Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Kondrat Wina Wybrane - Katowice

Katowice, ul. Plebiscytowa 10

Kondrat Wina Wybrane to nowy winiarski projekt popularnego aktora Marka Kondrata, który po kilku latach istnienia na rynku w ramach spółki Winarium, zdecydował się na samodzielne działanie biznesowe. Efektem tego jest firma, która sama będąc wynikiem świadomego wyboru, ma na celu pomagać innym w ich własnych wyborach winiarskich. Poprzez rozmowy, degustacje, szkolenia i wyjazdy chce opowiedzieć historię wina na nowo – udostępnić ten niezwykły świat wszystkim – w sposób

atrakcyjny, ale zrozumiały i przystępny. Pokazać, że specjalistyczny sklep winiarski może być miejscem przyjaznym, które uczy i wspiera w wyborach wina, wyselekcjonowanego dla klientów przez Marka Kondrata.

Wino i opowieści winiarskie pojawiły się w życiu Kondrata po wizycie w Bordeaux. Teraz postanowił, że zajmie się tym biznesem samodzielnie. Podróżuje, degustuje i podejmuje decyzje, które wina staną się tymi „wybranymi”.

KONKURS! Jak zachwycić bliskich przy świątecznym stole? Zaserwuj potrawy w akompaniamencie wina dobranego odpowiednio przez eksperta ze sklepu Kondrat Wina Wybrane w Katowicach. A może nie masz prezentu i chcesz podarować bliskim coś wyjątkowego? Mamy dla Was do wygrania 3 wina w świątecznym opakowaniu! Wystarczy, że odpowiesz:

Jakie wino pasuje do wigilijnych ryb?

Odpowiedź wraz ze swoim nazwiskiem wyślij na adres: lp.eciwotak.latrop@ysruknok - zwyciężą najciekawsze odpowiedzi. Na odpowiedzi czekamy do 22 grudnia, a już dzień później zwycięzcy będą mogli odebrać nagrody w sklepie przy ul. Plebiscytowej 10. Status i wyniki konkursu sprawdzisz na stronie Wyniki konkursów.Najlepsze wino do świątecznych potraw

Boże Narodzenie to czas spotkań. Podobnie dobór wina do wymagających, zróżnicowanych potraw świątecznych to spotkanie - na różnych szczeblach wytrawności i ekspresji. – Są podstawowe zasady, lecz warto też zaufać instynktowi – radzi Marica Nycz, ekspert ze sklepu Kondrat Wina Wybrane w Katowicach. Wybierając wino najczęściej zdajemy się na intuicję – i zwykle wybór będzie trafny, ponieważ warto pić to, co po prostu nam smakuje. Sprawa się komplikuje, kiedy chcemy dobrać odpowiedni gatunek do konkretnych dań, szczególnie tak wyszukanych, jak te spotykane na świątecznym stole. Warto wówczas sięgnąć po pomoc profesjonalisty. Przedstawiamy kilka dobrych rad, które ułatwią winiarskie wybory.

Pierwszą zasadą jest dobór ciężkich win do ciężkich dań i na odwrót: im potrawa lżejsza, tym lżejsze wino powinno jej towarzyszyć. Kolejną regułą podstawową jest pilnowanie, aby w trakcie biesiadowania butelki były otwierane od najmłodszej. Odkorkowanie najstarszej przypadnie wtedy na zwieńczenie wieczoru.

Chardonnay z pierogami

W Wigilię na stole królują ryby. Doskonałym towarzystwem do tradycyjnego karpia czy śledzi będą wina ze szczepu riesling lub chardonnay. – Sprawdzi się tutaj zarówno ekologiczny i koszerny Faust Riesling Kabinett, jak również Spätlese Trocken, wytrawne wino z późnych zbiorów. Jest pełne, mineralne i ziemiste. Wyczujemy w nim akcenty przypraw korzennych. Dodatkowo butelka z ryflowanego szkła będzie się pięknie prezentować na stole – mówi Marica Nycz, ekspert ze sklepu Kondrat Wina Wybrane w Katowicach. Z kolei wybierając chardonnay warto sięgnąć po pozycje z Nowego Świata, np. Leyda Chardonnay Single Vineyard Falaris Hill czy De Martino Estate Chardonnay Maipo Valley. Te wina sprawdzą się także w przypadku pierogów z różnego rodzaju farszem. Do tych dań możemy również zaproponować wina ze szczepu pinot noir czy monastrell.

Ciężki kupaż

Po Wigilii nadchodzi pełnia smaków i aromatów mięsnych dań. Do tych ciężkich potraw najlepiej pasuje wytrawne wino czerwone, o cięższej teksturze, bogate w taniny. Na pewno sprawdzą się szczepy cabernet sauvignon, malbec czy shiraz oraz ich kupaże. Jednak w przypadku mięs możemy popuścić wodze fantazji i wybierać spośród bogactwa krajów, regionów i szczepów. To zachęca do eksperymentowania. Mniej ograniczeń stwarza okazję do poszukiwania własnych połączeń jedzenia z winem, a także łamania schematów. - Pamiętajmy, że nie ma jednego obowiązującego połączenia, dlatego miejmy odwagę zaufać intuicji – mówi Marica Nycz. – Jeśli jednak nie jesteśmy pewni albo chcemy spróbować czegoś zupełnie nowego, zapytajmy sommeliera.

Słodki finał

Dla wielu osób święta to przede wszystkim łakocie: ciasta, desery i owoce. Do pierników, makowców, kutii oraz innych słodkości pasują lżejsze słodkie wina. Eksperci polecają na przykład węgierskie tokaje, wina musujące, a także silną reprezentację słodkich win z Bordeaux z Château Lange Sauternesna na czele. - Doskonałe wino, które pachnie suszonymi owocami, cytrusami i przyprawami korzennymi. Finał jest lekko orzechowy. Co ciekawe, świetnie pasuje też do pasztetu czy sera pleśniowego. Jest dowodem na to, że warto eksperymentować – mówi Marica Nycz. - Dobre wino to przede wszystkim to, które nam smakuje. Święta to czas przyjemności – sprawmy ją sobie i naszym bliskim. Wino może być również miłym prezentem i niezobowiązującym upominkiem. Wino będzie wdzięcznym towarzyszem świąt, a kultura winiarska daje radość i wzmacnia międzyludzkie więzi. Ten wyjątkowy czas pozwoli na wspólne poznawanie smaków i aromatów wina.

Z materiałów Kondrat Wina Wybrane

Gdzie, kiedy i za ile?

Adres:

 • Kondrat Wina Wybrane – Katowice
  Katowice, ul. Plebiscytowa 10
 • tel. 32 205 20 94, 530 108 039
 • katowice@mkondrat.pl

Godziny otwarcia i ceny:

 • 10:00 - 21:00 - od poniedziałku do piatku
  10:00 - 19:00 - sobota
  nieczynne - niedziela
 • od 19 zł do 1200 zł
Krzak winogron żyje dokładnie tyle, co człowiek, i w połowie swego życia wydaje najlepszy owoc. To wspaniała metafora.

— Marek Kondrat

aktor, winoman, właściciel

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic