Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Wszystko, czego potrzebujesz do budowy dachu

2021-06-16

Budowa dachu to jeden z istotniejszych elementów wznoszenia domu jednorodzinnego. Od solidnego wykonawstwa zależy bezpieczeństwo użytkowników, trwałość konstrukcji i pokrycia dachowego, ale także komfort termiczny i po części również wysokość rachunków za ogrzewanie. Zobacz, bez jakich elementów nie możesz zacząć planować wznoszenia dachu.

Drewno na więźbę dachową – co należy o nim wiedzieć?

Drewno konstrukcyjne musi wykazywać się odpowiednimi parametrami, takimi jak sprężystość, odporność na rozciąganie i ściskanie, wilgotność, twardość i trwałość. Materiał na więźbę dachową powinien być pozbawiony widocznych wad, takich jak sęki czy wyraźne pęknięcia. Drewno konstrukcyjne wykonuje się z gatunków iglastych – w tym z sosny, świerku czy jodły. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nie wymaga ono późniejszej impregnacji. Wysokiej jakości drewno konstrukcyjne oferuje brand Castorama.

Jak przebiega obróbka drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne powinno być czterostronnie strugane. To pozwala zwiększyć jego ogniotrwałość i wnikanie do wnętrza larw owadów. Bardzo ważnym etapem procesu przygotowawczego jest też suszenie komorowe drewna. Ostatecznie gotowy materiał nie powinien mieć wilgotności większej niż 20% (optymalnie jest to 16%). Tak przygotowane drewno nie wymaga zabezpieczania środkami impregnującymi.

Jakie są rodzaje drewna konstrukcyjnego i jego klasy?

W tej kategorii wyróżnia się dwa typy: drewno lite i drewno klejone warstwowo. Drugie z nich cechuje się większą wytrzymałością i wysokimi parametrami izolacyjnymi. Produkowane jest z lameli łączonych ze sobą za pomocą kleju wodoodpornego i mikrowczepów. Jeśli chodzi o klasy drewna konstrukcyjnego, stosuje się podział na: klasę wyborową (KW, drewno najwyższej jakości), klasę średniej jakości (KS, o niższych niż KW parametrach wytrzymałościowych) oraz klasę gorszej jakości (KG, nienadającą się na budowę). Drewno konstrukcyjne spełniające normy budowlane PN-EN 338 ma oznaczenia wyrażane w wartościach pomiędzy C14 a C50.

Skąd wiadomo, jak dużo drewna na budowę kupić?

Takie informacje znajdują się w projekcie architektonicznym. Wyszczególnione w nim są klasy drewna konstrukcyjnego oraz potrzebna do budowy ilość. W przypadku wątpliwości na zakupy do składu budowlanego czy tartaku warto zabrać ze sobą cieślę. Nietrudno będzie mu dokonać organoleptycznej oceny jakości drewna. Podpowie też, ile tarcicy i w jakich rozmiarach trzeba nabyć.

Jakie jeszcze sprzęty, elementy i akcesoria będą niezbędne do budowy dachu?

Do budowy dachu potrzebne będą także kotwy, śruby i gwoździe, jak też okucia do drewna. Po stworzeniu więźby dachowej ekipa dekarska będzie musiała zająć się montażem folii, łat i kontrłat, jak też zamocowaniem okien połaciowych, a następnie wybranego przez inwestora i wskazanego w projekcie pokrycia dachowego. W przypadku dachówek, oprócz ich samych, niezbędne będą klamry i wkręty. Bez wątpienia konieczny będzie również zakup pełnego systemu odprowadzania wody z dachu – rynien, haków rynnowych i akcesoriów. Wśród niezbędnych narzędzi znajdują się akumulatorowe wiertarki, pilarki i frezarki, które powinny leżeć po stronie ekipy wykonawczej.

Pokrycie dachowe – rodzaje i właściwości

Pokrycia dachowe dzieli się na lekkie i ciężkie. Ten aspekt jest ważny i brany pod uwagę już na etapie projektu domu. Zazwyczaj architekci przyjmują za standard krokwie o większym przekroju, które bez problemu uniosą ciężar zarówno lekkich, jak i ciężkich pokryć dachowych. Podczas projektowania dachu istotne jest również obciążenie śniegiem i wiatrem, uśrednione dla danego regionu. Jeśli chodzi o same rodzaje pokrycia dachowego, do najcięższych, ale też najbardziej solidnych, należy dachówka ceramiczna. Ponadczasowe piękno i trwałość przemawiają za wyborem tego rozwiązania. Ich żywotność ocenia się na około 100 lat.

Nieco lżejsze i tańsze są od nich dachówki cementowe, ostatnio spotykane coraz częściej. Natomiast w przypadku osób, które dysponują mniejszym budżetem, dobrym pomysłem jest zakup blachodachówki, która jest nie tylko o wiele lżejsza od dachówki ceramicznej czy cementowej, ale też i odczuwalnie od niej tańsza. Materiał jest do nabycia w sklepie internetowym Castoramy (www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/blacha.html). Spotykane w polskim krajobrazie są też gonty bitumiczne. Ich zaletą jest elegancki wygląd.

Jak dobrać kolor pokrycia dachowego do elewacji domu?

To kolejna rozterka, przed którą stoją inwestorzy podczas budowy. Istnieją pewne sprawdzone połączenia, które zawsze świetnie się prezentują. I tak klasyczny czerwony dach pokryty dachówką ceramiczną będzie wyglądać doskonale w zestawieniu z idealnie białymi bądź kremowymi ścianami. Jasnoszare pokrycie dachowe łączy się nienagannie z delikatną, rozbieloną zielenią czy błękitem. Z kolei antracytowy dach stanowi idealny duet z białymi ścianami i drewnianą elewacją.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Team OFF-SITE, Fot. YouTube
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic