Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Spotkajmy się na Szlaku! – Industriada 2020

2020-09-17

26 września 2020 roku niewątpliwie zapisze się na kartach historii Śląska. To właśnie wtedy odbędzie się, pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, XI edycja INDUSTRIADY – największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w całej Polsce.

Event ten z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych, oferując gościom szereg atrakcji: warsztaty, koncerty i wykłady, a także zwiedzanie wielu niedostępnych na co dzień obiektów. Jeśli więc szukacie pomysłu na kreatywne spędzenie ostatniej soboty września, INDUSTRIADA z całą pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. W tegorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki bierze udział aż 36 obiektów zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego.

Największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce

Pierwsza odsłona festiwalu miała miejsce 12-ego czerwca 2010 roku, a więc ponad 11 lat temu. Już wtedy event cieszył się dużą popularnością – INDUSTRIADA była nowym, świeżym spojrzeniem na śląskie zabytki techniki. Zaciekawienie eventem rosło z każdym rokiem, jednak to, co stało się później, było dla wszystkich prawdziwym zaskoczeniem – ubiegłoroczna edycja festiwalu przyciągnęła na teren Śląska ponad 100 tysięcy osób! Atrakcje przygotowane przez organizatorów niewątpliwie zostały docenione przez uczestników – aż 93% gości biorących udział w imprezie oceniło INDUSTRIADĘ dobrze lub bardzo dobrze. 88% natomiast zadeklarowało, że pojawi się na kolejnej edycji festiwalu.

Najlepszy produkt turystyczny w Polsce

Dziś INDUSTRIADA może pochwalić się tytułem najlepszego produktu turystycznego w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jest to nagroda w pełni zasłużona. Z roku na rok zainteresowanie festiwalem jest bowiem coraz większe, a Śląsk, wbrew pozorom, staje się miejscem atrakcyjnym turystycznie nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób przyjezdnych. To właśnie takie festiwale jak INDUSTRIADA pokazują, że stereotypowy obraz Śląska to już przeszłość – możemy pokazać gościom znacznie więcej, niż tylko kopalnie, choć one również bywają zaskakująco ciekawe!

Industriada 2020 - zapowiedź wideo:

Atrakcje Święta Szlaku Zabytków Techniki

Wspaniałym przykładem może być tu zabrzańska Kopalnia Guido, która cieszy się ogromnym powodzeniem podczas każdej edycji INDUSTRIADY. Wśród współorganizatorów atrakcji pojawią się także inne popularne obiekty, takie jak: Browar Zamkowy w Cieszynie, katowicka Fabryka Porcelany, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Szyb Prezydent wraz z kompleksem „Sztygarka” w Chorzowie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich i Muzeum Ustrońskie. W tegoroczną edycję INDUSTRIADY zaangażowane są aż 34 obiekty Szlaku Zabytków Techniki oraz 2 obiekty zaprzyjaźnione – Przystań Marina w Gliwicach i Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej. Szczegółową listę atrakcji można znaleźć na stronie industriada.pl.

Impreza podczas epidemii

Tegoroczna edycja INDUSTRIADY jest szczególnie wyczekiwana przez wszystkich entuzjastów dziedzictwa przemysłowego Śląska – event odbędzie się bowiem z niewielkim opóźnieniem: dotychczas każda poprzednia edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki odbywała się w czerwcu. Przyczyną zmiany charakterystycznej dla wydarzenia daty jest sytuacja epidemiologiczna, która bezpośrednio wpływa także na przebieg poszczególnych wydarzeń: część z nich będzie transmitowana w telewizji oraz w mediach społecznościowych. To jednak w żaden sposób nie umniejsza atrakcyjności festiwalu – pokazuje jedynie zaangażowanie organizatorów zarówno w przebieg wydarzeń, jak i w dbałość o zdrowie uczestników.

Motyw przewodni – Natura w przemyśle

Nie tylko formuła tegorocznej edycji festiwalu może być dla nas zaskoczeniem. Ciekawość podsyca również motyw przewodni: Natura w przemyśle. Choć wydawać by się mogło, że te dwa tematy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, okazuje się, że organizatorzy INDUSTRIADY mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Czy zatem natura znów pojawi się na przemysłowych terenach Śląska? A może tak naprawdę nigdy z nich nie uciekła?
Nie ulega wątpliwości, że w tym roku industrialne serce Śląska zabije nieco inaczej, niż zwykle. Jesteśmy jednak przekonani, że bicie to będzie równie mocne, a może nawet i mocniejsze, niż w poprzednich latach!  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Szlak Zabytków Techniki
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic