Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Praca w Norwegii dla budowlańców

Norweski rynek budowlany dalej głodny polskich pracowników

Norweski Urząd Statystyczny (www.ssb.no) w 2011 roku po raz pierwszy opublikował dane, które informowały, że Polacy stanowią najpopularniejszą grupę zagranicznych pracowników w Norwegii. Nie dotyczy, to tylko siły roboczej, ale również firm założonych przez obcokrajowców. Z każdym miesiącem norweskim rynkiem zainteresowani są od kilkunastu do kilkudziesięciu polskich firm budowlanych. Powód jest jeden, Norwegowie wiedzą, że Polacy i polskie firmy to tania oraz solidna siła robocza, która się opłaca.

Norweska gospodarka zatrudnienia opiera się w branży budowlanej na polskich pracownikach. Właśnie tych imigrantów zatrudniają polskie i norweskie firmy. Procedury zatrudnienia różnią się od tych w Polsce i zrekrutowanie nieodpowiedniej osoby może stworzyć zbędne oraz wysokie koszty. Z tego powodu pracodawcy wolą zlecić rekrutację polskiemu brygadziście, który najczęściej zatrudnia znane mu osoby, odpowiednie do tego stanowiska.

Zarobki w Norwegii

Legalnie zatrudnione osoby, nie mające kwalifikacji i doświadczenia, na norweskich budowach zarabiają w przedziale 155 – 170 koron na godzinę (79 zł – 87 zł). Miesięczne pensje dosięgają 25 tys. koron (12 900 zł).

Zgodnie z taryfikatorem płacowym z branży budowlanej doświadczony i wykwalifikowany pracownik powinien zarabiać co najmniej 175 koron (89 zł) na godzinę.

"Norwegia w zasięgu ręki"

Pierwszy w Polsce praktyczny poradnik o życiu, pracy i biznesie w Norwegii


W książce omówiono najważniejsze zagadnienia związane z życiem, pracą i prowadzeniem biznesu w Norwegii. Jest ona skierowana do wszystkich, którzy chcą przygotować się przed wyjazdem do tego kraju. Jeżeli zamierzasz zamieszkać na stałe w krainie fiordów i reniferów, znaleźć dobrze płatną pracę lub założyć firmę w Norwegii - ta książka będzie dla Ciebie źródłem wielu cennych informacji.


Autor książki, Kamil Pikuła, jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 5 lat współpracuje z przedsiębiorcami, którzy aktywnie działają na norweskim rynku. Jednocześnie doradza podmiotom, które dopiero zamierzają realizować swoje cele biznesowe w Królestwie Norwegii. Jego wieloletnie doświadczenie w pracy za granicą stanowi kluczowy element prezentowanej książki. Zawiera ona nie tylko kulturowe, lecz przede wszystkim praktyczne aspekty związane z życiem, pracą i prowadzeniem firmy w Norwegii. Dzięki ciągłemu zaangażowaniu w pracę naukową (studia doktoranckie w SGH), autor posiada również szeroki zakres wiedzy teoretycznej.

Materiał wydawcy

Nikłe blokady wejścia firm na norweski rynek pracy

Obywatele Unii Europejskiej są uprzywilejowani możliwością założenia swojej firmy w Norwegii. Przyszli przedsiębiorcy, którzy obawiają się bariery językowej, braku klientów oraz nieznajomości urzędów, mogą zlecić księgowe i marketingowe zadania firmom consultingowym.

Według firmy Norwegia Consulting przeważająca większość polskich przedsiębiorców, działających na terenie krainy fiordów, oddaje finansową część profesjonalnym firmom, które zajmują się consultingiem.

Doświadczony budowlaniec powinien zarobić przynajmniej 89 zł na godzinę.

— Kamil Pikuła

Specjalista ds. rynku norweskiego

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic