ďťż
,
 PORTAL  >  PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH AKTUALNOŚCI  >  2009
Drogowy koszmar w Katowicach
Kierowco, jeśli myślisz, że w tym roku na katowickich drogach jest źle, jesteś w błędzie. Horror szykuje się w przyszłym roku. Obecnie w mieście prowadzonych jest kilkadziesiąt drogowych remontów. W korkach stoi całe śródmieście, a to tylko przedsmak tego, co czeka nas w 2010 roku. Lepiej zawczasu przerzucić się na rower, bo miasto komunikacyjnie będzie całkowicie sparaliżowane. W planie jest między innymi przebudowa al. Korfantego, ul. 1 Maja, Warszawskiej.
W 2010 planowo łopaty będą wbijane także pod budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego i gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Obie inwestycje realizowane mają być na terenie po kopalni Katowice. To oznacza, że ekipy remontowe będą regularnie kursowały w okolicach Spodka i al. Roździeńskiego. Trzeba też wybudować tzw. infrastrukturę towarzyszącą oraz ciągi komunikacyjne. To oznacza jedno: korki na Roździeńskiego. (...)
Lada dzień zostanie ogłoszony trzeci przetarg na przebudowę ul. Mikołowskiej. Miasto chce zapłacić za remont ok. 1 mln złotych, ale za tyle nikt na Mikołowskiej pracować nie chce. Dlatego dwa poprzednie przetargi zostały unieważnione. Planowana jest tu przebudowa na odcinku od ul. Poniatowskiego do ul. Słowackiego. To jedna z głównych arterii miasta. Remont mógłby być prowadzony nocą, ale protestują mieszkańcy. Przy pracach w ciągu dnia korków nie uda się uniknąć.
Nie mniejszym wyzwaniem będzie przeprowadzenie modernizacji ul. 1 Maja, od hotelu Senator aż do zajezdni tramwajowej w Zawodziu. Projekt ma być gotowy wiosną przyszłego roku. (...) Przyszły rok to także wielkie miejskie inwestycje. Na al. Korfantego, od Ronda do Rynku, mają być przebudowane ciągi komunikacyjne, czyli tory tramwajowe, aleja oraz drogi przyległe. Dziennik Zachodni 2009.10.03, Justyna Przybytek Koszmar w 2010
Do góry
Zmodernizowany Spodek podoba się
Modernizacja Spodka pochłonęła ok. 70 mln zł. Dziś w hali kończy się największa zorganizowana tu po remoncie impreza - Międzynarodowe Targi Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Energetycznego Katowice 2009. Władze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji deklarują, że obiekt na wielkie imprezy jest już rezerwowany do 2011 roku. Jednak konkurencja nie śpi i powoli odbiera katowickiej hali klientelę - już nie udało się tu zorganizować najgłośniejszej walki w historii boksu.
Na ringu w Katowicach mogli się zmierzyć mistrz świata wagi juniorciężkiej Tomasz Adamek i najbardziej znany polski pięściarz - walczący w wadze ciężkiej Andrzej Gołota. To wydarzenie nie tylko sportowe, które byłoby znakomitą promocją wyremontowanego Spodka. Walka jednak nie odbędzie się w Katowicach, a w Łodzi. Jeszcze w lipcu mówiło się o trzech lokalizacjach: Wrocław, Łódź i Katowice. (...)
Jak się okazało, trener Adamka nie wiedział, że katowicka hala przeszła modernizację, że jest klimatyzowana (co przy walkach na ringu jest istotne), bo nikt go do Spodka nie zaprosił.
Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu, ocenia, że walka przyciągnie do Łodzi tłumy, nie tylko kibiców boksu. Wszystkie miejsca, ok. 15 tys. (Spodek po remoncie ma ok. 11 tys.), będą zajęte.
- Łódź po prostu zaproponowała nam najkorzystniejsze warunki współpracy - ucina Matwiejczuk. - To nie jest kwestia tego, która hala jest lepsza - dodaje.
Lepszy klimat do organizacji imprez w Łodzi i bardziej nowoczesny obiekt, czy chociażby planowana budowa hali Podium w Gliwicach na zarządcach Spodka nie robi wrażenia.
- Nie boimy się konkurencji - zapewnia Wąsala.
Przypomnijmy, że po za-kończonej w sierpniu modernizacji Spodka katowicka hala ma m.in. nowe oświetlenie, bezprzewodowy internet i diodowy ekran, zawieszony u szczytu kopuły. Najbliższa planowana tu impreza to wrześniowy finał mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn. Dziennik Zachodni 2009-09-04, Justyna Przybytek, współ. RM Zmodernizowany Spodek podoba się mieszkańcom miasta
Do góry
Katowicka szkoła przetestuje e-podręczniki
Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 na osiedlu Witosa w Katowicach pierwsi w Polsce będą uczyć się z poręcznych komputerów. W pilotażowym projekcie udział wezmą dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej. Z netbooków mają korzystać podczas lekcji, a w domach już z podręczników.
Na razie szczegóły projektu Śląskiego Kuratorium Oświaty owiane są tajemnicą (...). Z komunikatu prasowego nadesłanego przez biuro prasowe wojewody wynika, że uczniowie będą mieli do dyspozycji minikomputery klasy Intel classmate PC. Jest to niewielki netbook z ekranem od 7 do 9 cali, odporny na wodę oraz na upadki (...). Uczniowie z osiedla Witosa będą testować netbook przez kilka tygodni. Komputer będzie im zastępował tradycyjne podręczniki, których elektroniczne wersje zostaną zainstalowane w systemie razem z pomocami naukowymi (np. mapy).
- Testowanie sprzętu jest koniecznością. Musimy zobaczyć, jak się sprawdza, a być może trzeba będzie wprowadzić też pewne modyfikacje - mówi wicewojewoda śląski, Adam Matusiewicz.
Trzydzieści pierwszych netbooków trafi do uczniów na zasadzie użyczenia. Co do pozostałych pięciu pilotażowych klas, trwają jeszcze negocjacje. Pilotaż ma być finansowany przez wojewodę śląskiego, a nauczyciele wytypowanych klas trzecich oraz czwartych zostaną specjalnie przeszkoleni. Więcej informacji o nowym programie urząd wojewódzki ma ujawnić pojutrze. Wiadomo jednak, że po pogłoskach o zawieszeniu rządowego projektu komputer dla ucznia, śląski projekt może być jedynym, któremu kryzys nie przeszkodzi.
W najbliższą środę znana ma być data wprowadzenia netbooków do wybranych śląskich szkół. Z tej okazji przygotowano plakat reklamujący program pilotażowy. Multimedialna szafka dla ucznia = lekki tornister - to jego hasło.
- Urządzenie elektroniczne, które dostaną do dyspozycji uczniowie, zastąpi tradycyjne podręczniki w szkole, a tym samym odciąży tornistry - potwierdza dotychczasowe informacje na stronie internetowej Śląskie Kuratorium Oświaty.
W netbooku, obok elektronicznej wersji podręczników, znajdą się również pomoce naukowe takie jak tablice matematyczne, atlasy, słowniki, encyklopedie, gry edukacyjne, oraz programy autorskie przygotowane przez nauczycieli. Zgodnie z założeniami, uczeń będzie mógł korzystać z netbooka tylko na lekcjach. W domu będzie odrabiał zadania, korzystając ze swoich książek, które powodują, że tornistry większości uczniów ważą zdecydowanie więcej niż dopuszczalne 3 kg. (...) Dziennik Zachodni, Katarzyna Piotrowiak 2009.02.09
Do góry
Wybór cytatów © Portal.Katowice.pl

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12