Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Pierre Gasly nie chce schodzić z podium

2020-11-19

Co wspólnego ma 24-letni francuski kierowca wyścigowy Pierre Gasly z marką Red Bull? Młody mistrz podkreśla, że zarówno on, jak i Red Bull zawsze walczyli o zwycięstwa. To pragnienie łączy ich najbardziej.

Choć ostatnie miesiące nie były dla kierowcy zbyt łaskawe ze względu na kłopoty w życiu prywatnym i zawodowym, to Pierre Gasly nie osiadł na laurach i jeździł w tym czasie jak natchniony. Skradziono mu z mieszkania wszystkie cenne pamiątki, w wyścigach na torze stracił przyjaciela, a po awansie do Red Bulla został zdegradowany z powrotem do Toro Rosso. To wszystko jednak nie złamało Pierre’a Gasly’ego.

Kim jest Pierre Gasly?

Zaczynał jako dziesięciolatek w wyścigach kartingowych. Pięć lat później siedział już za kierownicą F4 w serii wyścigów samochodów jednomiejscowych. Potrafił wyprzedzić wszystkich w sześciu wyścigach, kilkakrotnie zdobywał pole position, zaś siedem razy stawał na podium. A to był dopiero początek świetlanej kariery młodego Pierre Gasly. Miał szesnaście lat, kiedy podpisał kontrakt na starty w Formule Renault 2.0 Eurocup. Natychmiast zdobył trzecią pozycję już w pierwszych wyścigach, nieco gorzej szło mu w eliminacjach Formuły Renault 2.0 NEC. Tylko raz zajął miejsce na podium. Później także nie zawsze wszystko układało się pomyślnie, ale Francuz wciąż parł do przodu po zwycięstwo.

W roku 2016 uważany był za faworyta wyścigów Formuły 3 i nie zawiódł oczekiwań tych, którzy na niego stawiali. Przyjechał jako drugi i trzeci w eliminacji na hiszpańskim torze Circuit de Catalunya. Następnie wyszedł na prowadzenie w mistrzostwach, kilkakrotnie startował z pole position, jednak w trakcie wyścigów zaczął popełniać tyle błędów, że zwycięstwo odpłynęło w niebyt, podobnie jak kontrakt z F1. Miał nawet stracić angaż na następny sezon w swojej ekipie, ale w ostatnim momencie Pierre Gasly postanowił dać z siebie wszystko. Finiszował na trzeciej lokacie, co uratowało jego szanse na tytuł. Za tym przyszły kolejne zwycięstwa.

Pierre Gasly i Formuła 1

Jako kierowca rezerwowy Pierre Gasly trafił do Red Bull Racing w 2015 roku. Z juniorskiej ekipy wyszedł w roku 2019 i… debiut niestety nie należał do zbyt udanych. W Australii podczas Grand Prix odpadł bardzo szybko, bo już w pierwszym etapie kwalifikacji. Na mecie był jedenasty. Dopiero w następnej odsłonie sezonu zyskał swoje pierwsze punkty dla Red Bulla, zdobywając ósmą pozycję. Na Grand Prix Chin był już szósty, a jedno z okrążeń przejechał najszybciej.

Na skutek kłopotów z dyscypliną oraz niezadowalających wyników Gasly został przeniesiony do innej ekipy. Może to zadziałało na niego ożywczo, bo w konkurencji o Grand Prix Brazylii Gasly zajął drugie miejsce i po raz pierwszy w życiu trafił na podium. Sensacją skończyło się natomiast tegoroczne Grand Prix Włoch, tor Monza należał do młodego Francuza. Opowiadał potem, że jechał, jakby wokół nie było nikogo innego, a bał się jedynie o to, że opony nie wytrzymają tego, co wyciskał ze swojego bolida. Jeszcze nieraz o nim usłyszymy.

Zawody Red Bull to nie tylko wyścigi samochodowe - zabacz zeszłoroczny pokaz lotniczy w Katowicach:

Czym są zawody Red Bull

Firma Red Bull od początku swojej działalności sponsorowała sporty ekstremalne, organizowała także różnego rodzaju imprezy. Od roku 1995 zaangażowała się w Formułę 1, sponsorując zespół Sauber. Gdy w 2004 roku Ford postanowił sprzedać zespół Jaguar Racing, kupcem okazał się Dietrich Mateschitz (właściciel Red Bulla). Zespół Red Bull Racing zadebiutował w sezonie 2005.

Red Bull obecny jest także w skokach narciarskich. Kask z logo firmy w myśl sloganu: Red Bull doda ci skrzydeł nosił m.in. znany polski skoczek Adam Małysz. Do zawodników kategorii rowerowych sponsorowanych przez Red Bull zaliczają się Paula Gorycka, która uprawia kolarstwo szosowe i cross country, a także Szymon i Dawid Godziek, zawodnicy MTB I freestyle BMX.

Red Bull organizuje też szereg zawodów i pokazów na całym świecie, m.in. w Katowicach, takie jak np. pokazy lotnicze na lotnisku sportowym na Muchowcu, Red Bull Street Attack na ulicy Mariackiej czy Red Bull Tourbus, RedBull Drive albo Red Bull Snow Atack pod centrum handlowym Silesia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Mirosław Szalkowski / EAGLE1326
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic