Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Najwyższa kolejka górska w Europie powstała w Polsce!

2018-07-18

14 lipca 2018 to data, która zapisała się w historii europejskich parków rozrywki! HYPERION, to nazwa nowego, najwyższego i najszybszego Mega Coastera w Europie, W oddalonym o 45 minut jazdy z Katowic parku rozrywki Energylandia w Zatorze.

Uroczyste otwarcie uświetnił występ katowickiej Grupy Tanecznej EGO, a pierwsi goście wchodząc na stację HYPER NOVI STATION mogli zobaczyć jej rozbudowane tematycznie wnętrza. Zaprojektowano je tak, by przypominały opuszczoną stacje kosmiczną. Z każdym krokiem uczestnik tej zabawy odkrywa liczne animacje, a rozlokowane na kilku poziomach ekrany multimedialne pozwalają poczuć się jak uczestnik wyprawy kosmicznej.

Kategoria Mega Coaster lub inaczej Hyper Coaster zawiera konstrukcje mieszczące się w wysokości pomiędzy 61 a 91 m. Budowa Mega Coastera Hyperion rozpoczęła się w zatorskiej Energylandii w październiku 2017 roku, a  jego premiera odbyła się 14 lipca 2018.

W budowę zaangażowanych było kilkaset osób pracujących 6 dni w tygodniu w systemie dwuzmianowym. To zespół wyspecjalizowanych budowlańców, inżynierów, a także konstruktorów ze szwajcarskiej firmy Intamin, budującej najwyższe konstrukcje Roller Coasterów na świecie, natomiast sama konstrukcja powstawała w kilku europejskich fabrykach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji i Słowacji.

Zobacz otwarcie Hyperionu i pierwszy przejazd!

Doznania z jazdy Mega Coasterem Hyperion są równie imponujące, co jego parametry. Spadek przy pierwszym zjeździe to 80 metrów przy 85 stopniowym nachyleniu toru, kończy się on wjazdem do ogromnego tunelu. Sama wysokość konstrukcji to 77 metry, a Roller Coaster rozpędza się do 142 km/h po torze o długości 1450 metrów. Dodatkowo na amatorów mocnych wrażeń czekają efekty wodne, liczne zwroty oraz maksymalna szybkość przy zakrętach i pikowaniu w dół.

Nie zabraknie także fascynujących dodatnich i ujemnych przeciążeń oraz gigantycznej prędkość przy wyjazdach na wzniesienia. Dla lubiących szybować w chmurach producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne, obrotowe nachylenie toru i podwójne zakręty. W tej instalacji zaprojektowane zostały 2 wagony po 28 miejsc, tak by maksymalnie zwiększyć przepustowość atrakcji.

Ekipa kosmonautów wyrusza w misję badawczą do odległego księżyca Saturna - Hyperion. Gdzieś w odległym kosmosie statek „Hyperion_1" napotyka na czarną dziurę i nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w tunel czasoprzestrzenny. Załoga po przebyciu podróży w czasie odkrywa zupełnie inny wszechświat i nową, bliźniaczą do Ziemi planetę o nazwie Hyper Novi...

Ciekawi co będzie dalej? Dajcie się zabrać w kosmiczną podróż do Zatora!  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. Energylandia, YouTube Portal.Katowice.pl
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic