Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Domy z prawdziwych bali

Natura, zdrowie, tradycja

Czy domy z bali są w naszym kraju popularne? Mamy na myśli domy z bali naturalnych, nie wszelkie technologie szkieletowe, które nie posiadają takich parametrów i walorów.

Domy z bali naturalnych posiadają bardzo świadomych zwolenników, a odsetek osób pragnących mieszkać w naturalnym otoczeniu stale się powiększa. Nie konkurujemy z technologią murowaną, ponieważ każdy człowiek ma prawo wybrać to, co dla niego jest najlepsze.

Nasze domy wybierają najczęściej osoby świadomie dbające o zdrowie, atmosferę, która je otacza, ceniące minimalizowanie ilości dodatków, klejów, tynków chemicznych, alergicy, osoby starsze, ale także osoby z małymi dziećmi. Mamy kontakty w naszym otoczeniu z firmami specjalizującymi się w budownictwie murowanym i nikt nikogo nie przekonuje do zmiany technologii – każdy wybiera to, co jest dla niego najkorzystniejsze. Domy z bali naturalnych to wieki historii cenione na całym świecie.

Na Zachodzie Europy, w Kanadzie, w Skandynawii, w Rosji domy drewniane są bardzo popularne. W naszym kraju jest jeszcze niski poziom wiedzy na temat domów drewnianych, ale systematycznie świadomość ich wpływu na zdrowie i samopoczucie się zwiększa. Nasz dom naszą twierdzą, więc staramy się, aby ta twierdza była zdrowa, piękna i służyła nam całe życie.

— mgr inż. Antoni Zydroń

AGANT domy z bali

Domy z bali kojarzą się nam z górami i tradycyjnym, podhalańskim stylem. U Państwa widzę piękne, jasne, pachnące drzewo i dużą dozę nowoczesności. Czy jest to alternatywa dla domów murowanych?


Jest to alternatywa dla osób, dla których bardzo ważne jest zdrowie, relaks w pachnącym, naturalnym wnętrzu, a zarazem stawiają oni na nowoczesne rozwiązania, funkcjonalne wnętrza. Dajemy wybór – można mieszkać w domu z bali a jednocześnie w nowoczesnym otoczeniu. Wielu osobom dom z bali kojarzy się z ciemną karczmą góralską. U nas widać, że wielkie witryny, światło, prawie biały bal najwyższej jakości dają idealne warunki do życia a nie tylko jedzenia obiadu podczas podróży na narty. Dodatkowo łączymy różne technologie – ściany z bali są połączone z cegłą, szkłem, ścianami murowanymi – według preferencji naszych Inwestorów.


Te bale wyglądają zupełnie inaczej niż te w spotykanych na Podhalu. U Państwa jest po prostu jasno, pozytywnie, wnętrze z katalogu. Drzewo jest pachnące i prawie białe. Czym różni się to drzewo od polskiego?


Budujemy z drzewa archangielskiego, certyfikowanego najwyższej jakości. To zupełnie inne drzewo niż wykorzystywane w polskim budownictwie. Drzewo archangielskie ma jedne z najlepszych parametrów przepuszczalności cieplnej, domy mają pojemność cieplną, jest w nich ciepło zimą a chłodno latem, działają korzystnie na drogi oddechowe, układ krążenia a dodatkowo posiadają certyfikaty pochodzenia, więc mamy pewność, że mieszkamy w domu z najczystszych terenów. Jesteśmy dumni z jakości naszego materiału ale też cały czas staramy się rozwijać w kwestii technologii oraz projektów.


Państwa pracownicy wybudowali już wiele domów, a także hoteli z bali . Co jest najważniejsze przy wyborze ekipy budowlanej?


Z naszej perspektywy najlepiej wybierać firmę, która kompleksowo wybuduje nam dom, przynajmniej do stanu zamkniętego. Jest to wygodne szczególnie dla Inwestora, który nie musi martwić się o kolejne ekipy, sprawdzać ich kompetencji a dodatkowo odpowiedzialność za prace spoczywa na konkretnych wykonawcach, więc możemy być spokojniejsi. Nasi pracownicy mają ponad 20 letnie doświadczenie w budowie domów z bali na Podhalu ale także w całej Europie. Zajmujemy się kompleksowo procesem budowy. Inwestora nie interesują kwestie poboczne – transporty, noclegi, wyżywienie pracowników na miejscu budowy. W cenę domu wliczone jest wszystko co konieczne, aby dom został szybko i sprawnie zbudowany. Jest to duże ułatwienie i spokój dla Inwestora.


W ostatnim czasie pojawiło się kilka artykułów branżowych napisanych przez Państwa specjalistów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy ekologiczne materiały w budownictwie zaczynają podbijać rynek?


Myślę, że nie chodzi o podbijanie rynku ale ogólną tendencję, jaka zaczyna pojawiać się w społeczeństwie. Nasze artykuły nie dotyczą tylko domów z bali ale także ekologicznego jedzenia, unikania sztucznych dodatków do żywności, w kosmetyce, antybiotyków. Oczywiście w naszej branży najważniejsze są kwestie budowlane, jednak domy z bali budują głównie osoby świadome, zainteresowane zdrowym stylem życia, naturą i dla takich osób głównie piszemy. Chcemy, aby nasi Inwestorzy zarażali się pasją życia w zdrowym, pięknym domu, ale także zdrowym stylem życia.


Czy domy z bali wybierają ludzie spoza dużych miast, czy raczej z terenów wiejskich?


Obecnie buduje z nami najwięcej osób, które zakupują działki pod miastami. Pracują w centrum, są zmęczone hałasem, smogiem, korkami i przynajmniej po pracy relaksują się w naturalnym, wspaniałym dla zdrowia i psychiki otoczeniu. Mało budujemy w terenach czysto wiejskich, daleko od miast. Głównie duże miasta oraz ich okolice.


Osobiście jestem zachwycony tym, co widzę. Czy cena takiego domu jest porównywalna do kosztów postawienia domu murowanego?


Jak najbardziej. Trzeba pamiętać, że stan surowy w domu murowanym oraz w domu z bali to dwa różne etapy budowy. Nasze domy budujemy na działce Inwestora bardzo sprawnie i szybko. Dom przyjeżdża na miejsce gotowy do złożenia. Średnio dom o pow. 120 m 2 składamy w około 14 dni. Przygotowujemy dach, okna i praktycznie wchodzimy do gotowego budynku. Oczywiście zostają instalacje, podłogi, elementy wewnętrzne, jednak odpadają nam wszelkie gładzie, tynki wewnętrzne, zewnętrzne, malowanie – najdroższe i pracochłonne prace wykończeniowe. Cena jest jak najbardziej zbliżona do domu murowanego, ale dom powstaje nieporównywalnie szybciej i jest po prostu zdrowy.


Takie domy są bardzo popularne na Zachodzie Europy.


Na Zachodzie Europy, w Kanadzie, w Skandynawii, w Rosji domy drewniane są bardzo popularne. W naszym kraju jest jeszcze niski poziom wiedzy na temat domów drewnianych, ale systematycznie świadomość ich wpływu na zdrowie i samopoczucie się zwiększa. Nasz dom naszą twierdzą, więc staramy się, aby ta twierdza była zdrowa, piękna i służyła nam całe życie.


Tworzą Państwo zupełnie inny rodzaj firmy budującej domy, niż pokutujący w naszej świadomości. Tu jest sprawna ekipa, pasja zdrowego życia a nie typowa budowlanka, która kojarzy się z chaosem, narzekaniem i drogą przez mękę.


Staramy się opierać na doświadczeniu pracowników, jednak budujemy domy dla świadomych Inwestorów, coraz większe inwestycje, które wymagają od nas dużego zaangażowania, sprawności, a także najwyższej jakości obsługi. Dla nas budowa to pasja – pasja tworzenia, współpracy z innymi, patrzenia jak rośnie piękna bryła i tworzy się wnętrze. Nie zawsze było łatwo, bywają wyzwania ale dzięki temu możemy z dumą powiedzieć, że wkładając całe serce budujemy perełki dla wymagających Inwestorów i cały nasz zespół wspólnie motywuje się do dalszych, coraz trudniejszych wyzwań.


Sami mieszkają Państwo w domu z bali. Jak przebywa się na co dzień w takim wnętrzu?


Nasi pracownicy mają domy z bali na Podhalu, my wiele lat temu zajmowaliśmy się renowacją starych domów z bali w Bieszczadach, dzisiaj sami mieszkamy w nowoczesnym domu, ale oczywiście z bali. Fascynujemy się naturą, ponieważ otaczająca nas chemia, smog, niezdrowe jedzenie wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie, zdrowie i długość życia. Dla nas mieszkanie w domu z bali to część codzienności w dużym mieście. Mamy piękny zapach, samoistnie regulującą się wilgotność, śpimy wspaniale, ale do tego skupiamy się na zdrowym jedzeniu, pijemy zioła, praktycznie nie stosujemy antybiotyków. Wszyscy są zdrowi pomimo życia wśród smogu i gonitwy dużego miasta.


Życząc zdrowia bardzo dziękuje za rozmowę.

Rozmowa z mgr inż. Antonim Zydroń
AGANT domy z bali

AGANT domy z bali

Kontakt:

 • Ul. Różana 54/11
  32-020 Kraków – Wieliczka
 • tel.: +48 784544340
 • biuro@agantbale.pl
 • www.agantbale.pl

Pytania:

 • Pytania techniczne, wizyty na budowach:
  mgr inż. Antoni Zydroń tel. 503 78 56 56,
  mail: a.zydron@agantbale.pl
 • Bezpośrednie kontakty do inżynierów, kierownika budowy mogą Państwo uzyskać w biurze.
"Średnio dom o pow. 120 m 2 składamy w około 14 dni. Przygotowujemy dach, okna i praktycznie wchodzimy do gotowego budynku."

— mgr inż. Antoni Zydroń

AGANT domy z bali

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic