,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Rock-opera Krzyżacy

Fot. MWMedia

Już 9 czerwca w Zabrzu będziemy mogli podziwiać wybitnych aktorów i wokalistów w pierwszej od lat polskiej rock operze, opartej na motywach powieści Henryka Sienkiewicza.

Akcja widowiska toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne wątki opowieści to wątek romansowy – miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w tymże Zbyszku Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku z Krzyżakami, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa.

Współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia, mroczna, czarno-biała rockowa stylistyka, materiały wizualne, zespół rockowy na żywo. Spektakl odwołujący się swoją konwencją do klasyki światowej rock-opery Jesus Christ Superstar czy We will rock you.

KRZYŻACY to najbardziej znana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza z 1900 roku. Historia romantycznej miłości Zbyszka z Bogdańca i Danuśki, córki Juranda ukazana na tle znaczących polskich wydarzeń historycznych XV wieku. Kulminacją powieści jest wspaniała zwycięska Bitwa pod Grunwaldem, będąca wielkim tryumfem wojsk polsko-litewskich. Książka została przetłumaczona na 25 języków. KRZYŻACY, w reż. Aleksandra Forda, to również najchętniej oglądany film w historii polskiej kinematografii (blisko 33 milionów widzów), czyli więcej niż liczba ludności Polski w dniu premiery filmu w roku 1960 (30 milionów).

KRZYŻACY – rock opera – wypełniona namiętnością, cierpieniem, zdradą i bohaterstwem muzyczna opowieść o jednej z najbardziej znanych historii miłosnych polskiej literatury oraz jednej z najbardziej znaczących bitew w historii naszej ojczyzny. Wyprodukowana z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą ma szansę stać się najbardziej pożądanym spektaklem muzycznym w naszym kraju.

OBSADA:
Artur Gadowski /IRA/ - krół Jagiełło
Maciej Balcar /Dżem/ - Jurand ze Spychowa
Paweł Kukiz/Piersi/ - Konrad von Jungingen
Maciej Silski - Zbyszko z Bogdańca
Olga Szomańska - Danuśka, córka Juranda
Joanna Dec - Jagienka ze Zgorzelic
Jacek Lenartowicz - Maćko z Bogdańca
Jan Janga Tomaszewski - Zygfryd do Loewe
Cezary Studniak - Ulryk von Jungingen
Katarzyna Jamróz - księżna Anna Danuta
Jacek Bończyk - Sanderus
Marcin Kołaczkowski - Kuno von Lichtenstein
oraz inni...

SŁOWA: Jacek Korczakowski
MYZYKA: Hadrian Filip Tabęcki
SCENARIUSZ i REŻYSERIA: Marcin Kołaczkowski
PRODUCENT WYKONAWCZY: Sztukoteka
WSPÓŁPRACA: StrefaSztuki.pl, Stowarzyszenie "Muzyka bez granic"

Miejsce: Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul. Gen. de Gaulle’a 17
Termin: 09.06.2011 r., godz. 19.00
Kontakt DMiT: tel. 032 271 66 22, 032 271 56 41 w. 32
Ceny biletów: 70 zł, 100 zł, 130 zł
Jak kupić (punkty sprzedaży, zakup przez internet): www.eBilet.pl lub www.ticketpro.pl


Fot. MWMedia
Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12