,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Absurdalia 2008, czyli ponownie w Katowicach


Między 19 a 22 listopada Katowice zostaną opanowane przez absurd w każdej postaci i staną się areną zmagań młodych ludzi z całej Polski. II edycja Festiwalu Kultury Absurdalnej "Absurdalia 2008" to cztery dni wypełnione sztuką niestandardową, nie dającą zamknąć się w sztywnych ramach ogólnie przyjętych definicji, łamiącą konwencje i przyzwyczajenia widza. Odbędzie się przegląd teatralny, filmowy, muzyczny, wystawa prac plastycznych, wieczór poetycki, a to tylko niektóre z przewidzianych atrakcji - będzie absurdalnie i wyjątkowo.

O Festiwalu

Festiwal ma charakter regionalny, lecz jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojmowanym absurdem z całej Polski. W festiwalu udział może wziąć każdy, kto zechce stworzyć lub pokazać swoje istniejące już dzieło, którego częścią jest absurd. Dzieło powinno zaliczać się do jednej z festiwalowych kategorii konkursowych: film, wiersz, fotografia, przedstawienie teatralne, skecz kabaretowy, utwór muzyczny, rzeźba czy też szeroko rozumiane sztuki plastyczne. Każde wydarzenie festiwalu będzie miało formę konkursu. Nominacji, jak i wyłonienia wygranych dokonywać będzie niezależne Jury, specjalnie powoływane na każdą część Festiwalu. W trakcie finału festiwalu przewidziane jest uroczyste wręczenie statuetek Absurd Roku 2008 oraz nagród laureatom i nominowanym w ramach poszczególnych konkursów. Impreza jest organizowana w ramach akcji społecznej "Mniej absurdu w polityce, więcej w sztuce!".

Podczas pierwszej edycji na Festiwalu gościło wiele znanych osób, m.in. Hirek Wrona, Marek Piekarczyk czy Patrycja Kosiarkiewicz, ale "Absurdalia" to nie festiwal gwiazd. Głównym celem jest danie możliwości wypromowania się nieznanym i niedocenianym grupom i twórcom. To oni są najważniejsi, to oni stanowią największą atrakcję. W drugą edycję "Absurdaliów" zaangażowanych jest więcej osób, odbędzie się na większą skalę i z większym rozmachem, a organizatorzy przewidzieli szereg niespodzianek, które powinny przyciągnąć nawet najbardziej opornych na absurd widzów. Pomimo tego, że wydarzenie zaplanowane jest na listopad, promocja drugiej edycji Festiwalu powoli nabiera rozpędu, już niedługo Katowice znów zaczną żyć absurdem.

Harmonogram Festiwalu

ŚRODA (19.11.2008)
- Konferencja prasowa.
- Przegląd teatralny.
- Wieczór poetycki w formie slamu.

CZWARTEK (20.11.2008)
- Wernisaż wystawy sztuk plastycznych i fotografii.
- Przegląd kabaretowy.

PIATEK (21.11.2008)
- Przegląd filmowy.
- Przegląd muzyczny.

SOBOTA (22.11.2008)
- Finał festiwalu, rozdanie nagród i statuetek oraz występy gwiazd.

Organizator

Projekt organizowany jest przez Europejskie Forum Studentów AEGEE (czyt. ae:że) Katowice, które jest częścią międzynarodowej organizacji AEGEE Europe. AEGEE Europe posiada ponad 20-letnią tradycję, powstało w 1985 roku w Paryżu. Działa w 43 krajach Europy w 250 oddziałach lokalnych i posiadając 20 tysięcy członków, co czyni je największą organizacją studencką w Europie.

AEGEE Katowice jest stowarzyszeniem woluntarystycznym i apolitycznym. Naszym celem jest promowanie współpracy, wymiany kulturowej i intelektualnej w integrującej się Europie poprzez m.in. konferencje, szkolenia, kursy, obozy i wydarzenia kulturalne. Członkowie AEGEE to głównie młodzież akademicka, która znajduje w sobie chęć by działać na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwoju własnych umiejętności.

Więcej o organizacji można znaleźć pod międzynarodowym adresem www.aegee.org, pod polskim (www.aegee.pl) oraz katowickim (www.aegeekatowice.org) odpowiednikiem.

KONTAKT
Mateusz Zapart
Specjalista ds. Public Relations
Festiwal Kultury Absurdalnej "Absurdalia 2008"
501 101 045
mateusz.zapart@gmail.com

www.absurdalia.pl
www.aegeekatowice.org

Mateusz Zapart, Absurdalia 2007

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12