,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Sterowiec nad Katowicami po latach!


Dokładnie 80 lat temu, w 1928 r. nad Katowicami pojawił się niespodziewanie wielki sterowiec. Wywołał wśród mieszkańców wielką sensację. Okazało się, że sterowiec leciał z włoską wyprawą na podbój Bieguna Północnego. Lecąc od południa nad Wyżyną Górnośląską dostał się w warstwę gęstych chmur, które całkowicie uniemożliwiały nawigację. Nieoczekiwanie załodze pomogło mu Radio Katowice, które przerwało nadawanie programu i swoimi komunikatami po niemiecku, francusku i włosku informowało o sytuacji na niebie. Ich treść umożliwiła bezpieczny przelot sterowca nad Śląskiem - czytaj więcej. Dzisiaj, dzięki firmie Allegro.pl, nad Katowicami znowu pojawił się sterowiec, a każdy mieszkaniec ma szanse na darmowy przelot na jego pokładzie.

Lider polskiego rynku aukcji internetowych, Allegro.pl, rozpoczął akcję promocyjną. Ogromny sterowiec leci nad Polską dostarczając wrażeń niejednej osobie. Akcji towarzyszą imprezy naziemne zatytułowane "Pod skrzydłami Allegro.pl", które odbywają się w tzw. "Naziemnych Centrach Lotów", czyli specjalnie na tę okoliczność wybudowanych strefach w objętych akcją miastach. W Katowicach impreza odbywa się lotnisku sportowym na Muchowcu. Czekają tam na wszystkich nie lada atrakcje.

Pedałując na Air Biku można przejechać się rowerem... wisząc głową w dół. Euro Bungee pozwoli natomiast choć na chwilę zwalczyć ziemską grawitację. Na Ścianie Mistrzów można poczuć się jak to jest być zdobywcą najwyższych szczytów świata. Zorbing pozwoli zbadać wytrzymałość błędnika, a prawdziwy symulator lotu sprawi, że można choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pilot. Organizatorzy zapraszają też na pokazy parkour, skoczków spadochronowych i wyścigi sterowców.

Sterowiec na lotnisku: 17-23 września 2007
Impreza na lotnisku: 19-23 września 2007
Impreza w mieście: 22-23 września 2007

24 września 1852 wszyscy mieszkańcy Paryża patrzyli li tylko w niebo nad miastem. Dzień to był pamiętny, miało się bowiem zdarzyć coś zaiste niezwykłego. Emocje gapiów sięgnęły zenitu, kiedy na wysokości prawie dwóch kilometrów, nad miastem uniósł się ogromny balon, wyposażony w śmigło, napędzane maszyną parową. Nikt nie wierzył, że ten gigantyczny stwór zdoła pożeglować przez przestworza. Jednakoż udało się! Pierwowzór maszyny, nazwanej później sterowcem, pomysłu Inż. Henriego Jules Giffarda zachwycił świat, przelatując trasę aż 27 kilometrów...

32 lata później, 9 sierpnia 1884 r. w Chalais-Meudon, kpt. Charles Renard i kpt. Arthur Krebs pokonali sterowcem “La France" ponad 7 kilometrów. Ich podniebny okręt miał dziwny, wydłużony kształt i podwieszoną gondolę, na końcu której zamocowany był silnik elektryczny ze śmigłem. Tym podniebnym statkiem kierowano za pomocą steru.

Na początku XX wieku Niemiec Ferdinand von Zeppelin skonstruował nowy rodzaj sterowca – Luftschiff-Zeppelin 1. Zamiast powłoki wypełnionej gazem, która zmieniała swój kształt, zastosował szkielet obciągnięty impregnowanym materiałem. Dzięki temu podniebny okręt zyskał dużo solidniejszą konstrukcję i wyglądał jeszcze bardziej imponująco. Świat oniemiał. Niemożliwe stało się możliwe.

2 lipca 1900 r. o godzinie 20:00, pierwszy prawdziwy zeppelin o długości blisko 130 metrów, zaopatrzony w dwa silniki spalinowe "Daimler", z 5 osobami na pokładzie i 350 kg balastu wzniósł się wysoko nad Jeziorem Bodeńskim.

W maju 1928 r. pierwszy sterowiec pojawił się nad Katowicami. Był to sterowiec "Italia" konstrukcji Umberto Nobile, który wraz z załogą leciał na Biegun Północny.

Karolina Siudyła-Koc & Portal.Katowice.pl

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12