Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Czym jest kredyt gotówkowy dla firm

2020.11.02

Produkty bankowe cieszą się dzisiaj ogromną popularnością. Polacy w końcu zaufali bankom i chętnie korzystają z oferowanego przez instytucje bankowe finansowego wsparcia. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się kredyt gotówkowy na dowolny cel. Co ciekawe, takie zobowiązanie może być udzielane zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom.

Warto jednak wiedzieć, że właściciele działalności gospodarczych muszą spełniać zupełnie inne warunki, a kredyt gotówkowy na firmę (oferty wielu banków można sprawdzić na www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe) charakteryzuje się innymi zapisami w umowie. Jak przebiega weryfikacja firmy przez banki, które przedsiębiorstwa mają szansę na współpracę z instytucjami bankowymi? Wszystko o kredytach dla firm przedstawiamy poniżej.

Kredyt gotówkowy dla firm - ogólna charakterystyka
 
Kredyt gotówkowy w przypadku firm może być zaciągany co najmniej na kilka sposobów. Ten najbardziej powszechny to taki, zgodnie z którym udzielany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale kredytobiorca nie jest zatrudniany na umowę o pracę czy zlecenie tylko prowadzi własną działalność gospodarczą i z jej tytułu generuje dochody.

Kolejną formą finansową możliwą do uzyskania w bankach jest kredyt gotówkowy dla firm na dowolny cel. Kredytobiorcą nie jest wtedy klient indywidualny, ale dana działalność gospodarcza jednak udzielone środki nadal pozostają na dowolny cel, więc bank nie ingeruje w ich wydatkowanie.

Ostatni najbardziej popularny rodzaj kredytów, z których korzystają firmy, to kredyt gotówkowy zaciągany przez podmioty gospodarcze w celu inwestycyjnym. Jest to zobowiązanie z podaniem konkretnego celu, najczęściej ten wiąże się z rozwojem prowadzonej formy. Może być to także typowy kredyt celowy, na przykład na auto służbowe, sprzęt biurowy czy maszyny produkcyjne. Bez względu na typ kredytu każdy bank zawsze zweryfikuje zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. W przypadku działalności gospodarczej ta sprawdzana jest jednak na zupełnie innych warunkach.

Kredyt gotówkowy dla firm - wyliczanie zdolności kredytowej
 
Każdy bank, zanim udzieli kredyt gotówkowy na firmę, sprawdzi, czy kredytobiorca jest wypłacalny. Klient musi dostarczyć PIT i rozliczenia księgowe, jeśli takowe są wymagane. Weryfikowane są wpływy na konto firmowe oraz historia kredytowa firmy, jeśli podmiot gospodarczy takową posiada. W niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie kredytu i w tym celu można z powodzeniem wykorzystać zasoby firmy. Pamiętajmy jednak, że działalność gospodarcza, która nie generuje przychodów albo posiada długi, raczej nie ma szans na współpracę z bankiem.

W przypadku firm zachodzi nieco większe ryzyko kredytowe, a więc ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy. To dlatego każdy podmiot powinien najpierw samodzielnie oszacować swoje szanse na kredyt gotówkowy na firmę. Kalkulator zdolności kredytowej przyda się w tym celu doskonale. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki konkretne wartości, jakie charakteryzują dochody czy majątek firmy, by móc ocenić, czy takie zobowiązanie w ogóle może być udzielone. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę, że raz wydana decyzja negatywna najprawdopodobniej spowoduje odmowy również w innych bankach.

W sieci bez problemu możemy także ocenić atrakcyjność proponowanej przez bank oferty, także biorąc pod uwagę kredyt gotówkowy dla firm. Kalkulator kredytowy w kilka chwil oszacuje opłacalność kosztową tego rodzaju zobowiązania. Najczęściej wpisuje się wartość kredytu, oprocentowanie, proponowaną liczbę rat, inne koszty zobowiązania, by wyliczyć wszystkie opłaty związane ze współpracą z daną instytucją bankową. Oczywiście, są to tylko wartości przybliżone, bo każdy bank oferuje kredyt gotówkowy firmom na indywidualnych warunkach, ale z całą pewnością dają jasny pogląd na propozycję. Warto też wiedzieć, że każdy kredyt można negocjować, dzięki czemu nierzadko są to zobowiązania dla firm na naprawdę preferencyjnych warunkach.
 
Jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy na firmę?
 
Należy mieć na uwadze, że na rynku usług finansowych panuje dzisiaj ogromna konkurencja, a każdy bank musi wręcz walczyć o klienta, nawet jeśli jest to firma. To dlatego przed wnioskowaniem o dany kredyt gotówkowy warto, by właściciel działalności gospodarczej porównał najpierw co najmniej kilka różnych ofert. Jak sprawdzić niejeden kredyt gotówkowy dla firm? Ranking kredytowy będzie w tym celu doskonałym narzędziem. Jeśli tylko jest aktualny i niezależny, z całą pewnością wskaże najlepszą propozycję. To zestawienie, które porównuje kluczowe dla opłacalności i ogólnej atrakcyjności danego zobowiązania czynniki. Zawsze warto brać pod uwagę oprocentowanie, wysokość raty, czas współpracy z bankiem, ale też specjalne warunki czy ograniczenia, z jakimi muszą zmierzyć się firmy. Niektóre banki dają wręcz preferencyjne warunki podmiotom gospodarczym, inne traktują je nieco po macoszemu, nakładając nie zawsze korzystne obowiązki czy wysokie opłaty dodatkowe.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic