W dobie Internetu, kursy online stają się coraz bardziej powszechne. Pandemia, z jaką przyszło się nam zmierzyć, postawiła ludzkość w trudnych warunkach, gdzie wszelkie spotkania na żywo, w tym też i kursy musiały przenieść się w wirtualną strefę.
Spowodowało to, że mimo luzowania obostrzeń i możliwości spotkań na żywo, ośrodki szkoleniowe na stałe do swojej oferty dołączyły możliwość zdalnej nauki. Nietrudno przewidzieć, że edukacja online, już na stałe zostanie w naszym społeczeństwie.
W zadziwiający sposób organizatorzy szkoleń, ośrodki edukacyjne i wszelkie inne podmioty, dostosowały się do elektronicznej formy nauczania. Przeszukując Internet, możemy znaleźć kursy praktycznie z każdej dziedziny i o ile szkolenia np. z programowania nie są niczym zadziwiającym to kurs stylizacji paznokci, masażu czy treningu personalnego, pokazują, że w Internecie nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń.
Nasuwa się jednak pytanie, o jakość takich kursów. Jednak wszystkiego nie da się nauczyć tylko przez Internet. A może jednak da? Warto tutaj zawrócić uwagę, na organizatorów szkoleń. Czasem wystarczy poświęcić odrobinę więcej uwagi, alby zweryfikować czy dane miejsce to zaufana platforma z kursami online.
Jeśli jesteś zainteresowany takim kursem, poświęć szczególną uwagę na zapoznanie się z ekspertem, przejrzyj dokładnie curriculum kursu i oczywiście sprawdź opinie. Owszem, wiele dziedzin wymaga bezpośredniego kontaktu czy warsztatu, jednak w wielu wypadkach owe kursy oferują przede wszystkim przygotowanie teoretyczne oraz dają odpowiednie narzędzia do praktyki i szlifowania warsztatu na żywo.
Koszty kursów online są bardzo różne. Możemy znaleźć kursy już od kilkudziesięciu aż do kilku tysięcy złotych. Skąd aż taka rozbieżność? Wszystko zależy przede wszystkim od:
1. eksperta prowadzącego dane szkolenie - im bardziej prestiżowy i znany, tym i koszty rosną. Warto jednak przemyśleć, czy chcemy zainwestować w tańsze szkolenie prowadzone przez niesprawdzoną osobę, czy tą, która ma już większe doświadczenie w branży
2. czasu trwania kursu - może to być zaledwie jedna godzina, bądź przeciwnie - aż kilkadziesiąt godzin
3. formy - niektóre kursy są niezwykle ubogie w swojej ofercie i oferują np. krótki wykład plus materiały w formie e-booka, ale są też kursy dużo bardziej urozmaicone, gdzie znajdziemy np. video tutorial, podcasty, kreatywne prezentacje itp. Wiele kursów istnieje na interaktywnych platformach, gdzie w trakcie różnych modułów, znajdą się różne zadania do wykonania, quizy czy też kreatywne powtórki wiedzy
4. możliwości uzyskania certyfikatu – wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb kursanta. Możliwość zwieńczenia kursu certyfikatem, jest atrakcyjną opcją chociażby na możliwość urozmaicenia swojego CV
Ogólnie, jeśli mówimy już o kosztach kursów online, to niewątpliwie jest to dużo tańsze rozwiązanie, niż szkolenie z ekspertem na żywo. Organizatorzy szkoleń w Internecie, ponoszą znacznie niższe koszty niż w wypadku szkoleń na żywo, co również objawia się w różnicy w cenie.
Nie ma co ukrywać, nauka online ma też swoje minusy. Pierwszym z nich jest brak bezpośredniego kontaktu z ekspertem czy też z samymi kursantami. W takie spotkań na żywo istnieje możliwość zadania pytania, dopytania o nurtujące nas kwestię lub też nawiązania nowych znajomości z uczestnikami kursu.
Do innych minusów zalicza się także: zależność od komputera i prędkości Internetu, ograniczenie osób starszych, które nie czują się dobrze w nowych technologiach czy brak bezpośredniej motywacji.
Jednak organizatorzy szkoleń, starają się wyjść naprzeciw nie do końca przekonanym użytkownikom. Brak bezpośrednich kontaktów zamienia się na możliwość uczestniczenia w szerokiej społeczności online, takich jak np. grupy wsparcia czy specjalne fora, a kontakt z ekspertem, chociaż zdalny to wciąż jest możliwy. Same platformy są już coraz bardziej przyjazne użytkownikom, tak aby były jak najbardziej intuicyjne i przyjemne w obsłudze.
Unikaj szkoleń z niepewnych źródeł. Przed dokonaniem przelewu zawsze sprawdź autentyczność strony i organizatora, legalnie działające firmy możesz spokojnie odnaleźć
Sprawdź program szkolenia lub przejrzyj curriculum. Zwróć też uwagę na formę kursu – czy materiały są dostępne dożywotnio? Czy forma jest bardziej rozbudowana, czy są to tylko pliki tekstowe pdf możliwe do pobrania? Jeśli to możliwe, wybieraj kursy z certyfikatem, nic nie zaszkodzi jego posiadanie, a daje Ci to dużo więcej możliwości, no i oczywiście lepiej prezentuje się w twoim CV.
RED, Fot. YouTube Krajowe Centrum Edukacyjne