Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

73. Tour de Pologne w Katowicach!

ETAP 2 – TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE (153 km)

Miło nam poinformować, że Portal.Katowice.pl został Regionalnym Patronem Medialnym 73. Tour de Pologne oraz wyścigów towarzyszących - Tour de Pologne Women, Nutella Mini Tour de Pologne oraz Tour de Pologne Amatorów.

W tegorocznym wyścigu wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski. W sumie na starcie pojawi się 200 kolarzy. W ciągu siedmiu dni peleton pokona 1168 km, a zawodnicy będą walczyć na ośmiu lotnych premiach i 34 premiach górskich.

Drugi dzień rywalizacji to klasyczny płaski etap, na którym główne role powinni odgrywać sprinterzy. Kolarze wystartują z Tarnowskich Gór i pojadą na południe odkrywając malownicze oblicze Górnego Śląska. Po drodze powalczą na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich oraz na Premii Specjalnej w Bytomiu.

W Katowicach znajdują się dwie premie górskie. Tam również kibice mogą się spodziewać piorunującego finiszu przy Spodku, gdzie kolarze rozpędzają się do 80 km/h. Wszak Katowice to kolarska świątynia sprintu.

Tour de Pologne 2016 Mini

KONKURS! Mamy dla Was nagrody ufundowane przez Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz Lang Team, organizatora TdP! Do zdobycia jest zestaw nagród: oficjalna smycz, brelok i przypinka Tour de Pologne, książka Mini Seria Historia Kolarstwa Polskiego oraz koc i skarbonka Skandia. By wygrać, odpowiedz na trzy pytania:


Z jakiego miasta wystartuje 73. Tour de Pologne?
Jaki jest kolor koszulki lidera klasyfikacji najlepszy góral TAURON 73. TdP?
W którym roku odbyła się pierwsza edycja Tour de Pologne?

Prawidlowe odpowiedzi z nazwiskiem wyślij na adres lp.eciwotak.latrop@ysruknok mailem o temacie "Konkurs TdP". Zwyciężą najdokładniejsze i najciekawsze odpowiedzi. Czekamy do 10 lipca 2016. Zwycięzca zostanie powiadomiony mailowo.

„Wyścig, który razem tworzymy to kolarska liga mistrzów. W tym roku zobaczymy wspaniałych zawodników z blisko 50 państw. Wystartuje także rekordowa grupa Polaków. Cieszę się i dziękuję Państwu, że wkładacie tyle pracy w ten wyścig. W tym roku będzie to historyczna edycja, ponieważ zmierzą się także kobiety. Tutaj w Katowicach zobaczymy świetny finisz sprinterów, ale i zmagania tych najmłodszych podczas Nutella Mini Tour de Pologne.”

— Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de PologneEdycja 2016 Tour de Pologne

73. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie – małym mieście z wielką historią. Właśnie tu w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Radzymin wpisuje się więc w ideę przyświecającą tegorocznemu wyścigowi i jest jednym z wielu historycznych miejsc znajdujących się na trasie.

Pierwszy dzień wyścigu to uroczyste otwarcie w Radzyminie i płaski etap z ośmioma technicznymi rundami po ulicach Warszawy. Prowadzą one między innymi przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście i Plac Teatralny, na którym mieści się meta.

Na drugim etapie o zwycięstwo również powinni walczyć sprinterzy – 128 kilometrów płaskiego odcinka z Tarnowskich Gór do Katowic. W stolicy Górnego Śląska, nazywanej „świątynią sprintu” kolarze pokonają pięć rund i będą rywalizować na niezwykle szybkim finiszu przy Spodku.

Bardzo ciekawie zapowiada się trzeci etap, z Zawiercia do Nowego Sącza. Liczy aż 240 kilometrów, prowadzi przez malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską i kończy się w jednym z najpiękniejszych miast Małopolski.

Dzień później z sądeckiego rynku kolarze wystartują do czwartego etapu. Na liczącej 218 kilometrów trasie znajduje się pięć górskich premii oraz szybkie rundy w Rzeszowie.

Na piątym etapie Tour de Pologne wjedzie w wysokie góry – trasa z Wieliczki do Zakopanego liczy 225 kilometrów, a na dwóch piekielnie trudnych rundach znajduje się aż siedem górskich premii.

Na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska jest ich aż piętnaście. W tym roku do kultowych podjazdów na Ząb i Ścianę BUKOVINA dołączył jeszcze Wierch Rusiński. 194-kilometrowa przeprawa dla najwytrwalszych i finisz w Bukowinie, gdzie przed dwoma laty triumfował późniejszy zwycięzca Rafał Majka.

Na deser kibice otrzymają jazdę indywidualną na czas w Krakowie. Przed rokiem 25-kilometrową pogoń za cennymi sekundami wygrał Marcin Białobłocki. A kto wygra cały tegoroczny wyścig? Zwycięzcę 73. Tour de Pologne UCI World Tour poznamy 18 lipca właśnie na Rynku Głównym w Krakowie.

Materiał organizatorów

Tour de Pologne pięciokrotnie otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Zyskuje również uznanie władz Międzynarodowej Unii Kolarskiej zdobywając wysokie oceny za organizację.

— Wikipedia


 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic