Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Sytuacja na rynku pierwotnym nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach

2022-04-14

Katowice jako stolica województwa śląskiego i najludniejsze miasto całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupia dużą liczbę inwestycji deweloperskich. To właśnie w Katowicach na przestrzeni ostatnich lat powstały i wciąż są w trakcie budowy liczne inwestycje o charakterze mieszkaniowym.

Dotychczas widoczny był mocny rozwój południowych dzielnic miasta, gdzie powstawały takie inwestycje jak m.in.:

● na terenie dzielnicy mieszkaniowej Kostuchna i Piotrowice: Osiedle bażantowo – realizowane przez Millenium Inwestycje Sp. z o.o., opierająca się na koncepcji miasta w mieście, Osiedle Murapol Bażantów – realizowane przez Murapol S.A. – niski i wysokie budynki mieszkalne wielorodzinne, Osiedle Miłe Zacisze – inwestycja firmy MP Project Invest Spółka Zo.o. – niskie budynki mieszkalne wielorodzinne, Osiedle Dombud Pustułek – inwestycja firmy DOMBUD S.A. – budowa osiedla budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz niskich budynków mieszkalnych wielorodzinnych, Osiedle Fabryczna – Adatex Sp. z o.o. – kompleks 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych 3-piętrowych.

● na terenie dzielnicy Podlesie: Osiedle Malownik – inwestycji realizowana przez firmę New Construction Concept, pomiędzy ulicami: Armii Krajowej i Sołtysią. Budowa osiedla niskich budynków mieszkalnych wielorodzinnych w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

● na terenie dzielnicy Ligota, Panewniki: Osiedle Franciszkańskie – deweloper TDJ Sp. z o.o. – wieloetapowa inwestycja w ramach której powstały liczne budynki mieszkalne wielorodzinne, o spójnej koncepcji architektonicznej, Osiedle Książęce – budynki mieszkalne wielorodzinne, Osiedle „Zielone Panewniki” – inwestycja realizowana przez DOMBUD S.A. – osiedle niskich budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Bałtyckiej w Katowicach.

Zauważalny jest jednak rozwój pozostałych części miasta: centralnych i północnych części Katowic, gdzie realizowane są takie inwestycje jak m.in.:

● na terenie dzielnicy Brynów: Osiedle Ceglana Park – deweloper Develia S.A. – wieloetapowa inwestycja budowy osiedla budynków mieszkalnych wielorodzinnych, Osiedle Zdrowe Stylove – Grupa Deweloperska Geo, budowa osiedla mieszkaniowego – 4 budynki mieszkalne wielorodzinne, 6-piętrowe, Osiedle Rondo Ceglana – IMS Budownictwo – 2 budynki mieszkalne wielorodzinne, wraz z lokalami usługowymi na parterze budynków, Osiedle Nowe Ptasie- budynki mieszkalne wielorodzinne.

● na terenie Osiedla Paderewskiego-Muchowiec: Atal Francuska Park - realizacja dewelopera ATAL S.A. – wieloetapowa inwestycja – budowa dużego, nowoczesnego osiedla budynków mieszkalnych wielorodzinnych, Murapol Apartamenty Trzy Stawy, Osiedle Park przy stawach, Okam Trzy Stawy, Twoja Dolina Trzy Stawy, Dom w dolinie Trzech Stawów – inwestycje dotyczące budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w bliskim otoczeniu atrakcyjnych terenów rekreacyjnych – Doliny Trzech Stawów w Katowicach

● Śródmieście: Sokolska Towers – deweloper Atal S.A. – dwa nowoczesne 17-piętrowe apartamentowce z częścią usługową na parterze budynków, Dom przy filharmonii – Wawel Service Sp. z o.o. – budynek mieszkalny wielorodzinny.

● północna część Katowic – dzielnice Bogucice, Koszutka, Wełnowiec-Józefowiec: Pierwsza Dzielnica – Deweloper TDJ Sp. z o.o. – wieloetapowa inwestycja budowy wysokich budynków mieszkalnych wielorodzinnych w bliskim sąsiedztwie zmodernizowanej części Katowic – strefy kuktury, Murapol Dębowe Tarasy – deweloper Murapol S.A., Słoneczne tarasy – deweloper Mota-Engil Real Estate Management Sp. z o.o., Daszyńskiego Park – deweloper Acatom Sp. z o.o. Sp. K. – budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Południe Katowic należy do czołówki zainteresowania dla rynku pierwotnego:

Powyżej wymienione inwestycje dotyczą tylko realizacji z ostatnich lat na obszarze miasta Katowice, wiele inwestycji jest także w trakcie planowania lub rozpoczęcia robót budowlanych, jak np. budowa osiedla mieszkaniowego „Dobrynów” przez dewelopera TDJ Sp. z o.o. przy ul. Rzepakowej w Katowicach. Tak duży wachlarz różnorodnych inwestycji daje potencjalnych nabywcom na rynku nieruchomości duże pole wyboru, oczywiście wszystkie inwestycje różnią się od siebie przede wszystkim ceną nieruchomości i lokalizacją, ale też standardem wykończenia części wspólnych budynków mieszkalnych, aranżancją części wspólnych na terenie osiedla, itp.

Jak widać z powyższej analizy liczba inwestycji w Katowicach jest bardzo duża. Szacuje się że w 2021 roku w całej Polsce oddano do użytkowania ok. 235 000 nowych mieszkań i domów, przy czym w ujęciu województwa śląskiego, zgodnie z danym udostępnianymi przez Urząd Statystyczny w Katowicach w 2020 oddano do użytkowania łącznie 18 275 nowych mieszkań, wśród których dominowało budownictwo przeznaczone na wynajem i sprzedaż, jak i budownictwo indywidualne. Przeciętna powierzchnia 1 mieszkania w woj. śląskim z przeznaczeniem pod wynajem lub sprzedaż oddanego do użytkowania wynosiła 62,10 m2. Przy czym w ujęciu Katowic średnia powierzchnia wyniosła 55,80 m2.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również mniejsze metraże, kawalerki i mieszkania dwupokojowe, które bardzo często kupowane są przez inwestorów z zamiarem wynajmu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na terenie Katowic zrealizowano 288 transakcji na rynku pierwotnym, sprzedaż dotyczyła lokali mieszkalnych w deweloperskim standardzie wykończenia, średnia cena transakcyjna kształtowała się na poziomie 7 405,51 zł/m2. Ceny transakcyjne kształtują się od 3 808,86 zł/m2 (w południowej części Katowic), aż do 13 751,65 zł/m2w centralnej części miasta. Jak widać rozpiętość cenowa jest duża, jednak ma na nią wpływ szereg różnorodnych czynników, od lokalizacji i otoczenia, po układ funkcjonalny, jak i dodatkowe powierzchnie przynależne do lokalu mieszkalnego. Widoczna jest zauważalna tendencja wzrostu cen nieruchomości na rynku nieruchomości lokalowych w mieszkalnych w Katowicach.

Materiał opracowany przez rzeczoznawcę majątkowego, Aleksandrę Zapotoczną.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Aleksandra Zapotoczna, Fot. YouTube a tak dronem.
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic