Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Wino kocha Pizzę, Pizza kocha Wino!

9-16 lutego 2015 – konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy

Z okazji Dnia Pizzy zapraszamy do świętowania z idealnie dobranym winem do swojego ulubionego smaku pizzy.

Historia płaskiego placka z dodatkami typu zioła czy oliwki sięga starożytności, choć oczywiście powstanie współczesnej pizzy wiąże się z rokiem 1889 i historią wizyty królowej Włoch Małgorzaty w Neapolu. To specjalnie dla niej tamtejszy piekarz przygotował pizzę w narodowych barwach Włoch z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Nazwano ją margherita i na jej punkcie oszalał cały świat.

W Polsce funkcjonuje już kilka tysięcy pizzerii i wciąż otwierają się kolejne, a do tej liczby trzeba jeszcze dodać np. włoskie restauracje. Choć zazwyczaj jemy pizzę bez okazji, to 9 lutego mamy dodatkowy pretekst: Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak go uczcić? Oczywiście wznosząc toast winem starannie dobranym do pizzy z ulubionymi składnikami.

Niżej podpowiadamy jak połączyć popularne szczepy ze smakiem klasycznych dodatków do pizzy, by wydobyć całą magię najsłynniejszej włoskiej potrawy.

Centrum Wina Katowice

KONKURS! Do zdobycia są pyszne wina o wartości 39,90 zł dla pięciu osób (do osobistego odebrania w Katowicach). Wystarczy odpowiedzieć na poniższe konkursowe pytanie. Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Jakie jest Twoje ulubione połączenie (jakie wino z jaką pizzą) i dlaczego?

Odpowiedź z nazwiskiem wyślij na adres lp.eciwotak.latrop@ysruknok mailem o temacie "Konkurs Dzień Pizzy". Zwyciężą najciekawsze odpowiedzi. Czekamy do 16 lutego. Status i wyniki konkursu sprawdzisz na stronie Wyniki konkursów.WINO kocha PIZZĘ, PIZZA kocha WINO

Oto sprawdzone typy Wiesława Wysokińskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Sommelierów Polskich oraz sommeliera Centrum Wina - sieci sklepów z winami na każdą kieszeń, obecnej m.in. w Katowicach (Silesia City Center):

Na start klasyczna margherita
Kwasowość pomidorów na pizzy i delikatny owoc w winie to idealny duet. Wybieramy więc przede wszystkim wina białe, a jeśli czerwone to bardzo lekkie. Najbardziej udane połączenia stworzą: sauvignon blanc o cytrusowych aromatach i rześkim charakterze oraz delikatny merlot.

Dla miłośników sera w czterech smakach
Pizza quattro formaggi np. z mozzarellą, gorgonzolą, ricottą i parmezanem będzie zdecydowanie bardziej wyrazista, jeśli zestawimy ją z rieslingiem. Uzupełni smak pizzy o lekką słodycz i zdecydowane aromaty owoców, a swą wysoką kwasowością złamie tłustość serów. Podobne do serowych, ale mniej tłuste pizze ze śmietanowym sosem lepiej zagrają z chardonnay o maślanym muśnięciu z jednoczesnym rześkim charakterem.

A gdybyśmy tak postawili na mięsne dodatki
Capriciosa, Salame, Diavola… potrzebują specjalnego akompaniamentu. Pizza z kurczakiem będzie wyśmienita z miękkim pinot noir. Pikantne pepperoni lub chorizo i grzyby wymagają subtelnego smaku owoców carmenere. Warto zapamiętać regułę: jeśli mamy do czynienia z ostrymi przyprawami czy też bardzo aromatycznymi składnikami, zrezygnujmy z tanicznych, mocno wytrawnych win. Wówczas wino powinno niwelować, a nie podbijać pikantność pizzy.

Na włoską nutę
Do pizzy frutti di mare polecamy rześki charakter hiszpańskiego wina albo wino musujące, lekko pobudzające apetyt. Znakomite będzie np. owocowe orzeźwienie, z którego słynie włoskie prosecco. Jest niezobowiązujące, ale eleganckie, radosne i na luzie. Daje pełną swobodę w doborze potraw, dlatego to nasz as w rękawie, który z premedytacją zostawiliśmy na koniec. Pasuje do każdej pizzy.

Smacznego!

Wino czyni każdy posiłek uroczystością, każdy stół wspanialszym, każdy dzień bardziej udanym.

— André Louis Simon

(1877-1970) autor licznych publikacji kulinarnych, w tym dotyczących win


 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic