,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Zmiany w komunikacji od września


Katowicki Rynek, al. Korfantego i 3 Maja zostaną wyłączone z ruchu tramwajowego, pojawią się tymczasowe przystanki przesiadkowe dla pasażerów linii nadjeżdżających do centrum z północy, wschodu i zachodu, zostanie rozbudowana komunikacja zastępcza...

11 września br. została ostatecznie zatwierdzona tymczasowa organizacja ruchu tramwajowego, która 20 września br. (czwartek) wprowadzona zostanie w centrum Katowic. Największe zmiany to wyłączenie ruchu tramwajowego na katowickim Rynku, al. Korfantego i 3 Maja. Spowoduje to zmianę tras wszystkich tramwajów przyjeżdżających do śródmieścia Katowic z kierunku Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich oraz Sosnowca.

W konsekwencji pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez katowicki Rynek, będą musieli od nowa zaplanować swoją podróż. Pierwszym krokiem będzie dojazd do jednego z przystanków przesiadkowych, następnie podróż autobusem – specjalnie uruchomioną linią „T” bądź 910, by ostatecznie skorzystać z kolejnego tramwaju.

Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.

Dodatkowo w dniach 20-23 września br. na trasie Brynów-Rondo uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T16.

- Bardzo długo trwały prace nad najbardziej optymalnym zaplanowaniem lokalizacji przystanków przesiadkowych, które ostatecznie znajdą się przy ulicy Sobieskiego (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności), po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) oraz przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek „Katowice Szkolna”). Dodatkowo stworzony zostanie przystanek tymczasowy na Rynku, obok DH „Skarbek”, który ułatwi przesiadanie się między liniami – mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy katowickiego Śródmieścia.

Nowy autobus linii „T”, którego trasa przejazdu to pętla (Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek), będzie przyjeżdżał na przystanki co 5 minut. Równocześnie na trasie przejazdu będzie znajdowało się pięć autobusów.

- Oprócz zmian tras przejazdów tramwajów linii 6, 7, 11, 16, 19 i 20 modyfikacji ulegną także rozkłady jazdy tramwajów m.in. w Bytomiu i Świętochłowicach. Dlatego zachęcamy, aby wszyscy pasażerowie komunikacji tramwajowej sprawdzili na stronie rozklady.kzkgop.pl, czy aby przypadkiem zmiany nie dotyczą także ich – mówi Daniel Muc. – Dodatkowo zachęcamy także do korzystania z infolinii 800 16 30 30 (dla telefonów komórkowych: 32 743 84 46) oraz przyjmowania ulotek informacyjnych, które od 17 września br. będą rozdawane w centrum Katowic – dodaje Muc.

Większość wprowadzonych 20 września br. zmian będzie obowiązywała do września 2013 roku – wtedy zakończy się przebudowa ulicy 3-go Maja.

- Jest szansa, że jeśli pogoda nie będzie mocno komplikowała prac, a pod al. Korfantego nie napotkamy niespodzianek, takich jak na przykład nienaniesiona na mapach sieć uzbrojenia, tramwaje w relacji Rondo-Rynek wrócą w grudniu br. Jeśli jednak napotkamy trudności, prace na tym odcinku mogą zakończyć się na wiosnę przyszłego roku - mówi Krzysztof Rogala, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przebudowy Strefy Rondo-Rynek. – Równoczesna realizacja prac na al. Korfantego, na północnej i zachodniej części dzisiejszego Rynku oraz ulicy 3 Maja umożliwia skrócenie czasu wyłączenia ruchu tramwajowego w centrum – dodaje.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA PASAŻERÓW:

1. Podróż przez Rynek
Od 20 września br. tramwaje nie będą przejeżdżały przez katowicki Rynek, al. Korfantego i ulicę 3 Maja.

Wszyscy pasażerowie, którzy do punktu docelowego swojej podróży dojeżdżają przez Rynek, będą musieli przesiadać się dwa razy – raz na autobus linii „T” bądź 910, a drugi raz na właściwy tramwaj.

Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.

2. Podróż na Rynek
Do samego Rynku bezpośrednio dojadą, od 24 września br., tylko pasażerowie z kierunku Zawodzia i Brynowa. W pozostałych przypadkach dojazd na Rynek będzie wymagał przesiadki do autobusu linii „T” bądź 910.

3. Przystanki przesiadkowe
Pasażerowie z kierunku Załęża i Chorzowa Batorego do autobusu linii „T” będą wsiadali na przystanku „Katowice Sobieskiego” (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności).

Podróżni z kierunku Chorzowa i Świętochłowic oraz Koszutki i Siemianowic Śląskich będą musieli wysiąść na przystanku tymczasowym po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) i przejść na nowy przystanek autobusowy po południowo-zachodniej stronie Ronda (obok Superjednostki).

Dla pasażerów z Zawodzia i Sosnowca, którzy nie jadą w kierunku Brynowa, przystankiem przesiadkowym będzie stanowisko zlokalizowane przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek „Katowice Szkolna”).

Najważniejszy przystanek przesiadkowy, umożliwiający połączenie wielu linii, zlokalizowany zostanie na Rynku, obok DH „Skarbek”.

4. Dodatkowa komunikacja autobusowa
Pomiędzy przystankami przesiadkowymi na ulicy Sobieskiego, Rondzie i Rynku co 5 minut kursować będzie autobus linii „T”.

Trasa przejazdu tej linii to pętla: Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Plac Wolności-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek.

5. Komunikacja zastępcza z Brynowa w dniach 20-23 września br.
Autobus oznaczony numerem T16 od pętli Brynowskiej do Placu Miarki będzie zatrzymywał się na przystankach tramwajowych. Następnie skręci w ulicę Jagiellońską, by ulicami Francuską, Warszawską, Szkolną, Aleję Korfantego, Mickiewicza, Plac Wolności i Andrzeja wrócić na Plac Miarki i zatrzymując się w okolicach przystanków tramwajowych powrócić do pętli Brynowskiej.

6. Plan podróży przygotuj w oparciu o stronę internetową i rozmowy z konsultantami
Pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez Rynek, powinni swoją podróż zaplanować w oparciu o stronę www.kzkgop.pl (nowy rozkład pojawi się na stronie 14 września br.) ulotki rozdawane w centrum Katowic (dodatkowo w wersji elektronicznej znajdą się one także na stronie www.przemiana.katowice.eu) bądź rozmowę z konsultantem infolinii (800 163 030, dla tel. kom. 32 743 84 46).

UM Katowice

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12