Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Kursy online z certyfikatem – czy warto inwestować w szkolenia internetowe?

2021-06-28

W dobie Internetu, kursy online stają się coraz bardziej powszechne. Pandemia, z jaką przyszło się nam zmierzyć, postawiła ludzkość w trudnych warunkach, gdzie wszelkie spotkania na żywo, w tym też i kursy musiały przenieść się w wirtualną strefę.

Spowodowało to, że mimo luzowania obostrzeń i możliwości spotkań na żywo, ośrodki szkoleniowe na stałe do swojej oferty dołączyły możliwość zdalnej nauki. Nietrudno przewidzieć, że edukacja online, już na stałe zostanie w naszym społeczeństwie.

Czego można się nauczyć przez Internet?

W zadziwiający sposób organizatorzy szkoleń, ośrodki edukacyjne i wszelkie inne podmioty, dostosowały się do elektronicznej formy nauczania. Przeszukując Internet, możemy znaleźć kursy praktycznie z każdej dziedziny i o ile szkolenia np. z programowania nie są niczym zadziwiającym to kurs stylizacji paznokci, masażu czy treningu personalnego, pokazują, że w Internecie nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń.

Nasuwa się jednak pytanie, o jakość takich kursów. Jednak wszystkiego nie da się nauczyć tylko przez Internet. A może jednak da? Warto tutaj zawrócić uwagę, na organizatorów szkoleń. Czasem wystarczy poświęcić odrobinę więcej uwagi, alby zweryfikować czy dane miejsce to zaufana platforma z kursami online.

Jeśli jesteś zainteresowany takim kursem, poświęć szczególną uwagę na zapoznanie się z ekspertem, przejrzyj dokładnie curriculum kursu i oczywiście sprawdź opinie. Owszem, wiele dziedzin wymaga bezpośredniego kontaktu czy warsztatu, jednak w wielu wypadkach owe kursy oferują przede wszystkim przygotowanie teoretyczne oraz dają odpowiednie narzędzia do praktyki i szlifowania warsztatu na żywo.

Koszty kursów online – czy warto zainwestować w tego typu szkolenia?

Koszty kursów online są bardzo różne. Możemy znaleźć kursy już od kilkudziesięciu aż do kilku tysięcy złotych. Skąd aż taka rozbieżność? Wszystko zależy przede wszystkim od:

1. eksperta prowadzącego dane szkolenie - im bardziej prestiżowy i znany, tym i koszty rosną. Warto jednak przemyśleć, czy chcemy zainwestować w tańsze szkolenie prowadzone przez niesprawdzoną osobę, czy tą, która ma już większe doświadczenie w branży

2. czasu trwania kursu - może to być zaledwie jedna godzina, bądź przeciwnie - aż kilkadziesiąt godzin

3. formy - niektóre kursy są niezwykle ubogie w swojej ofercie i oferują np. krótki wykład plus materiały w formie e-booka, ale są też kursy dużo bardziej urozmaicone, gdzie znajdziemy np. video tutorial, podcasty, kreatywne prezentacje itp. Wiele kursów istnieje na interaktywnych platformach, gdzie w trakcie różnych modułów, znajdą się różne zadania do wykonania, quizy czy też kreatywne powtórki wiedzy

4. możliwości uzyskania certyfikatu – wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb kursanta. Możliwość zwieńczenia kursu certyfikatem, jest atrakcyjną opcją chociażby na możliwość urozmaicenia swojego CV

Ogólnie, jeśli mówimy już o kosztach kursów online, to niewątpliwie jest to dużo tańsze rozwiązanie, niż szkolenie z ekspertem na żywo. Organizatorzy szkoleń w Internecie, ponoszą znacznie niższe koszty niż w wypadku szkoleń na żywo, co również objawia się w różnicy w cenie.

Największe wady edukacji online

Nie ma co ukrywać, nauka online ma też swoje minusy. Pierwszym z nich jest brak bezpośredniego kontaktu z ekspertem czy też z samymi kursantami. W takie spotkań na żywo istnieje możliwość zadania pytania, dopytania o nurtujące nas kwestię lub też nawiązania nowych znajomości z uczestnikami kursu.

Do innych minusów zalicza się także: zależność od komputera i prędkości Internetu, ograniczenie osób starszych, które nie czują się dobrze w nowych technologiach czy brak bezpośredniej motywacji.

Jednak organizatorzy szkoleń, starają się wyjść naprzeciw nie do końca przekonanym użytkownikom. Brak bezpośrednich kontaktów zamienia się na możliwość uczestniczenia w szerokiej społeczności online, takich jak np. grupy wsparcia czy specjalne fora, a kontakt z ekspertem, chociaż zdalny to wciąż jest możliwy. Same platformy są już coraz bardziej przyjazne użytkownikom, tak aby były jak najbardziej intuicyjne i przyjemne w obsłudze.

Jakich szkoleń unikać?

Unikaj szkoleń z niepewnych źródeł. Przed dokonaniem przelewu zawsze sprawdź autentyczność strony i organizatora, legalnie działające firmy możesz spokojnie odnaleźć w rejestrze. Zanim dokonasz zakupu, przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby, Czy dany kurs spełnia twoje oczekiwania? Czy rzeczywiście będziesz w stanie uzyskać niezbędną Ci wiedzę?

Sprawdź program szkolenia lub przejrzyj curriculum. Zwróć też uwagę na formę kursu – czy materiały są dostępne dożywotnio? Czy forma jest bardziej rozbudowana, czy są to tylko pliki tekstowe pdf możliwe do pobrania? Jeśli to możliwe, wybieraj kursy z certyfikatem, nic nie zaszkodzi jego posiadanie, a daje Ci to dużo więcej możliwości, no i oczywiście lepiej prezentuje się w twoim CV.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Krajowe Centrum Edukacyjne
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic