworzenia wielkiej wystawy klocków zrodził się w głowach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, których dzieci są wielkimi fanami Lego

— "Gazeta Wyborcza"

Warszawa

Do stworzenia wszystkich modeli użyto ponad milion klocków, niektóre z nich powstawały na specjalne zamówienie ponad rok, inne są makietami kolekcjonerskimi.

— "Wirtualna Polska"

Warszawa

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic