Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

OFF Festival 2016

5-7 sierpnia 2016 - Katowice, Dolina Trzech Stawów (Muchowiec)

To nie jest przypadek, że Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki. Cały Górny Śląsk – z Katowicami na czele – od pokoleń kocha muzykę.

Śląsk może się pochwalić znakomitymi festiwalami, pięknymi salami koncertowymi i prężnie działającymi klubami, ale sięgający połowy XIX wieku zwyczaj grania w górniczej orkiestrze dętej sprowadził muzykę do domów i na ulice. Choć dziś orkiestr jest mniej niż jeszcze przed ćwierćwieczem – bo mniej jest kopalń i górników – bez tych zespołów, złożonych z odzianych na czarno mężczyzn, z czerwonymi pióropuszami na czakach, nie może się odbyć żadna tradycyjna śląska uroczystość.

OFF WE GO, czyli ruszamy w nieznane - OFFowi nie zależy na wpisywaniu się w mainstream, czy zapraszaniu artystów, których utwory odtwarzane są miliard razy na YouTube. Line-up festiwalu nie dyskryminuje ani nie faworyzuje żadnych gatunków - tu najważniejsza jest muzyka i jej jakość. Organizatorzy chcą, by na OFFie młodzi fani dobrych brzmień mogli na żywo poznać legendy muzyki alternatywnej, a zaprawieni w festiwalowych bojach zorientowali się w jej najnowszych zjawiskach.

Festiwal odbywa się na zielonym terenie Doliny Trzech Stawów, gdzie nietrudno o kontakt z naturą i doświadczenie chwil spokoju. A Katowice są pięknym i zaskakującym miastem, w który spędzicie mikro-wakacje pełne wrażeń!

Kaliber 44 - zobacz wywiad!


OFF Festival Katowice 2016

ŚLĄSK ŻYJE MUZYKĄ!

Muzyka poważna to na Śląsku poważna sprawa. Tu urodził się i tworzył Henryk Mikołaj Górecki, którego III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” jest jednym z najbardziej popularnych utworów w historii muzyki współczesnej, cytowanym choćby przez Lamb i ostatnio twórczo przetworzonym przez Colina Stetsona. Ze Śląskiem związany był też Wojciech Kilar, lwowiak z urodzenia, obywatel Katowic z wyboru. Światową sławę przyniosła mu muzyka filmowa ze ścieżką dźwiękową do „Draculi” Francisa Forda Coppoli na czele.

Śląski blues to fenomen. Trudno powiedzieć dlaczego akurat w tym regionie gatunek ten przyjął się lepiej i wydał piękniejsze owoce niż gdziekolwiek indziej w Polsce, ale interesująca jest teoria, że blues to szorstka muzyka ciężko pracujących ludzi – a tych przecież na Śląsku nigdy nie brakowało. Dziś blues z tych stron kojarzy się przede wszystkim z zespołem Dżem – by wspomnieć choćby film „Skazany na bluesa” – ale nie wolno zapomnieć o wybitnych pionierach, czyli formacji SBB, łączącej bluesa z rockiem progresywnym. I nie zapominamy: w sobotę, 6 sierpnia, trio w składzie Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski zaprezentuje na OFF-ie w całości swój kultowy debiut studyjny „Nowy horyzont” z 1975 roku.

Równie mocny na Śląsku był zawsze metal. Stąd przecież jest Kat, zespół który zainspirował całą współczesną polską scenę death- i blackmetalową, tutaj też tworzy kolektyw Let The World Burn, skupiający takie formacje jak MasseMord, Duszę Wypuścił i przede wszystkim Furia, którą gościliśmy na OFF Festivalu. Z pobliskiego Sosnowca – który nie leży już na Śląsku, ale w Zagłębiu – pochodzi z kolei popularna metalcore’owa grupa Frontside oraz postmetalowa sensacja Thaw.

Kolebką muzyki alternatywnej w regionie były Mysłowice. Tam powstał i tworzył zespół Myslovitz (którego wokalistą do 2012 roku był Artur Rojek, twórca OFF Festivalu, dziś nagrywający solo), tam narodził się nasz festiwal. Z tego samego miasta pochodziły też takie formacje jak Delons, Negatyw czy Iowa Super Soccer. Mysłowicki – przynajmniej w tej części składu, która nie rekrutowała się z sopockiej Ścianki – był też kultowy już projekt Lenny Valentino. Dzisiaj na Śląsku rodzą się ciekawe elektroniczne brzmienia – wystarczy sprawdzić nagrania The Dumplings czy Coals, by się o tym przekonać.

Na śląskiej ziemi – równolegle z Warszawą i Kielcami – kiełkował polski rap. Teksty Kalibra 44, a później Paktofoniki, wyrażały nastroje całego pokolenia. I nie zawsze były to pozytywne emocje, co można sprawdzić zagłębiając się w kultowe dziś płyty, chociażby „Księgę tajemniczą. Prolog” i „Kinematografię”, czy oglądając film „Jesteś Bogiem”. Dzisiaj do głosu doszła już nowa generacja, by wymienić rapującego śląską godką Sztigara Bonko czy cieszącego się wielką popularnością Miuosha, ale… po swoje wrócił też Kaliber 44, wydając w tym roku świetny album „Ułamek tarcia”. Oczywiście, nie mogło zabraknąć ich na OFF-ie. Kaliber 44 wystąpi w niedzielę, na scenie Miasta Muzyki, o 21:55. Być może normalnie o tej porze robicie coś innego, ale 7 sierpnia nie może was zabraknąć na ich koncercie.

Materiały: OFF Festival


Gdzie, kiedy i za ile?

Miejsce i czas:

 • OFF Festival
  Katowice, Dolina Trzech Stawów
  (zbieg ul. Trzech Stawów i Francuskiej)
 • www.off-festival.pl
 • Impreza rozpocznie się w piątek 5-go sierpnia o godz. 15:00 i potrwa do niedzieli/poniedziałku w nocy.
  Na teren festiwalu uruchomione są specjalne darmowe kursy autobusów z Placu Wolności.
 • Tanie taxi (Katowice)

Ceny biletów:

 • 270 / 310 / 340 zł - OFF Karnet Trzydniowy 2016
  150 zł - OFF Bilet Jednodniowy 2016
  60 / 70 / 50 / 25 zł - miejsce na polu namiotowym
 • Tu kupisz bilety
OFF Festival to trzy dni z muzyką, która inspiruje, szokuje i bawi, ale też obcowanie ze sztuką, edukacja oraz dbałość o środowisko i propagowanie zdrowego stylu życia. OFF WE GO!

— OFF Festival


 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic