Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Filharmonia Śląska zaprasza!

12.11 - 06.12 2014 – II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego odbywają się pomiędzy datami śmierci (12 listopada) i urodzin (6 grudnia) naszego Patrona. Od trzech lat Filharmonia Śląska nosi imię Henryka M. Góreckiego. Filharmonia Śląska w Katowicach od początku swojego istnienia jest żarliwym propagatorem muzyki współczesnej, szczególnie kompozytorów śląskich, tym większy ma honor

upowszechniać twórczość swojego Patrona. Prezentacje dzieł współczesnych i dzieł wielkich klasyków w wykonaniu najlepszych i uznanych artystów, to cel sposób na upowszechnienie muzyki naszych czasów. Fenomen twórczości H.M. Góreckiego, zabłysł na świecie III Symfonią "Pieśni żałosnych". Jego bogata twórczość warta jest upowszechnienia.

Muzycy Filharmonii Śląskiej urządzili mój PIERWSZY w życiu koncert kompozytorski – studentowi III roku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. To były moje muzyczne narodziny – wielkie i ważne dla mnie przeżycie.

— Henryk Mikołaj Górecki

(1933-2010) patron Filharmonii Śląskiej, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach


Filharmonia Śląska rozpoczęła działalność artystyczną w 1945 roku. Górny Śląsk, awangarda postępu technicznego Europy, nie mógł się dotychczas pochwalić instytucją muzyczną tej rangi. W zaadaptowanych murach dawnej sali koncertowej, 26 maja 1945 roku, odbył się pierwszy koncert orkiestry symfonicznej, utworzonej spośród grona kilkudziesięciu muzyków polskich, ocalałych z wojennej zawieruchy.


Dla różnorodnej kulturowo społeczności śląskiej, częstokroć przesiedlanej, rzucanej na pastwę niszczycielskich konfliktów, stworzono miejsce, w którym po dzień dzisiejszy można doświadczać wspaniałych wrażeń artystycznych, wyrażonych uniwersalnym językiem muzyki.


Filharmonia Śląska jest organizatorem własnych festiwali i konkursów, w tym najbardziej prestiżowego i cenionego w świecie Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, którego kolejna, dziesiąta już edycja, przypadająca na rok 2017, będzie edycją jubileuszową.


Każdy sezon artystyczny to niemal 200 koncertów z udziałem naszych zespołów w kraju i za granicą i blisko 1000 audycji muzycznych dla przedszkoli i szkół, zaś wszechstronny repertuar w wykonaniu trzech zespołów Filharmonii Śląskiej, obejmujący muzykę niemal wszystkich epok, zadowoli każdego melomana.


Pośród krajowych instytucji muzycznych Filharmonia Śląska zajmuje najwyższe po Filharmonii Narodowej miejsce, jeśli chodzi o rangę i liczbę wydawnictw fonograficznych, zrealizowanych we własnym studio oraz u prestiżowych wydawców.


Filharmonia Śląska stanowi integralny element strategii i polityki kulturalnej regionu, znacząco przyczyniając się do jego rozwoju społecznego. Otwarcie odnowionej siedziby stwarza możliwości działania z większym niż dotychczas rozmachem.

Z materiałów Filharmonii Śląskiej

Gdzie, kiedy i na co?

Miejsce i godziny otwarcia kas:

 • Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
  Katowice, ul. Sokolska 2
  tel. 32 258 62 61
 • kasa biletowa jest czynna w godzinach:
  10:30 – 18:00* (poniedziałek - czwartek)
  11:00 – 19:00* (piątek)
  w weekendy na 2 h przed rozpoczęciem koncertu
  * przerwa: 13.00 – 13.30

Repertuar:

 • wkrótce
Filharmonia Śląska to coś co jest mi swojskie, miłe, sympatyczne, serdeczne, potrzebne. (…) Trudno pisać o czymś tak naturalnym, bo to była i chyba dalej jest, strawa potrzebna do ŻYCIA.

— Henryk Mikołaj Górecki

(1933-2010) patron Filharmonii Śląskiej, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach


 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic