,
 PORTAL  >  O KATOWICACH  >  JAK DOJECHAĆ
Dojazd do Katowic

Katowice są doskonale skomunikowane. Przez miasto prowadzi autostrada A4, która razem z innymi większymi i mniejszymi drogami bezkolizyjnie łączy Katowice z okolicznymi miastami i regionami. W niedalekich Pyrzowicach znajduje się międzynarodowe lotnisko pasażerskie Airport Katowice, a w centrum Katowic sportowe Lotnisko Muchowiec, gdzie można dotrzeć niewielkim prywatnym samolotem. Dojazd do miasta drogą kolejową, dzięki licznym połączeniom z Dworcem PKP, jest bardzo łatwa. Warto wspomnieć również o połączeniu Katowic z kilkunastoma okolicznymi miastami gęsta siecią autobusową oraz tramwajową.

CIEKAWOSTKA:
Polska Ludowa zdołała wybudować w całej swojej historii jedynie 2 km autostrady i to nie z budżetu państwa, ale regionu. Była to wielopasmowa Aleja Górnośląska w Katowicach, wchodząca obecnie w skład autostrady A4. Aleja grała w Polsce Ludowej w filmie jako niemiecka autostrada, ponieważ żadna inna droga w państwie jej nie przypominała.


Położenie Katowic

Katowice leżą w południowej części Polski, w Środkowej Europie. Współrzędne centrum miasta to 50º15' szerokości geograficznej północnej i 19º01' długości geograficznej wschodniej. Rozciągłość południkowa wynosi 18,6 km, a równoleżnikowa 16,7 km. Katowice leżą na południu Wyżyny Śląskiej, w obrębie Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego oraz geologicznie w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.

W Katowicach przecinają się dwa korytarze transeuropejskiej sieci transportowej:
  • korytarz III:  Berlin - Wrocław - Katowice - Kraków - Lwów,
  • korytarz IV:  Gdańsk - Katowice - Żylina,

  • oraz dwie linie kolei transeuropejskiej:
  • E-30:  Zgorzelec - Wrocław - Katowice - Kraków - Medyka,
  • E-65:  Gdańsk - Warszawa - Katowice - Zebrzydowice.

  • W odległości ok. 30 km od Katowic, w Pyrzowicach, znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice", a w nieco dalszej odległości lotniska w Krakowie i Ostravie. Połączenie z europejską siecią żeglugi śródlądowej znajduje się w odległych od Katowic ok. 30 km Gliwicach.


    Wstecz - Start - Do góry

    Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12