,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Namaste w marcu


Klub Podróżników Namaste powstał z pasji do gór i przygody. Jest to miejsce spotkań ludzi ciekawych świata. Miejsce, w którym odbywają się pokazy slajdów z podróży, filmów, spotkania, prezentacje, wystawy fotografii. W marcu jak co miesiąc będzie się dużo działo - nie zabraknie pokazów slajdów, filmów, spotkań z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy do naszej knajpy i zachęcamy do zapraszania swoich znajomych w nasze progi jak i o udostępnienie wydarzeń

Klub Podróżników Namaste
Katowice, ul. Sobieskiego 27
Godziny:
pon-śr: 14:00 - 23:00
czw.-sob.: 14:00 - 00:00
niedz.: 15:00 - 23:00

Harmonogram wydarzeń marcowych:

3 marca, godzina 18:00
Filmowa niedziela - pokaz filmu "Panie w górach" z serii Polskie Himalaje. Wstęp wolny. Jeśli ktoś myśli, że kobiety nie mają swojego wkładu w historię himalaizmu, bardzo się myli. Wyprowadzi go z błędu seria pięknie ilustrowanych książek poświęconych ich udziałowi w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum. Tom czwarty serii " Polskie Himalaje" opowiada o wyprawach tej najwybitniejszej, Wandy Błaszkiewicz (Rutkiewicz), i jej współpracy z innymi utalentowanymi polskimi himalaistkami. Mówi się, że ona właśnie była tą, której nie dało się wyprzedzić. Jako trzecia kobieta na świecie stanęła na czubku świata, Mount Evereście, była niekwestionowaną liderką i główną odpowiedzialną za to, że w latach 70. i 80. Polki dominowały w Himalajach. Drogi wcześniej "zarezerwowane" dla mężczyzn zapełniły kobiety. Nie tylko ta jedna, o której było najgłośniej. Dodatkiem do tomu jest płyta DVD z filmem ilustrującym wyprawy i wydarzenia, o których jest mowa w tekście. Zawiera fragmenty autentycznych dokumentów nakręconych w Himalajach i Karakorum przez profesjonalne ekipy filmowe oraz samych uczestników wypraw. Ponadto znajdują się tam wywiady z bohaterami i wybitnymi znawcami wspinaczki wysokogórskiej.

4 marca, godzina 19:00
Pokaz slajdów ze Skandynawii - spotkanie ze Zbyszkiem Morawcem z biura Apter. Wstęp wolny

5 marca, godzina 19:00
HAJER NA KOLE - spotkanie z Mieczysławem Bieńkiem. Wstęp wolny

10 marca, godzina 17:00
Wernisaż wystawy - "Pstrykam sląskie". Wstęp wolny. Wystawa można oglądać do 24 marca.

11 marca, godzina 19:00
Michał Piec - "Wietnam, Kambodża, Laos z rowerem" spotkanie oraz pokaz slajdów. Wietnam. Kambodża. Laos. 6 osób z rowerami, które są tylko pretekstem do wydarcia się utartym ścieżkom. Miesięczna podróż pełna przygód i niecodziennych doświadczeń. Indochiny z perspektywy siodełka wyglądają dużo ciekawiej, jednak wiąże się to z pewnymi problemami. Autor spróbuje zrelacjonować tułaczkę i opowiedzieć m.in. o smaku pająków, barwach kambodżańskiego wesela, muzyce beznogich artystów, przyrodzie, kulturze i innych walorach Indochin.

12 marca, godzina 19:00
Wieczór macedoński - pokaz slajdów. Wstęp wolny

19 marca, godzina 19:00
"Norwegia na trzy koła" - samotna wyprawa rowerowa nie tylko na Nordkapp - pokaz slajdów i opowieść Michała Pawełczyka o Norwegii. Wstęp wolny. "Całe studia marzyłem o podróżowaniu za koło podbiegunowe i dopiero po czterech latach zrozumiałem co zatrzymuje mnie w domu. Strach i lenistwo, największe pasożyty wielkich podróży. Powiedziałem dość i wsiadłem na prom." - napisałem rozpoczynając relację z wyprawy życia w 2009 roku. Nie zdawałem sobie jeszcze wtedy sprawy, że do Norwegii wrócę jeszcze kilkakrotnie, by w końcu poczuć się tam jak u siebie. Plan samotnej wyprawy rowerowej zakładał przejechanie około 6000km przez Szwecję, Norwegię i Finlandię. Głównym celem było wyznaczenie możliwie ciekawej trasy wzdłuż wybrzeża Norwegii wraz z objechaniem jej północnej i wschodniej części. Po drodze udało się spotkać wspaniałych ludzi, znaleźć wiele miejsc noclegowych wśród nieskażonej przyrody oraz zobaczyć rozległe przestrzenie i malownicze fiordy. Zapraszam Państwa na wspólną podróż przez jeden z najpiękniejszych krajów świata. Krystalicznie czysta woda i urokliwe zakątki dają szanse na podróż jak z okładki podróżniczego magazynu. Kraj jest jednym z najdroższych w Europie, ale chętnie opowiem jak zorganizować tam tanią majówkę.
Michał Pawełczyk - w tygodniu programista, w wolnym czasie fotografuje i podróżuje.

20 marca, godzina 20:30
"Ukraińskie impresje - reminiscencje przeszłości" - pokaz slajdów Dominika Sarnowskiego. Wstęp wolny. "Ukraina to kraj od dawna zapomniany przez Nas Polaków. Piękne krajobrazy. Przyjaźni ludzie. Bogata historia. To wszystko czeka na Nas tuż za wschodnią granicą. Nota bene nie taką straszną jak ją malują :) Zawsze intrygowały mnie krainy odległe, niedostępne, a tymczasem tuż za rogiem, w zasięgu ręki każdego z Nas leży taka perełka. Pokaże Wam jedynie fragmenty tego cudownego kraju, które mam nadzieję zachęcą Was do dalszego poznawania Ukrainy. Zabiorę Was na Krym daleko na Morzem Czarnym oraz w karpackie połoniny Świdowca i Czarnohory zmierzając ku Bukowinie. Zapraszam!"

24 marca, godzina 18:00
Filmowa niedziela - pokaz filmu "Cisza nad obłokami - medytacja tatrzańska" Pavol Barabas. Wstęp wolny. Film składa się z czterech części (Upływający czas, Droga do domu, Powoli płynę, Pokój). W każdej możemy oglądać niesamowite i mistyczne obrazy z Tatr ilustrowane nastrojową muzyką. Z wolnością uzyskaną na szczycie góry nie pozwolisz nikomu sobą zawładnąć. Cisza nad obłokami. Nad obłokami czujesz tajemniczą łączność z wszechświatem... To jak uderzenie wyzwalające duszę abyś mógł poczuć cały górski świat. Świat, który u ludzi dziwnie intensyfikuje siły fizyczne i duchowe, energię naturalną i ponadnaturalną, uwalnia to, co drzemie w naszych głębiach... To, co jest podstawą wiary we własne siły... To, co po zejściu w doliny pozwala kroczyć z podniesioną głową i świeżą krwią w żyłach.

25 marca, godzina 19:00
Śpiewanki gitarowe - odsłona szósta ....

26 marca, godzina 18:00
Indie Północne w pigułce: pokaz slajdów Marcina Zwolińskiego z Ladhaku i Stok Kangri. Ladakh - "kraina przełęczy" zwana Małym Tybetem - trekking doliną Markha oraz wspinaczka na Stok Kangri. Varanasi - rytualne kąpiele w świętym mieści wyznawców hinduizmu. Indyjski Złoty Trójkąt oraz fortece Radzastanu, a na zakończenie filmowe kadry w stolicy Bollywood... to wszystko, a nawet więcej...

Z górskim i podróżniczym pozdrowieniem
Marek Bytom & Katarzyna Kowalska
Klub Podróżników Namaste

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12